Skocz do zawartości

jolo

Moderator globalny
 • Zawartość

  7435
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  293

Ostatnia wygrana jolo w Rankingu w dniu 21 Październik

jolo posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

11867 Excellent

O jolo

 • Tytuł
  Moderator globalny/Rada Forum
 • Urodziny 16 Marzec

Contact Methods

 • Website URL
  http://astrojolo.com

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Nieborowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Nieborowice

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Gratulacje dla autorów za podnoszenie poziomu i dla jurorów za trzymanie frekwencji! I dziękuję za głosy oddane na niepozorną, fioletową kulkę gazów
 2. jolo

  Planetoida "czaszka" 2015 TB145

  Jakbyś nacykał takich klatek trochę (z tego co pamiętam masz 550D, tak?), to po złożeniu może się uda sięgnąć. Musiałbyś tylko w miarę ciemne niebo znaleźć i dobrze ostrość ustawić. Myślę że na 20x30s (albo 40x15s jak 30s to za długo) zrobionych 550D już można szukać tej kropki.
 3. jolo

  Planetoida "czaszka" 2015 TB145

  Przy 19mag się da, pod dobrym niebem nawet stosunkowo niewielkim sprzętem, ale będzie to po prostu kropka, ewentualnie kreska - przy dłuższym czasie ekspozycji. Na moim podmiejskim niebie teleskopem 10" na klatkach 300s daje się sięgnąć do 20mag.
 4. jolo

  NGC 1501 - Mgławica Ostryga

  Stefan - z tego co widzę, to tylko mgławica jest z HST, gwiazdki wokół są od Łukasza. Jedynie gwiazdki na tle mgławicy są z HST. Taki miks
 5. jolo

  Wyciąg Crayford'a 2"

  Powinna być tak ustawiona, choć gorzej jest, kiedy oś wyciągu nie pokrywa się z osią optyki. Takie przesunięcie nie degraduje aż tak bardzo obrazu. Ale wg mnie warto by to reklamować - tak myślę.
 6. jolo

  NGC 1501 - Mgławica Ostryga

  Doskonale to rozumiem, bo zdjęcie wyszło bardzo miodnie Szczególnie (jak dla mnie) numerki 1 i 2. Warunki musiały być faktycznie doskonałe - kiedy zbierałeś materiał?
 7. jolo

  KALENDARZ Forum Astronomicznego

  Przygotuję kalendarium, postaram się jak najszybciej.
 8. jolo

  10 cali od miasta - astrofotki od jolo

  Abell 82 to mgławica planetarna, którą można znaleźć na liście najczęściej fotografowanych obiektów - ale raczej na jej zupełnym końcu Na niebie odnaleźć ją można w konstelacji Kasjopei, niedaleko gromady otwartej NGC7789 - Różna Karoliny. Rozmiary kątowe mgławicy podobne są do rozmiarów mgławicy Pierścień, ale obserwowana jasność jest kilkaset razy mniejsza. Abell 82 nie jest zbyt dobrze zbadanym obiektem. Wg strony https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2011/02/aa13984-09/T4.html jej gwiazda centralna jest typu widmowego K0, a gwiazda taka nie emituje wystarczająco dużo energii w zakresie ultrafioletu, żeby pobudzić mgławicę do świecenia. Gwiazda K0 nie mogła też zrodzić mgławicy planetarnej, ponieważ po odrzuceniu zewnętrznych warstw stałaby się białym karłem. Ciężko znaleźć więcej informacji na temat tej mgławicy - choć podejrzewam, że lukost już na nią polował Na wycinku zdjęcia w pasmie Ha widać podobieństwo kształtu do Hantli 30.09, 10.05.2018, Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, RGB 35:25:30 x 30 sekund, Ha 95x300 sekund, Oiii 45x300 sekund gain=100, niebo podmiejskie. Przejrzystość średnia, seeing średni. Sygnał Ha, wycinek w skali 1:1
 9. jolo

  IC 410 HST

  No tak, teraz zauważyłem, że to f/4. Łukasz "dziki" jakoś go opanował, ale koniec końców przerzucił się na refraktor. Moim skromnym zdaniem - jeśli astrofoto Cię wciągnęło - to lepiej zainwestować w coś innego, niż wyciąg i pająka do blaszanego newtona.
 10. jolo

  AstroEQ na CG4 (EQ3-2)

  Nie miałem takiego problemu. Spróbuj po prostu pobrać ostatnią wersję Java pod Twoją wersję windowsa i zainstalować raz jeszcze https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html
 11. jolo

  Filtry Ha-S2-O3 dobór szerokości pasma w nm

  Oiii Baadera kiedyś dawały Potem sobie z tym poradzili, ale była akcja z wymianami.
 12. jolo

  AstroEQ na CG4 (EQ3-2)

  Do sterowania AstroEQ potrzebny jest laptop, nie ma opcji sterowania z samego Arduino, albo np pilotem SynScan. Takie przełożenie jak opisałeś jak najbardziej się sprawdzi - kwestia tylko mechanicznego umocowania wszystkiego i obliczenia całkowitego przełożenia. Silniki muszą być bipolarne, bo sterowane są mikrokrokowo. Sterowanie w jednej osi nie będzie problemem jak już będziesz miał napęd w jednej osi. Przy znanym przełożeniu i sterowaniu mikrokrokowym trzeba tylko będzie ustalić częstotliwość impulsów na wyjściu z Arduino, które podawane są na sterownik mikrokrokowy (A4988 czy DRV8825).
 13. jolo

  Ic405 w h-alpha

  Też bym trochę kontrast podniósł - szczególnie chyba z ciemnej strony. Najciemniejsze partie są dość jasne na zdjęciu.
 14. jolo

  IC 410 HST

  Kijanki jak malowane, paleta HST z białymi gwiazdkami, czegóż chcieć więcej
 15. jolo

  Sprzedam

  Nie o tym piszę, tylko o wątku w dziale Sprzedam (obecnie ukrytym na prośbę autora). Wybrałeś taki a nie inny sposób na przedstawienie swoich racji i tyle, albo aż tyle. Nie przedstawiłeś swojego punktu widzenia u źródła, nie zgłosiłeś postu do moderacji, tylko zacząłeś prywatną wojenkę - czy sam, czy z kolegami Nowok76 czy WaldemarZur - nie wnikam w to.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)