Skocz do zawartości

Wspólne obserwacje ( Toruń, Bydgoszcz, okolice)


Bandros

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 351
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

EDIT. pogoda na meteo jest okropna na jutro . Zobaczymy panowie ...

Ha! A proponowałem jechać dzisiaj :-)

A tak poważnie to trafić na tą polanę jest delikatnie mówiąc nie łatwo. No ale jakoś się udało. Niestety ciemność tego miejsca nie powala. Od Bydgoszczy lub Solca łuna jest okropna. Normalnie tyle światła że widać cienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Atakama to nie jest, ale niczego lepszego nie znalazłem, a troszkę się najeździłem w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Miejscówka musi być mniej więcej pomiędzy Toruniem, a Bydgoszcza, musi być wygodnie dla każdego. Łuna jest na zachodzie, a resztę oceniam dosyć dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozetka testowa dla teleskopu Kwadruplet TS 65/400 . Nowy sprzęcik przetestowany . Seeng nie robił szału .

Ogólnie chodziło o aberrację gwiazd lecz test wyszedł pozytywnie . Jeszcze brak 1 złączki wywołał lekka nieosiowość .

Pokazuje to Bydgoski seeng miejski :D

Parametry

canon 450D Mod  Eq6 LVI smart guider

20x5min klatka 400 ISO seeng 4/10

post-651-137699832526_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winieta winieta winieta

daj linka do pojedyńczego RAWa

Cześć

Może ślepnę  ;D ale winietowania to tu nie widzę , są inne braki , jak bardzo mało materiału co było spowodowane brakiem czasu i pogodą , brak ostrości - czekam na maskę , czy lekko uciekająca płaszczyzna (Astrokrak nie dorobił mi złączki).

Więc dużo wpłynęło na to że tak a nie inaczej ta fotka wygląda , ale to tylko pierwszy teścik  :D

Jeszcze jedno , o warunkach w jakich robimy fotki niech świadczy fakt że pierwszy raz udało się skutecznie użyć guidu .

Droga do tego była siermiężna, najpierw optymistycznie kupiłem OAG-a - fajnie działa , ale jak jestem poza miastem  ::), następnie testowałem szukaczo-guider 9x50 - pomyłka, kolejny to SW 80/400 było prawie idealnie , ale prawie i w końcu kupiłem guider TS 80/330. W końcu mogę guidować nawet 10 min  :D 

Pozdrawiam

zibii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Atakama to nie jest, ale niczego lepszego nie znalazłem, a troszkę się najeździłem w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Miejscówka musi być mniej więcej pomiędzy Toruniem, a Bydgoszcza, musi być wygodnie dla każdego. Łuna jest na zachodzie, a resztę oceniam dosyć dobrze.

Wiem że nie jest łatwo. Sam szukam ciemnych miejsc pod swoje przyszłe szerokie pola. Czy jadąc z tej miejscówki dalej w las nie robi się lepiej?

Spotkania nie są znowu tak często i może warto rozważyć wyjazdu odrobinę dalej. Jadąc 30 czy 50 km w kilka osób nie zrobi aż takiej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

................

po lewej to już na maxa ciemno się robi na krawędzi ...

Prawie trafiłeś  :) , to po prawej jest pojaśnienie od białej ściany balkonu  ::) swiatło latarni odbijało się od tej ściany i wpadało do tuby skierowanej prawie na ścianę.

Obecnie używana przelotka ma średnicę 31mm i nie powinna na matrycy Canona 22mm  powodować winiety.

Ostateczny test zrobię w Zatomiu i jak będzie taka potrzeba to zamówię 48mm.

Dzięki za spostrzeżenia i pozdrawiam

zibii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Witam,

zapraszam na dzisiejszy pokaz w Domu Mikołaja Kopernika - startujemy o godz. 20:00. Za oknem piękne bezchmurne niebo.  :) Narazie dostałem informację od kolegi Bandrosa, że przyjedzie ze sprzętem.  :)

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo udany pokaz. Planeta  z pierścieniami i z widocznym Cassinim była hitem :)  Dziś wybieram się na miejscówkę, będę na miejscu około 23. :) Wątpię, że ktoś jeszcze wpadnie, ale jak coś to zapraszam. Powoli mamy białe noce, więc majowy nów ze sprzyjającą pogodą to ostatnia szansa na obserwacje. Potem pewnie odpuścimy spotkania i dopiero coś w lipcowy nów zaczniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wybieram się ostatni raz w tym "sezonie" na miejscówkę. Podczas mojego wtorkowego wypadu trafiłem na bardzo dobry seeing, oblookałem sporo DSów i koło 2 zwinąłem się, bo powoli zaczynało robić się jasno. Nie licząc nocki w dniu tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca ( prawdopodobnie tutaj będę to zjawisko obserwował )  powrócę do obserwacji na miejscówce dopiero w lipcowy nów ( środek lipca).  Prognozy na jutro są optymistyczne, więc chętnych zapraszam do wspólnych obserwacji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)