Skocz do zawartości

Wizyta w Niedźwiadach


Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie, wczoraj "coś" dziwnego wisiało w powietrzu. Wczoraj wybraliśmy się z kumplem, członkiem PPSAE (pozdrawiam innych jeżeli są na tym forum) do Niedźwiad uzupełnić braki w kontaktach międzyludzkich i nakarmić oczy dawno nie oglądanymi obrazami. Ok 19 Przez BAJ -a najpierw popatrzeliśmy na M1, potem M33 (chciałem "na szybko" coś sfocić  ale podłączony do wyciągu Canon nie chciał za diabła zarejestrować wyostrzonego zdjęcia - tak to często jest gdy na robimy coś nie swoim sprzętem) Na następny ogień poszła kometka w Perseuszu  Karol Wenerski ciągle mruczał coś o jakieś "czapie" u góry, wspominał że to nie jest to niebo co zwykle ale potem przenieśliśmy się do pawilonu Rolanda - na początek klasyk M42 - jasna, piękna ale .. coś było nie tak Potem wymyśliliśmy sobie z Karolem Mgławicę Płomień ale oprócz pojaśnienia niewiele było widać. Pogadaliśmy trochę i przy prawie -13 i wiaterku, który uparcie wywoływał wizję Syberii poszliśmy na coś ciepłego ze sporą dawkę kofeiny gdy wróciliśmy, Karol zerknął na Mgławice Płomień i zaraz rozległo się znajome ochy i achy po chwili ja przyssałem się do okularu a mój poprzednik skoczył po filtry. Gdy po chwili wróciliśmy do M42 musiałem się wprosić w kolejkę :) a gdy już zobaczyłem delikatne struktury, smugi i pojaśnienia gazu w pobliżu Trapeza wiedziałem dlaczego warto pomarznąć na takim mrozie .. Potem porobiliśmy trochę zdjęć ze statywu i wróciliśmy z Andrzejem  te 50km do domów. Trzeba się znowu wybrać na "pogaduchy" tym bardziej, że obiecałem Karolowi kilka grzałek na okulary,laser i szukacze..

Wyżej, lekko ponad ściankami pawilonu wiatr dawał się we znaki - BAJ i mały dodatek na drabince czyli ja :)

IMG_1651.thumb.JPG.c511181b95ef826474c4e

Tutaj już nie zasłaniam widoku...

IMG_1664.thumb.JPG.879a4d1b833d4ead6a819

Widok na pawilon ROLAND

IMG_1653.thumb.JPG.12914b3af16a192e203ff

Okno na Wszechświat teleskopu ROLAND

IMG_1662.thumb.JPG.47583b423ae04a8d28fcd

  • Like 5

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)