Skocz do zawartości

jolo

Moderator globalny
  • Liczba zawartości

    9 325
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    493

Ostatnia wygrana jolo w dniu 27 Maja

Użytkownicy przyznają jolo punkty reputacji!

3 obserwujących

O jolo

  • Urodziny 16 Marca

Contact Methods

  • Website URL
    http://astrojolo.com

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zamieszkały
    Nieborowice

Converted

  • Miejsce zamieszkania
    Nieborowice

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

jolo's Achievements

Słońce

Słońce (14/14)

  • Reacting Well
  • Very Popular Rare
  • Posting Machine Rare
  • Collaborator
  • First Post

Recent Badges

17,8 tyś

Reputacja

  1. Prosimy o zdjęcia albo linki do zdjęć.
  2. Dzięki 🙂 Ja to mapowałem klasycznie czyli H na zielono, O na niebiesko i S na czerwono i potem trochę suwaczkami według uznania. Tlen widać w tej niebieskiej delikatnej otoczce na przykład. Paleta nie jest taka dokładnie "naukowa", raczej taka na oko. Jedynie gwiazdki są skalibrowane dokładnie 🙂 Tak wyglądają kanały surowe - od góry HOS:
  3. M17 została odkryta przez szwajcarskiego astronoma Jeana-Philippe’a de Chéseaux w 1745 roku, a później trafiła do katalogu Messiera (na tyle jasna, że ją tam gdzieś spod Paryża wypatrzył). A w 2026 trafiła do mojego portfolio 😎 Ja, będąc w kraju, nie odważyłem się na nią polować, ale na wyjazdowej astromajówce już nie odpuściłem i poniżej efekt kilku godzin przygody z mgławicą Messier 17 aka Omega aka Łabędź aka Podkowa aka Homar aka Checkmark aka NGC 6618 aka Sh2-45 aka LBN 67 aka RCW 160. TS CF-APO 80/480, FF/FR 0.8x, QHY miniCAM8, AM3, RGBHSO 30:30:30:90:90:90 minut, południowa Portugalia, maj 2026
  4. Trochę słoneczno wodorowa posucha, to na zachętę takie trzy kadry sprzed kilku dni. Quark Chromo, TS CF-APO80/480, ASI174MM.
  5. Od razu piszę - nie wiem czy się da i nie znam nikogo kto próbował 🙂 Ale pytanie - czy ta transmisja 50% to problem dla Twoich zastosowań? I druga sprawa - takie dublety achro są słabo skorygowane już nawet w okolicach 1000nm, więc obraz przy 1550nm może być obarczony już poważnymi aberracjami. Użycie jakiegoś teleskopu zwierciadlanego (newton, RC), albo tylko z płytą korekcyjną (SCT, Mak) rozwiąże oba problemy.
  6. Poniżej tegoroczny kadr obejmujący gromady galaktyk Abell 1377 oraz Abell 1349 w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Jasna gwiazda w centrum kadru to HIP 57477 o jasności 5.2 mag - praktycznie jedyny obiekt tego kadru widoczny w dobrych warunkach gołym okiem. Wokół niego gromada galaktyk Abell 1377, oddalona od nas o 700 mln lat świetlnych , a w prawym dolnym rogu Abell 1349, oddalony o około 2 miliardy lat świetlnych. Porozrzucane po kadrze jaśniejsze galaktyki, jak na przykład NGC 3898 w lewej górnej części, są położone oczywiście znacznie bliżej nas, w odległości około 100 mln lat świetlnych. Pod całym kadrem wkleiłem też powiększone fragmenty z tymi gromadami. Zasięg na zdjęciu to 21–21,5 mag. Czasami sobie próbuję wyobrazić ile więcej można wyłapać pod naprawdę ciemnym niebem, ale moje niebo 19.5 musi mi przez większość czasu wystarczyć 🙂 TS Photoline 130/910, 0.8x FF/FR, EQ6, QHY268M, LRGB 420:120:110:110 minut. Niebo podmiejskie, warunki średnie-dobre, seeing dobry, marzec 2026.
  7. Jest bardzo na tak, nawet po powiększeniu się broni bez problemu, więc tym bardziej na tak.
  8. Wolnym popołudniem poskładałem kilka filmików z wczorajszej erupcji w zachodniej części tarczy z rejonem aktywnym 4388. W filmiku jest około 30 sekund nagrania na żywo - już przy tej szybkości można zauważyć zmiany w wybuchu. Oraz około 3 minut erupcji przyspieszone 20x.
  9. To jeszcze z wczoraj trzy kadry - filamenty które dzisiaj Darek uwiecznił wczoraj wyglądały tak: Powoli też wyłazi region 4387, a za nim na krawędzi też się coś działo - zobaczymy jutro co to takiego: I popołudniowa częściowa mozaika przez środek tarczy: Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, stacki 200 z 2000 klatek.
  10. Pierwszy kadr to praktycznie wszystkie obszary aktywne obecnie na Słońcu - najnowszy 4385 to to maleństwo na dole, bliżej lewej krawędzi. A na skraju tarczy coś się Słonku urwało i poleciało w kosmos 🙂 A poniżej mozaika całej tarczy - warunki szalały, to każdy kawałek mozaiki ma, można powiedzieć, swoją własną definicję jakości 🤣 Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, stacki 300 z 2000 klatek.
  11. Dwa kadry z dzisiaj i dwa sprzed dwóch dni. Warunki stabilne, ale niestety dalekie od ideału. Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, stacki 150 z 2000 klatek. Zachodzące już plamki 4378 i 4386: Obszary 4381 i 4384 sprzed dwóch dni i z dzisiaj - widać jak pomiędzy nimi narodziło się kilka nowych plamek: I jeszcze protuberancja sprzed dwóch dni - największa jaką widziałem w tym roku 🙃 ale mam nadzieję, że będzie lepiej.
  12. No to znowu ja pierwszy - dzisiaj męka niesamowita złożenie mozaiki z 34 paneli - dzięki @DarX86 za wskazówki! Warunki mocno zmienne, mam jeszcze kilka zbliżeń na ciekawsze miejsca, ale nie mam chwilowo sił na dziubanie tych kadrów. Więc tylko pełna tarczka z dzisiaj 🙂 Quark Chromo, TS Photoline 130(120)/910, ASI174MM, 34 x 100 z 500 klatek.
  13. Jakiś czas temu zainwestowałem w płatną.
  14. Pewnie są setki aplikacji, które też to pokazują, ale sam używam od wielu lat Mobile Observatory Astronomy i tam też można wszystko sobie zaplanować i również ustawić powiadomienia i alerty. . .
  15. Muszę się spieszyć, bo jakbym najpierw zobaczył te od Ciebie, to już by mi się moich odechciało wrzucać 🫠
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.