Skocz do zawartości

Déj? vu, czyli powrót do przeszłości + Test PIX/DSS + Obróbka krok po kroku różnych obiektów


Rekomendowane odpowiedzi

super, nie będę już może wywarzał otwartych drzwi... miałem podobny pomysł ... w zasadzie to utwierdziłeś mnie w pomyśle aby teraz za pomocą PIX usiąść przynajmniej do części starego materiału ... powiedz tylko czy wybierając "najlepsze klatki" korzystałeś ze skryptu  SubframeSelector czy jakoś inaczej? i czy do składania skrypt BatchPreprocesingScript czy "ręcznie poszczególne etapy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem używałem SubframeSelector, ale w moich wymaganiach znalazły się wszystkie pięciominutowe klatki, które zbierałem ostatniej nocy, dlatego też użyłem wszystkich 6h 30min. 
Składałem ręcznie metodą identyczną z pokazaną w poradnikach Jolo 

Z tym że nie miałem flatów, a darki również rzadko się przydawały, gdyż hot pixele usuwałem Sigma Clipem po ditheringu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie czy zaznaczysz w filmach obróbkę materiału robionego np kamerą a DSLR ( nie wiem czy robiłeś lustrzanką ). Sam korzystam jedynie z Pix nie stać mnie na PS jeszcze, więc mam pytanie czy będzie np porównanie zdjęć kompletnie złożonych i obrobionych w Pix oraz obróbka jedynie w PS ?( w przyszłości oczywiście )

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, mogę na początku filmu wspomnieć o sprzęcie którym wykonywałem zdjęcie. 
Co do tego drugiego to tak jak wspominałem 

Cytat

Obróbka wszystkich powyższych zdjęć w PS. Nie mam wystarczających umiejętności w PixInsight (w porównaniu do PS), żeby robić pewne przydatne ruchy, dlatego póki co unikam obróbki w tamtym programie. Może kiedyś podejdę do tych samych stacków w PixInsight i wtedy zrobię porównanie PS a PIX. 

Jak nabiorę pewności siebie w PIX to jak najbardziej planuję zrobienie takiego tematu, póki co musi starczyć seria filmów o Pix'y na Youtub'ie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan - czy ten temat nie powinien się znaleźć w Szkoła Astrofotografii ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej myślę, że mam wersję ostateczną. Filmik do niej znajdziecie tutaj 

Jakość lekko pogorszona przez YouTube. Mimo wszystko jest lepiej niż jak wrzucałem filmy w formacie mp4 które rujnowały poziom czerni. 

Pozdrowienia i do usłyszenia za tydzień z nowym zdjęciem (mam nadzieję) :) 

2 Z PIX.jpg

Crop.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Rekord zebranego materiału - Galaktyka Wieloryb C32 / Maj 2016

Każdy kto zaczynał astrofotografię od strony zafascynowania wizualem przechodził przez etap "Jak najwięcej obiektów w jedną noc". Nie mówię, że ta droga jest błędna bo przecież każdy może realizować swoje hobby jak chce, ale jeśli mowa o astrofotografii estetycznej to można o tym zapomnieć :P Tak samo ja przez pierwszy rok jak zebrałem jedną czy dwie godziny materiału to już był naprawdę OGROM do obróbki :D Później normą stało się dla mnie 3-5h materiału. Wynikało to zazwyczaj z nieumiejętności powtarzania kadru kolejnej nocy, a noce wiosną/latem właśnie oferują tyle czasu. Dopiero od połowy roku 2015 nauczyłem się powtarzalności kadru dzięki temu, że zazwyczaj wyjeżdżałem na kilka dni i po prostu czekałem na pogodę. Stabilizacja lokalizacji umożliwiła mi akwizycje bardziej rozłożone w czasie. Nie musiałem przestawiać sprzętu i warunki z nocy na noc były bardzo porównywalne. Kiedyś mówiłem sobie, że "dobra w tym roku zrobię 3h tego obiektu i za rok do niego wrócę" - nic bardziej mylnego. Nigdy nie miałem setup'u, którego przez rok bym nie zmieniał. Zawsze łudzę się, że z obecnym też tak będzie :) (chociaż już obiecałem, iż obecnego nie tykam przez najbliższe lata! :D

Tak czy tak właśnie Galaktyka Wieloryb była jednym z pierwszych zdjęć które osiągnęły ilość materiału, którą mogę obecnie nazwać AKCEPTOWALNĄ. Łącznie posiadam 8h stosunkowo dobrej jakości klatek. Wiadomym jest dla mnie teraz, że pełna sesja powinna składać się z 10 albo nawet 20h materiału, ale jest to zazwyczaj marzenie przy naszej niepogodzie i moim braku czasu, aby trafić na dwie noce z rzędu zimą, czy pięciu nocy latem. Zdjęcie zostało wykonane w maju 2016 roku, konkretnie 1-3 maja. W ciągu 3 nocy warunki były bardzo podobne - seeing dość słaby, ale nie parowała woda z ziemi, więc nie było problemu z wilgotnością na szukaczoguiderach.

Mam dwie wersje obrobione w maju tego roku, ciężko mi wtedy było wybrać lepszą. Teraz wybrałbym tę bardziej cyjankową, ma gładsze tło i wydaje się być bardziej prawidłowa kolorsytycznie. Parametry to 48 klatek po 600s, ISO800, temperatura T=15C. Sprzęt to oczywiście SW150, HEQ5, Canon 1000D. Stackowane z flatami i biasami, ale dodatkowo musiałem dokładać sztucznego flata. 

C32 3.05.2016r v2.jpg

Crop karmazynowa.jpg

C32 3.05.2016r.jpg

Crop cyjankowa.jpg

Ponownie w celu porównania stackowałem zebrany materiał w DSS i PixInsight. Tym razem materiał jest identyczny w obu przypadkach, więc test był bardziej miarodajny. Parametry identycznie jak podczas obróbki w maju, czyli: 48 klatek po 600s, ISO800, temperatura T=15C. Stackowanie z biasami (bez dark i flat). Sprzęt to oczywiście SW150, HEQ5, Canon 1000D.

Oczywiście z góry zaznaczam, że jestem stosunkowo zadowolony z obróbki, której dokonałem w maju, ale są pewne rzeczy do poprawki:
-Nietypowe obwódki dookoła większych gwiazd, prawdopodobnie z sztucznego flata z za małym offsetem
-Niedokładne stworzenie masek podczas robienia kolorów selektywnych - obwódki dookoła obiektów
-Nad kijem hokejowym powstała sztuczna chmurka z krzywych (na wersji cyjankowej, razi mnie to teraz w oczy).

1. Wersja z DSS. Parametry jak wyżej. Radzę powiększyć do maksymalnych rozmiarów.

DSS.jpg

Crop DSS.jpg

2. Wersja z PixInsight. Parametry jak wyżej. Radzę powiększyć do maksymalnych rozmiarów.

Stack PixInsight (48 najl).jpgCrop Stack PixInsight (48 najl).jpg

 

Tak jak w przypadku Galaktyki Igły uważam, że każdy stack ma swoje wady i zalety. Stack uzyskany z PixInsight był lepiej skalibrowany przez co mogłem lepiej i mocniej wyciągnąć detal. Galaktyka wygląda na nim żywo, gwiazdki nie mają obwódek mimo sztucznego flata, więc udało mi się poprawić rzecz z obróbki w maju. Z drugiej strony o wiele ciężej było mi dojść do ładu z kolorem gwiazd na stacku z PixInsight - wszystkie były okropnie mocno nasycone kolorem niebieskim mimo, że histogram całości był całkiem przyzwoity. PixInsight automatycznie zdjął namiar czerwieni (spowodowany modyfikacją IRUV), dzięki czemu galaktyka od początku miała swoją naturalną cyjankowo-białą barwę i łatwiej mi było na niej operować. Co więcej PixInsight automatycznie wyrównywało tło, stack wymagał o wiele delikatniejszego sztucznego flata niż w przypadku stacka z DSS. Widać to chociażby po równości barwy tła, która na stacku z DSS jest zachwiana - barwa przechodzi od burgundowej w ciemnoniebieską. Coś co muszę zaznaczyć - na stacku z DSS galaktyka wyszła praktycznie bezbarwna, to że widzicie niebieską galaktykę wynika tylko i wyłącznie z bardzo długiej obróbki w kolorach selektywnych. Poza tym nie udało mi się tam zmienić barwy mniejszych gwiazdek, których kolor pozostał zielony(?). 

Podsumowując, jestem w stanie stwierdzić, że znowu o wiele bardziej przyjemny w obróbce był stack z PixInsight, a poza tym kalibracja w Pixie ma o wiele wyższą jakość. Dlatego też właśnie na podstawie tego stacka zrobiłem filmik, w którym krok po kroku obrabiam powyższe zdjęcie. Jeśli jesteście zainteresowani, jak doszedłem do takiego efektu to bez żadnych tajemnic pokazuję to poniżej: 


Nie mam sobie wiele do zarzucenia na wersjach majowych, dlatego różnica w obróbce tym razem jest o wiele bardziej subtelna. Poza tym zebrany materiał tym razem był podobnej jakości i nie było zbyt dużo wariacji. 
 

Pozdrowienia dla wszystkich czytających
Alan Chamernik aka Allano
https://www.youtube.com/user/SuperQsaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)