Skocz do zawartości

HUBBLE PATRZY NA MŁODZIEŃCZE LATA KWAZARÓW


Rekomendowane odpowiedzi

Co stało się  we wszechświecie 12 000 000 000 lat temu? Wszechświat był mniejszy i tak zatłoczony, że galaktyki zderzały się ze sobą znacznie częściej niż obecnie.  Współcześni astronomowie oglądający wszechświat poprzez teleskop Hubble  spojrzeli na kwazary, których blask został stłumiony przez kurz, umożliwiając spojrzenie na okolicę galaktyki.

 

Astronomowie wykorzystali widzenie w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, aby odkryć tajemnicze wczesne lata kształtowania się kwazarów, najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie. Ostre zdjęcia Hubble'a odsłoniły chaotyczne zderzenia galaktyk, które  napełniały kwazary paliwem poprzez karmienie gazem masywnych centralnych czarnych dziur.

 

"Obserwacje Hubble'a z pewnością mówią nam, że szczyt aktywności kwazara we wczesnym Wszechświecie  był napędzany poprzez zderzające się galaktyki, a następnie kontynuowany przez ich łączenie się ze sobą", powiedziała Eilat Glikman z Middlebury College w Vermont. "Obserwujemy  kwazary w wieku nastoletnim, gdy rosną szybko i pomieszane."

 

Odkryty w 1960 roku, kwazar określony  został  jako " niby gwiezdny obiekt " o jasności światła porównywalnej z miliardem gwiazd na powierzchni mniejszej od naszego układu słonecznego. Minęło ponad dwadzieścia lat badań, aby dojść do wniosku, że źródłem światła jest gejzer energii pochodzącej z czarnej dziury wewnątrz rdzenia bardzo odległej galaktyki.

 

"Próbujemy zrozumieć, dlaczego galaktyki rozpoczęły  zasilanie ich centralnych czarnych dziur, a kolizje galaktyk są jedną z wiodącym hipotez. Obserwacje te wskazują, że najjaśniejsze kwazary we wszechświecie naprawdę mieszkają w łączących się galaktykach ", powiedział naukowiec Kevin Schawinski  z Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu.

 

Przytłaczający  blask kwazara tłumi światło towarzyszącej mu galaktyki, czyniąc objawy połączenia  trudne do zauważenia. Glikman wymyśliła sprytny sposób, aby wykorzystać czułość teleskopu Hubble'a w przedziale długości fal promieniowania bliskiej podczerwieni, aby zobaczyć galaktyki, kierując teleskop na kwazara, który jest mocno przytłumiony przez kurz. Pył tłumi światło widzialne kwazara, tak, że  można zobaczyć okolice galaktyki.

 

Siły grawitacyjne fuzji zabierają wiele z momentu pędu, który utrzymuje gaz zawieszony w dyskach zderzających się galaktyk. Tak jak w  łączących się galaktykach, siły grawitacyjne powodują, że gaz w dyskach zderzających się galaktyk spada bezpośrednio w kierunku supermasywnej czarnej dziury. Strefa akrecji wokół czarnej dziury jest tak przepełniona  paliwem, że zamienia go na ?gejzer promieniowania?, który błyszczy przez cały wszechświat.

 

Glikman szukała kandydatów na "kwazary zasłonięte przez pył gwiezdny" w kilku naziemnych obserwatoriach astronomicznych pracujących  w  zakresie podczerwieni i  w obserwatoriach radioastronomicznych.  Prognozuje się, że aktywne galaktyki w tej wczesnej fazie ewolucji świecą jasno w całym spektrum elektromagnetycznym, dzięki czemu są wykrywalne radiowo i na falach bliskich podczerwieni.

 

Wykorzystywano szerokokątną kamerę teleskopu Hubble, Wide Field Camera 3 do podjęcia szczegółowego spojrzenia na najlepszych kandydatów. Glikman spojrzała na zaczerwienione przez  kurz jedenaście ultra jasnych kwazarów, które istniały w szczycie epoki formowania się gwiazd wszechświata,  12 miliardów lat temu. Możliwości  widzenia w podczerwieni kamery Wide Field Camera 3 pozwoliły sondować wszechświat w głąb narodzin epoki kwazarów.

teen-quasars.jpg

Opracowałem na podstawie artykułu: NASA?s Hubble Sees the 'Teenage Years' of Quasars

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku z całym szacunkiem, ale jak nie będziesz stosował się w swoich wpisach do odpowiedniego działu tylko pisał gdzie popadnie będą kasowane.

Tym sposobem pokazujesz brak szacunku do userów. Każdy z nas poświęca swój prywatny czas i nie zamierza sprzątać po tobie bo takie masz kaprycho.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w Twoim wykonaniu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz sprecyzować na czym polega moje przewinienie, jednocześnie oświadczam, że nie miałem zamiaru manifestowania swojego braku szacunku do userów, a pisałem w swoim prywatnym czasie i nie dlatego bo miałem takie kaprycho.

 

Romku z całym szacunkiem, ale jak nie będziesz stosował się w swoich wpisach do odpowiedniego działu tylko pisał gdzie popadnie będą kasowane.
Tym sposobem pokazujesz brak szacunku do userów. Każdy z nas poświęca swój prywatny czas i nie zamierza sprzątać po tobie bo takie masz kaprycho.
Nie jest to pierwszy taki przypadek w Twoim wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczasz swoje wpisy nie w tych działach co trzeba. Np ten wpis nie ma nic wspólnego z tematem "Katalog Messiera w pigułce"

Tu masz dział Astronomia ogólna gdzie te tematy pasują. Stwórz odpowiedni temat i tam wpisuj swoje posty bo są bardzo ciekawe i po polsku, a ja go przypnę aby nie zaginął w gąszczu innych.

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zrozumiałem.

 

 

Umieszczasz swoje wpisy nie w tych działach co trzeba. Np ten wpis nie ma nic wspólnego z tematem "Katalog Messiera w pigułce"

Tu masz dział Astronomia ogólna gdzie te tematy pasują. Stwórz odpowiedni temat i tam wpisuj swoje posty bo są bardzo ciekawe i po polsku, a ja go przypnę aby nie zaginą w gąszczu innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)