Skocz do zawartości

Początek - meteoda Argelandera


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze pytanie, jeżeli chodzi o metodę Argelandera. Czy w ocenie jasności a0v jest równe v0b?

Drugie pytanie: Wydrukowałem sobie mapkę z AAVSO dla R Lyr, wahania jasności gwiazdy to 3,81 - 4,44, a na mapce gwiazdy do porównania zaczynają się 4,5mag w górę. Czy coś źle ustawiam w menu Variable Star Plotter'a?

 

X15386JPP.thumb.jpg.5c1dfac0d7a16b145073

Edytowane przez BlackAdder

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pierwszego pytania to a0v nie jest równe b0v, dla przykładu jeśli gwiazda porównania a=2.1, b=3.0 to jeśli zapiszesz a0v to oznacza że zmienna ma jasność 2.1 mag, nie może więc jednocześnie być równa jasności gwieździe b.

 

Odnośnie drugiego pytania. Wszystko dobrze ustawiłeś, po prostu w tym polu widzenia (a jest to największe pole dla map AAVSO) nie ma  odpowiednich gwiazd porównania. Jeśli już koniecznie chcesz obserwować tą zmienną to musisz sam zrobić sobie mapkę, najlepiej w programie CdC, pamiętając by wskaźnik b-v dla zmiennej i gwiazd porównania było do siebie jak najbardziej zbliżone. Jeśli swoje oceny będziesz wysyłał do AAVSO pamiętaj by zaznaczyć, że nie używałeś mapy AAVSO oraz w komentarzu napisać chociaż rodzaj katalogu z którego wybrałeś gwiazdy porównania (np Tycho 2)

 

Na początek jednak bym sobie na twoim miejscu odpuścił R Lyr, bo nie należy ona do łatwych celów. Dużo przyjemniejsze gwiazdy na początek to na chwilę obecną to beta Per i delta Cep. Przez swój sprzęt też bez problemu możesz pooceniać też RZ Cas, szczególnie w trakcie zaćmienia i słabnącą już  mirydę chi Cyg. Wszystkie wymienione gwiazdy są bardzo łatwe w odnalezieniu i w ocenieniu ;)

Edytowane przez cxb
  • Like 3

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc i przykładowe gwiazdy! Może źle sformułowałem pierwsze pytanie, chodziło mi o  jedną gwiazdę porównania i jej zapis.

Przykład:

Gwiazda porównania np. Z= 2,5mag

- jeżeli jasności gwiazdy porównania (Z) wydaje nam się taka sama jak zmienna to a0v np. (2,5)0v

- jeżeli gwiazda zmienna wydaje nam się taka sama jak gwiazda porównania (Z) to v0b np. v0(2,5)

Czyli jedno i drugie oznacza to samo (gwiazdy pod względem jasności są równe) - to możemy zapisać sobie w zeszycie a0v lub v0b?

Edytowane przez BlackAdder

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Chyba wiem o co Ci chodzi, ale nie jestem przekonany czy prawidłowo interpretujesz zapis amvnb, gdzie "v" to jasność zmiennej, "a" i "b" to jasności gwiazd porównania, a "m" i "n" to stopnie Argelandera.

Zapis a0v jest równy v0a, ale nie jest równy v0b, bo "a" nie jest równe "b", a przynajmniej nie powinno być przy dobrze dobranych gwiazdach porównania.

Zatem... jeśli masz dwie gwiazdy porównania o różnych jasnościach "a" i "b", to jeśli zmienna wydaje Ci się tak samo jasna jak gwiazda "a", to zapisujesz a0v, natomiast jeśli zmienna wydaje Ci się tak samo jasna jak "b" to zapisujesz v0b. pamiętaj, że gwiazdy "a" i "b" nie są sobie równe.

Nie wiem czy wyjaśniłem, czy jeszcze bardziej zagmatwałem, ale inaczej nie umiem :)

pozdrawiam

KK

 

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024