Skocz do zawartości

Montaż alt-az AZ4 - stalowe nogi 1,75"


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Na życzenie Marvaza trochę moich spostrzeżeń. Montaż nie mam zbyt długo, ale co-nieco można już przekazać...

Wbrew pozorom nie jest taki lekki ani składny; ze względu na to ramię jest taki "rogaty", chociaż do transportu autem tę głowicę można zdemontować. Przy wsuniętych nogach ale w pozycji roboczej wysokość samego statywu, bez głowicy - to prawie 84 cm. Statyw cg5gt jest 10 cm niższy. Głowica AZ4 pasuje do głowicy statywu cg5gt i gdybym to wcześniej wiedział, prawdopodobnie kupił bym ten tańszy AZ4 z aluminiowymi nogami.

Całość / montaż ze statywem + walizeczka z ED 80/600 / da się wynieść do auta za jednym razem, ale okulary i inne drobne akcesoria trzeba poupychać w walizce, albo po kieszeniach.

Ramię głowicy jest z jakiegoś odlewu żeliwnego czy staliwnego, b. masywne i ciężkie, chwyta magnes.

W osi azymutu biały teflonowy pierścień trze o opracowany metal korpusu, w wysokości taki sam trze o jakiś chropowaty pierścień. Docisk pierścieni gałkami w obu osiach poprzez lożyska i  podkładki sprężyste - i one właśnie sprawiają, że regulacja docisku i tarcia jest płynna.

Przed pisaniem tego postu dzisiaj to rozbierałem - i dobrze - bo zauważyłem że jakiś Chińczyk odwrotnie założył jeden pierścień z bieżnią na kuleczki w osi wysokości. Może to trochę zmieniać postać rzeczy, bo właśnie w pewnych sytuacjach są kłopoty z korektą wysokości - ale o tym później.

Nim kupiłem, zasięgnąłem opinii u exec'a  na Maniaku. Powiedział mi, że w samym momencie startu jest większy opór a potem już gładko. Potwierdzam, to "ból" tarcia statycznego, kinetyczne jest już przyjazne.

ED-ka trzeba praktycznie montować dowetailem zupełnie na końcu, od strony wyciągu. Ta setowa kątówka 2" jest okropnie ciężka, zważyłem - cca 400g ! Dlatego jeśli ktoś nie ma okularów 2" - to korzystniej dla korekt w wysokości jest używać kątówkę 1,25" ; moja od SCT waży cca 100g! W dodatku, jeśli założy się nasadkę bino z dwoma okularami - jest to strasznie ciężkie, dowetail na końcu uchwytu, lepiej już nie można wyważyć i tak z tym trzeba walczyć...chyba żeby w takich sytuacjach obciążyć sobie tubę po drugiej stronie.

Przy dużych wysokościach jest się zmuszonym mocniej dokręcić gałę, by refraktor nie poleciał zupełnie w dół - a wtedy pokonanie na starcie tego tarcia statycznego jest jeszcze bardziej kłopotliwe. Właśnie w takich sytuacjach odczuwa się brak mikroruchów.

Może to będzie ciut inaczej, gdy prawidłowo dałem tę pierścień z bieżnią - ale cudów się nie spodziewam.

Korekty w azymucie - sama przyjemność !!!

Z racji tego, że SCT 6" jest krótszy, znacznie mniej będą odczuwalne niedogodności w korektach wysokości.

Ogólnie: b. duża sztywność całego układu, gdyby ramię było trochę dłuższe, bez problemu SCT 8" a odważę się napisać, że w obecnym układzie powinien sobie dobrze poradzić z ED 100, może nie blisko zenitu...

Gdy nim trochę jeszcze poćwiczę po obróceniu tego pierścienia - może coś dorzucę...

:)

  • Like 1

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o drgania przy max.powerach - absolutnie spoko ! Pracę z nasadką bino można sobie umilić jakimś magnecikiem czy czymś innym dla lepszego wyważenia, wzrost masy nie wpłynie absolutnie na pracę.

Zapomniałem napisać, że z nasadką bino dowetail na tubie trzeba dać zupełnie do oporu w kierunku wyciągu, a potem dla uchwycenia w gnieździe montażu - maksymalnie odsunąć całość  do przodu.

Oczywiście konkurentem dla AZ4 jest Vixen Porta II, ale też na stalowych nogach. Ta już ma mikroruchy, ale i inną cenę. Conajmniej kilku kolegów na tym forum ma taki zestaw, więc miałbyś wiadomości u źródła.

Tymczasem link do Astronocy: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=38

Nie mogę oprzeć się analogii z moim dobsonem po wymianie ślizgu  w azymucie na łożysko / przy okazji dzięki dla Polarisa za inspirację ! /, takie :

Dołączona grafika

Taki sam komfort w korekcji azymutu, podobne problemy z wysokością. Wynik przesuwania się środka ciężkości... Czas chyba zmienić teflonowe wałeczki na łożyska i dać jakiś hamulec, albo co... :) A może sam docisk pokręteł by wystarczył ?

:)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że waga nie będzie przeszkodą, w dodatku nogi nie muszą być wysunięte. Przy dużych alt trzeba będzie jednak mocno dokręcić gałę - co w połączeniu z wykadrowaniem, zafixowaniem - może sprawiać trochę kłopotu.

Ale ja w sprawach foto nie mam nic do powiedzenia, jest wielu chłopaków którzy robią fajne foty Edkiem, chociaż raczej nie na AZ - więc może któryś się odezwie. Co innego lustrzanka, krótkie czasy i ognisko - co innego kamera, guiding, montaż paralaktyczny; ale powtarzam - nie znam się na tym...

:)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024