Skocz do zawartości

rambro

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    120
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez rambro

  1. Czy dane o QE pochodzą z wykresów producentów ?. Tutaj jest bardzo ciekawa strona o ASI294MM PRO http://www.astrosurf.com/buil/asi294mm/. Porównanie "realnych" wartości QE wygląda następująco:

    capture-d-ecran-2020-10-20-a-00.22.55-39

    http://www.astrosurf.com/buil/asi294mm/images/capture-d-ecran-2020-10-20-a-00.22.55-392.png

    Poruszony jest też ciekawy temat "telegraph noise", szumu występującego w kamerach CMOS. 

     

    • Like 1
  2. Obecnie jest konkurs dla zaawansowanych i średnio-zaawansowanych. Prawie nie ma prac początkujących. Nie jest to dobre dla początkujących. Jak głosuje to zwykle nie wiem w którym konkursie. Chętnie wyróżniłbym najlepsze prace w konkursie dla początkujących ale nie wiem które to, więc głosuję po prostu na najlepsze moim zdaniem ogółem. Dobrze jakby jednak było to jakoś oznaczone, albo nawet autor sam pisał w którym konkursie bierze udział. Czas na zbieranie można by wydłużyć 2-3 miesiące. Animacje i kompozycje moim zdaniem nie powinny być dozwolone bo daje to jednak spore wyróżnienie na tle innych prac. Anonimowość była by dobra, bo jednak sympatie nawet podświadomie wpływają na ocenę. Podział ze względu na wartość, obserwatorium itp. w mojej ocenie nie ma sensu.  Wydłużenie czasu na akwizycję zniweluje trochę te różnice w sprzęcie, ponieważ lepszy sprzęt zwykle pozwala zebrać materiał szybciej.

     

    • Like 1
    • Thanks 1
  3. 33 minuty temu, wessel napisał:

    Ale Lodestar pracuje natywnie z Maximem. Ja miałem jakieś problemy z produktami ZWO pracującymi po Ascomie, padała komunikacja.

    Stabilność pracy to podstawowe wymaganie. Przeważnie natywna obsługa jest pewniejsza niż przez Ascom. Ja używam wyłącznie rozwiązań na rpi (stellarmate). Kamery ZWO z  INDI Library działają bardzo stabilnie. Nie miałem ani jednej popsutej klatki czy zawieszenia się sterownika.

  4. 24 minuty temu, wessel napisał:

    Im większy piksel tym lepiej. Najlepszy byłby Lodestar X2 - jest na giełdzie aktualnie.

     

    Lodestar X2 jest bardzo dobry i sprawdzony. Można polecić w ciemno. Osobiście uważam, że ASI174MM PRO jest obecnie lepsza ze względu na większy rozmiar sensora 11,3mm x 7,1mm  vs 6,4 x 4,75 (pole widzenia 2,5 x większe). Większe pole, to większa szansa na jaśniejsze gwiazdy do wyboru. Wprawdzie pixel 5.86 vs 8.2um, ale w bin 2x2 będzie większy, a szum odczytu nadal bardzo niski. Obie kamery mają wysokie QE. ASI174MM potrzebuje większego pryzmatu w OAG, aby wykorzystać w pełni potencjał. Oba rozwiązania są z górnej półki.

    Tutaj jest dyskusja na CN https://www.cloudynights.com/topic/689461-lodestar-x2-or-asi174-mini/

     

     

       
  5. Posiadam ASi294MM pro. Kalibracja wychodzi poprawnie. Wzorek o jakim piszesz widać na flacie w ha ale kalibruje sie bez problemu. ASI2600 ma większą, trochę lepszą matrycę pod względem dynamiki i łatwo się kalibruje klatki. Jeśli budżet pozwala jest lepszym wyborem. 

  6. 11

    Autor:             Robert Ambroziewicz
    Miejsce:          Zalew Zegrzyński
    Data:               lipiec 2021
    Obiekt:            NGC 7635 Bubble Nebula
    Montaż:          Ieq45 Onstep
    Teleskop:        MN190
    Detektor:       ASI294MM PRO
    Ekspozycja:    HA  60 x 3 min, OIII 40 x 3 min, ok 45 gwiazdy RGB
    Obróbka:        Startools, Affinity Photo

    FA.thumb.jpg.aa89a3d177dca7b16b13a98d13b81ba8.jpg

  7. 15 godzin temu, pmochocki napisał:

    Ten "czujnik" to ścieżki na płytce PCB, które będą zwierane przez wodę. Do tego jest komperator/wzmacniacz operacyjny + potencjometr. Żadnego podgrzewania tu nie ma. Rozumiem, że jest problem odróżniania deszczu od rosy. Nie mam gotowego rozwiązania. 

     

    Dlaczego taki czujnik, a nie zwykły DS18S20? 

    DS18S20 to zwykły termometr, mierzy temperaturę otoczenia, a ja potrzebuję mierzyć temperaturę nieba (poprzez pomiar promieniowania IR).

    Doczytałem się, że oba czujniki mogą być podgrzewana np. za pomocą folii grzewczej. Tu jest ciekawy temat https://astropolis.pl/topic/47188-automatyczne-obserwatorium-?-pierwsze-testy/page/2/

    W opisie tego czujnika https://botland.com.pl/czujniki-pogodowe/1732-czujnik-opadow-deszczu-yl-83.html

    jest "Zasada działania tego czujnika polega na wykrywaniu kropel deszczu padających na powierzchnię płytki PCB z rezystorem grzebieniowym. Powierzchnia elementu czujnikowego jest podgrzewana i odporna na działanie opadów atmosferycznych." Może to błąd w opisie ?.

     

     

     

  8. Jestem w trakcie budowy sterownika do obserwatorium. Proszę o praktyczne rady odnośnie:

    1. Czujnik deszczu - https://allegro.pl/oferta/czujnik-poziomu-wody-opadow-deszczu-arduino-7808272153  

    Czy trzeba go podgrzewać ?. Obawiam się wilgoci, rosy itp.Może fabrycznie jest już ogrzewany z zasilania etc ?.

    2. Czujnik temperatury nieba. https://allegro.pl/oferta/287-pirometr-gy-906-czujnik-mlx90614-10199123886

    Czytałem, że pirometr trzeba podgrzewać. Jak praktycznie wykonać to ogrzewanie ?.

    Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi na ten temat.

  9. Cześć,

    Zastanawiam się nad wymianą sterownika w montażu. Chciałby zastosować AstroEq lub coś podobnego. Najwięcej mam wątpliwości odnośnie mechaniki.

    1. Silnik. Obecnie są w montażu silniki DC. Czy silniki 400 kroków mają jakieś zalety wobec 200, poza ilością kroków ?. Silników z krokiem 1.8 stopnia jest więcej do wyboru

    2. Paski. Czy lepsze są GT2 czy GT3 ?.

    3. Przekładnie. Montaż ma przekładnię 216 zębów w RA i 192 w DEC. Chciałbym uzyskać rozdzielczość w RA na poziomie 0.3". Można to zrealizować różnie.

    Np. silnik krokowy 400, półkrok 16, przekładnia pasowa 1:4  da 0.23 arcsec na krok silnika.  Jak to dobrać optymalnie tzn.

    Czy stosować mikrokroki ?. Może silnik z przekładnią planetarną i krok 1:1 ?. Inna możliwość to dwa stopnie przekładni pasowej. (muszą być 2 przekładnie bo nie zmieści się koło większe niż 40 zębów GT2, a najmniejsze koło jakie znalazłem to 10 zębów co daje przełożenie 4:1 ). Dodatkowa przekładnia pasowa to komplikacja konstrukcji. Przekładnia planetarna to pewnie jakiś błąd okresowy wyższej częstotliwości. Jak zrealizować napinanie paska ?. W Dec zależy mi na minimalnym backslash, a w Ra na gładkim przebiegu.  Na pewno już ktoś motoryzował montaż i może polecić konkretne silniki, paski, napinacze itp.

     

  10. Poprawka w kodzie. Dodanie linijki  GPIO.wait_for_edge(reset_shutdown_pin, GPIO.FALLING).

    Bez tego główna pętla wykonuje się cały czas i obciąża niepotrzebnie procesor. Po dodaniu linijki wykonanie programu jest zawieszane do czasu naciśnięcia przycisku. Nie mogę zmienić pliku w pierwszym poście, więc wrzucam do tej odpowiedzi shutdown_Pi_led.py

    W dniu 29.03.2021 o 18:18, Artir napisał:

     Zastanawia mnie jedno, co zajmuje Ci tak dużo czasu na wyłączenie RPi.

    Setup rozkładam i składam za każdym razem. Są różne sytuacje np. Jak późno w nocy zbieram "graty", aby jechać z działki do domu zdarza się, że z rozpędu wyłączę laptopa i znowu muszę go uruchamiać, podłączać wifi itd. Jestem już przy teleskopie, aby go zdjąć z montażu, a okazuje się że Rpi jest nie zamknięte, więc musiałem lecieć do domku do laptopa itp. itd. Poza tym wyłącznik przydaje mi się jak coś testuję w domu.

     

    W dniu 29.03.2021 o 15:14, matrixxus napisał:

    Dla nie posiadających przycisku, mogę też polecić apke "juice ssh" na smartphone, którą można połączyć się przez ssh właśnie z malinką i robić dowolne rzeczy z poziomu terminala.

    Też mam podobną apkę na telefon, ale jak zmarzną mi palce to prościej nacisnąć przycisk niż pisać na ekranie dotykowym telefonu.

    • Like 1
  11. 19 minut temu, megrez23 napisał:

    Dodanie na stronie głównej FA możliwości przejścia na stronę następną lub poprzednią byłoby również dobrym rozwiązaniem. Może od tego zacznijmy?

    Tak jest na innych Forach.

    Jeśli ktoś nie jest zainteresowany rozwojem i usprawnieniem funkcjonalności FA to może "wesołe wypowiedzi" zostawi dla siebie.

     

    To jest rozwiązanie o którym piszę od dawna. Udało się "wywalczyć", przy którejś aktualizacji, że te tematy są choć w ilości 18 na stronie głównej. Po dodaniu slidera z kolejnymi stronami nie przeszkadza mi nawet jak ktoś doda 5 ogłoszeń. Teraz to jest problem bo znika 5 innych tematów w czeluściach poszczególnych działów. Lepsze są rozwiązania techniczne niż obostrzenia. Jak już jakieś stosować to płatne podbijanie (obniżka ceny) z kwotą minimalną np. 5 zł dla ofert ponad 100zł, ale może to spowodować że ogłoszeniodawcy wyniosą się na inne fora.

    • Like 1
  12. W celu wyłączenia rpi muszę połączyć się przez vnc. Zajmuje to sporo czasu i nie zawsze jest wygodne. Brutalne wyłączenie z prądu może powodować błędy systemu plików. Na podstawie tutoriala na stronie https://learn.sparkfun.com/tutorials/raspberry-pi-safe-reboot-and-shutdown-button dorobiłem przycisk zasilania z diodą led, który zamyka system komendą /usr/bin/sudo /sbin/shutdown -h now". Oryginalnie była też opcja restartu ale nie jest mi potrzebna. Przycisk trzeba trzymać 2s, aby uniknąć przypadkowego wyłączenia. Dioda led zapala się jak skrypt się uruchamia i gaśnie po jego zamknięciu.  Przełącznik zastosowałem taki jaki miałem (trudny w montażu), ale już zamówiłem lepszy. Wykorzystałem GPIO 24 i 25, ale można zmienić na własne. Diodę LED należy podłączyć do pinu 24 przez rezystor 330ohm do masy, a przycisk chwilowy (monostabilny) bez rezystora pomiędzy pin 25 a masę (gnd). Tutaj jest rozpiska, gdzie fizycznie znajduje się dany pin GPIO i GND: https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/gpio/

    # Pin definition
    reset_shutdown_pin = 25
    led_pin = 24
     

    W załączeniu lekko przerobiony skrypt z linkowanej strony.  Na stronie jest instrukcja jak dodać automatyczne uruchamianie poprzez rc.local. Trzeba zwrócić uwagę, aby ewentualnie brakujące moduły pythona były instalowane dla roota np. sudo pip install RPi.GPIO zamiast pip install RPi.GPIO.

    obraz.thumb.png.d6dc09c2147ac02225f032b79f168a1d.png

    shutdown_Pi_led.py

    • Like 4
    • Thanks 4
  13. 12

    Autor:              Robert Ambroziewicz
    Miejsce:           Arciechów
    Data:               10.03.2021
    Obiekt:           Coma Cluster
    Montaż:          ieq45
    Teleskop:        MN190
    Detektor:        ASI294MM PRO
    Ekspozycja:     LRGB L 50x2min, RGB 10x2min na kanał
    Obróbka:        Startools, Affinity Photo

    Akceptuję regulamin konkursu.

    NGC_4889-LRGB_cc_out4.thumb.jpg.206859714fd8089d6dda0b29ed89509f.jpg

     

  14. Dziękuje za wskazanie, ale to nie jest to samo.

    Kliknąłem "nieprzeczytana zawartość" i mam tylko tydzień wstecz... nie wierzę, że wszystko przeczytałem, bo czasem przez przypadek wpadnę z wyszukiwarki google na coś extra ciekawego.

    Cała aktywność - nadmiar informacji typu xyz odpowiedział cxz na temat Sprzedam ....

    Na Astropolis jest to prostsze. Mam slider na dole i na górze. Mogę skoczyć nawet do ostatniego tematu na forum strona 1715 z maraca 2003.

    • Like 4
  15. Do FA przyciągają mnie najbardziej działy związane z DIY (arduino itp.), artykuły @jolo o sprzęcie oraz działy konkursowe. Konkursy pomagają się rozwijać.

    Kilka konkretów:

    "Najnowsze tematy" nie mają slidera tzn. widać tylko 18 tematów. Jak tam zniknie temat to poprzez poszczególne działy już nie wejdę, bo nie mam czasu na przeglądanie wszystkiego w ten sposób. Na astropolis nie ma tego ograniczenia mogę przejrzeć i 200 tematów jak dawno nie wchodziłem na forum. Trudniejszy dostęp to i aktywność mniejsza

    Na astropolis jest bardzo fajny temat "Bawimy się materiałem". Użytkownicy udostępniają materiał, a inni próbują swoich sił w obróbce, pokazują co można uzyskać. Jest też wymiana doświadczeń. Może nie trzeba powielać ale np. można zrobić temat "Prośna o komentarza do zdjęcia" etc. Prawie każdy potrzebuje trochę odzewu do swoich prac i wskazówek, bo samemu trudno obiektywnie ocenić. Będzie miało to sens, jeśli faktycznie będą wskazówki, porady itp. też od bardziej zaawansowanych osób. Jest galeria ale czasem pod danym zdjęciem nie ma wpisów, a jeśli już to przeważają ochy i achy  :) a nawet jak coś można poprawić to nie wiadomo czy pisać bo autor może się poczuć urażony.

     

    • Like 4
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)