Skocz do zawartości

Luty - nowe obiekty, nowe wrażenia


Rekomendowane odpowiedzi

Numer sesji: 176

Data: 14/15.02.2015 r.

Lokalizacja: Mystków k. Nowego Sącza

Teleskop SW 114/900 EQ1, lornetka 8x30

Cały dzień był pogodny bez ani jednej chmury. Jedynie błękitne niebo oświetlone przez promienie Słońca. Gdy Słońce już zaszło, na niebie zaczęły się pojawiać najpierw Wenus, później Jowisz i najjaśniejsze gwiazdy. O godz. 17:37 na zachodzie, zza lasu zaczęła się wyłaniać ISS. Najpierw powoli, jak gdyby niepozorna pomarańczowa gwiazda, przesuwająca się po granatowym niebie. Gdy była już niemal w zenicie, nacelowałem ją teleskopem i w pow. 90x. od razu pojawił się znany mi już kształt stacji w koloru żółtego.

Była już godz. 19:00 . Prawie całe niebo usiane niezliczoną ilością gwiazd. Jedynie od zachodu bije łuna od pobliskiego miasta. Na pierwszy rzut poszła gromada otwarta NGC 2169 w Orionie. Pewnie zna ją każdy obserwator, gdyż gwiazdy tej gromady układają na kształt liczby "37", stąd też jej nazwa "Widzę 37". W pow. 36x. gromada jest dosyć mała, ale wyraźnie widać zagęszczenie gwiazd, przez co rzuca się niemal od razu w oczy. Przy pow. 90x. dało się zobaczyć już wyraźny kształt liczby "37".

post-2746-0-91157700-1424024289_thumb.jp

Kolejną odszukałem gromadę kulistą M79 w konstelacji Zająca. Bez problemu ją wyłapałem w okularze 25mm, dającym powiększenie 36x, ale najlepiej była widoczna w 90x.

post-2746-0-32150100-1424024295_thumb.jp

Następnie po zlokalizowaniu najjaśniejszych gwiazd tworzących gwiazdozbiór Jednorożca zacząłem poszukiwanie gromady M50. Na początku miałem w sumie problem z jej odnalezieniem, bo w okolicy było pełno grup gwiazd, ale po chwilowym przeczesywaniu wyznaczonej okolicy, w okularze teleskopu ukazała się grupa kilkunastu gwiazd. Nie oddalając się zbytnio, we wschodzącym największym gwiazdozbiorze nieba czyli Hydrze, odszukałem gromadę gwiazd M48. Po najechaniu teleskopem na wyznaczony fragment nieba, od razu w okularze pojawiła się zwarta grupa gwiazd, które jednak ilością nie powalały. Gdzieś przed godziną 20:00, nad południowo-wschodnim horyzontem zauważyłem trzy jasne gwiazdy układające się na kształt trójkąta. Po sprawdzeniu na mapce nieba, wynikało że były to gwiazdy Rho, Ksi i 11 Rufy. Nieopodal nich miała się znajdować kolejna gromada gwiazd - M93. Po nacelowaniu teleskopem na gwiazdę Ksi Pup, i przesunięciu jeszcze go na północny wschód, moim oczom od razu ukazała się zwarta grupa kilkudziesięciu gwiazd. Kierując się już w całkiem inne miejsce, mianowicie gwiazdozbiór Kasjopei, przy pomocy gwiazd alfa i beta Cas odnalazłem kolejną, małą ale dość zwartą gromadę otwartą M53, której gwiazdy były ułożone na kształt elipsy. Będąc już w tej okolicy, spojrzałem na kometę Lovejoy. Po obserwacji komety z wczoraj (13.02) i dziś, łatwo zauważyłem ile kometa przesunęła się po niebie względem gwiazdy HIP 8475. Po tym zrobiłem sobie przerwę na herbatę i przed 21 wróciłem na obserwacje.

Na odmianę, postanowiłem spróbować zaobserwować galaktykę M51 znajdującą się w Psach Gończych. W lokalizacji pomogła mi gwiazda Eta UMa, dzięki której już po chwili odnalazłem małe okrągłe pojaśnienie nieba. A po użyciu okularu 10mm obraz niemal całkowicie znikł mi z oczu.

post-2746-0-66371200-1424024291_thumb.jp

W znajdującym się jeszcze nisko nad północno wschodnim horyzontem Warkoczu Bereniki, odnalazłem gromadę kulistą M53. W pow. 90x. gromada wyglądała jak okrągły, mgławicopodobny obiekt z jaśniejszym centrum.

post-2746-0-36398900-1424024293_thumb.jp

Przy okazji, przypomniało mi się, że w pobliżu Polaris, znajduje się asteryzm Pierścionek Zaręczynowy z Diamentem. W pow. 36x bez problemu dało się dopatrzeć kilkunastu gwiazd ułożonych coś na podobieństwo górskiego szczytu z gwiazdą polarną na szczycie.

Na zakończenie obserwacji, przed godziną 22, zacząłem przeczesywać niebo przy pomocy lornetki. Oczywiście padły takie obiekty jak: M42, Cr70, M45, NGC869 i NGC884, Mel111 czy M41, Cr132 i Cr140 znajdujące się w Wielkim Psie.

grafiki: Cartes du Ciel

  • Like 6

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024