Skocz do zawartości

Wielka Niedźwiedzica


Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszego wieczoru pogoda dopisała i udało mi się wyjść na dłuższe obserwacje. Po prawie dwumiesięcznej przerwie byłem tak wyposzczony że nie wiedziałem co obserwować, tyle tych obiektów na niebie :).  Z początku obserwacjom towarzyszyły pojawiające się od czasu  do czasu chmury ale szybko zanikały i tak od 20.30 juz mogłem do końca obserwacji cieszyć się bezchmurnym niebem.  Zacząłem od obserwacji gromad otwartych M35 i jej słabej towarzyszki NGC2158, później były gromady w Woźnicy M36,37 i 38. Nie mogło zbraknąć  oczywiście obserwacji M42 i trapezu. Przy powiększeniu 50x udało  mi się dostrzec  delikatny  zarys mgławicy płomień (NGC2024) co świadczyło o dobrej przejrzystości powietrza co przy tym obiekcie jest bardzo ważne.  Seeing  też dopisywał, przy powiększeniu 300x obraz był dość stabilny , NGC2022 była wyraźna kulką z ostro zarysowaną otoczką zewnętrzną i delikatniejszym środkiem.  Tego wieczoru postanowiłem się skupić na gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy  i dopisać kolejne mgiełki do swojej kolekcji .  M108, M109 i M97 ładnie się prezentowały ale nie były one moim głównym celem  tego wieczoru, chociaż lubię je obserwować jeśli tylko nadarza się okazja. Do nowych obiektów które obserwowałem dopisuję:

NGC3471 ? 12.50 mag SB: 12.80 ? 115x , słaba, podłużna  chwilami  dawało się dostrzec jaśniejsze jądro.

Dołączona grafika

NGC3982 ? 11 mag SB: 12.50 ? 115x, jasna , okrągła  bez wyraźnie zarysowanego jądra .

Dołączona grafika

NGC3998 ? 10.70 mag SB: 12.50 ? 115x , jak poprzedniczka,  również  jasna i okrągła ale tu miałem wrażenie trochę bardziej wyraźnego jądra. 

NGC3990 ? 12.60 mag SB: 12.60 ? 115x, słabsza od swojej sąsiadki ale też dobrze widoczna, owalna bez wyraźnie  zarysowanego jądra.

Dołączona grafika

NGC3898 ? 10.70 mag SB: 13.20 ? 115x, jasna, podłużna z dobrze widocznym jądrem.

Dołączona grafika

NGC3888- 12.10 mag SB: 12.90 ? 115x, słabsza i mniejsza od poprzedniczki  , owalna.

Dołączona grafika

NGC3780 ? 11.50 mag SB: 13.50 ? 115x, dość sporych rozmiarów galaktyka, okrągła , przez większość czasu była dla mnie dostrzegalna tylko zerkaniem.

Dołączona grafika

NGC3610 ? 10.80 mag SB: 12.80 ? 115x, sporych rozmiarów ale słaba , okrągła.

Dołączona grafika

NGC3613 ? 10.90 mag SB: 13 ? 115x, podłużna i słaba, przez większość czasu widoczna zerkaniem.

Dołączona grafika

Na sam koniec obserwacji spojrzałem jeszcze na wschodzącego coraz wyżej  Lwa a w nim na grupę Hickson 44 oraz ładną parę dwóch galaktyk NGC3226 i 3227.  Lew oznacza zbliżającą się wiosnę i miejmy nadzieje lepszą pogodę .

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024