Skocz do zawartości

Kilka DS i podwójnych w 14 calach


Rekomendowane odpowiedzi

Po prawie miesiącu pojawiło się okienko pogodowe, grzechem byłoby z niego nie skorzystać. Niestety nie mogłem wybrać się odpowiednio wcześnie, dlatego pojechałem na bliższą, gorszą miejscówkę. Po dotarciu na miejsce pierwsze co rzuciło się w oczy to zadziwiająco ciemne niebo - SQM-L pokazał ponad 21mag, co dla lokalizacji w odległości poniżej 20 km w linii prostej od centrum Rzeszowa jest świetnym wynikiem, zwłaszcza że żadne latarnie jeszcze nie zgasły. Smog i lekka mgła snujące się poniżej  odcięły sporo światła. Ponieważ nie miałem konkretnych planów obserwacyjnych, na początek poleciało parę jasnych planetarek między innymi  NGC2361 i Eskimos w Bliżniętach, NGC2261 w Jednorożcu. Wszystkie bardzo ładnie widoczne w 7mm (240x). Eskimos już przy tym powiększeniu pokazał wewnętrzną otoczkę.

Następnie przyszła kolej na galaktyki - jakoś nigdy nie miałem okazji zobaczyć galaktyk w M44, wybrałem więc 2 prostsze lezące na uboczu - NGC2625(15,2mag) i NGC2624(14,6mag), ku mojemu zaskoczeniu były dobrze widoczne, bez zerkania. Ponieważ SQM-L pokazał już całkiem przyzwoitą wartość - 21,20, postanowiłem wyhaczyć wiosennego Palomara - 4.  Zaliczyłem pobliską galaktykę NGC3687(13mag), niestety palomara nie udało się dostrzec, a pobliskie gwiazdki 14mag wydawały się trochę przygaszone. Skierowałem teleskop na M53 a później na sąsiednią NGC5053 i okazało się... że jej nie widać. Delikatne zamglenie dotarło jednak w moje okolice, stwierdziłem że na dziś koniec z trudniejszymi DS i zerknąłem na standardowe podwójne. Zaskakująco dobry widok Porrimy i Alkalurops zachęcił mnie do trudniejszych obiektów. Prognoza seeingu wg meteoblue - 2" była niepomyślna ale okazało się że nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, wypatrzyłem 4 gwiazdki (jasności i separacje zaczerpnięte z https://www.stelledoppie.it) :

HD 130726 - 0,7" (A-7,69 B-7,93) - około 33 stopni nad horyzontem, w 3,5mm (480x) rozdzielona - dwa jasne punkty zawieszone w szarej plamce, w 2,5mm(680x) widok wyraźniejszy, ale od ideału daleki

STF 1555 - 0,66" (A- 6,41 B-6,78) - około 67 stopni nad horyzontem, pięknie rozdzielona w 3,5mm

HD 137588 - 0,66" (A-7,48 B-7,62) - około 58 stopni nad horyzontem, wyraźnie rozdzielona w 3,5mm , w 2,5mm widać troszkę poszarpany pierwszy krążek dyfrakcyjny 

STF 1863 - 0,62" (A-7,71 B-7,8) - około 65 stopni nad horyzontem, pięknie rozdzielona w 3,5mm, wyraźnie widać zarys pierwszego krążka dyfrakcyjnego, jednocześnie w polu widzenia 70 stopniowego okularu (odległość niecałe 5') dobrze widoczna galaktyka NGC5707 (13,2mag) . W niedalekiej okolicy obok gwiazdy 23Boo wyzerkałem też nieregularną galaktykę NGC5624(13,2mag)

Na koniec dwugodzinnych obserwacji rzuciłem jeszcze okiem na kulistą w Wolarzu - NGC5466 - ładnie rozbita 12,5mm , w 7mm wyglądała jak rzadka regularna gromada otwarta.

I  jeszcze parę refleksji na temat kolimacji w teleskopach kratownicowych - ostatnio sprawdzałem ją po raz pierwszy od roku  (przy okazji mycia lustra) i okazała się praktycznie identyczna jak wtedy gdy ją ustawiałem. Ponieważ teleskop za każdym razem wożę na obserwacje 30-60 km w jedna stronę muszę przyznać że trzyma ją świetnie. Po umyciu lustra nie ruszałem wtórnego, skolimowałem tylko główne(wcześniej ustawiłem je w celi w identycznej pozycji w jakiej było przed myciem). Ciekawe czy kolimacja wtórego utrzyma się przez kolejny rok :)

 

  • Like 7

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)