Skocz do zawartości

jolo

Moderator globalny
 • Zawartość

  7368
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  292

Ostatnia wygrana jolo w Rankingu w dniu 7 Wrzesień

jolo posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

11751 Excellent

O jolo

 • Tytuł
  Moderator globalny/Rada Forum
 • Urodziny 16 Marzec

Contact Methods

 • Website URL
  http://astrojolo.com

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Nieborowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Nieborowice

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. jolo

  MINI ZLOT w Zatomiu.

  Też mam takie dwa - sprawdzałem z moimi kamerkami USB3.0 i nie było żadnej różnicy w transferze bezpośrednio do kompa i przez ten hubik. Podłączałem też obie jednocześnie plus pendrive USB3.0 i też wszystko działało tak szybko jak mogło
 2. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  No to nie ma prawa zadziałać Do przeskalowania darków potrzebny jest czas ekspozycji i masterbias - bo skaluje się jedynie prąd ciemny. Przy skalowaniu darka (z czasem ekspozycji) od masterdarka odejmowany jest masterbias, następnie wynik jest skalowany i ponownie dodawany jest offset. Ale też flaty muszą być skalibrowane, żeby prawidłowo działały - to było dla mnie jakiś czas temu odkrycie. Działanie flata polega na podzieleniu sygnału z klatki light przez sygnał z klatki flat (plus normalizacja potem): S = SL / SF Ale w klatce zarówno flat jak i light nie mamy zawartego tylko sygnału, ale sumę sygnału, prądu ciemnego i offset. Dopóki ich nie skalibrujemy (nie odejmiemy darków) to dzielenie nie da prawidłowego wyniku, bo dzielić musimy tylko sygnał bez pozostałych składników. Gdy nie kalibrowałem flatów często miałem po kalibracji materiału różne nadkorekcje - pączki wychodziły zbyt jasne, podobnie winieta z pociemnienia stawała się pojaśnieniem. To był też ten moment, kiedy przerzuciłem się z kalibracją z Pixa na Maxima. Obecnie nie używam w ogóle biasów. Kalibruję materiał jedynie odpowiednimi darkami i flatami z odpowiednimi dark flatami.
 3. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Też nie widzę tych informacji w stacku z Pixa. Chyba nie ma takiej opcji, żeby podczas kalibracji klatek light w Pixie skalibrować prawidłowo flaty zaznaczając po prostu pole Calibrate. Trzeba odpowiednio przygotować master flata wcześniej, żeby nie trzeba było używać pola Calibrate.
 4. jolo

  10 cali od miasta - astrofotki od jolo

  Po powrocie z urlopu i ze zlotu poskładałem z powrotem zestaw w astroszopce i na test poszła Bańka. Niestety coś krzywo mi się złożyło, i będę musiał jeszcze raz przejrzeć połączenia. Ale testowa Bańka została 20.09.2018, Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, Ha 30 x 5 minut, gain=100, niebo podmiejskie. Przejrzystość średnia, seeing dobry, Księżyc. Zdjęcie powyżej to 2.5h materiału. Tutaj dla porównania ponad 8 godzin materiału z trypletu 130mm https://astrojolo.com/astrophotography/emission-nebulae/into-the-bubble/ - ta sama kamerka, miejscówka i pora roku.
 5. jolo

  Walizka na akcesoria

  Dokładnie. Dobra też będzie pianka tapicerska - nieco twardsza od głośnikowej, ale ładnie daje się wycinać ostrym nożykiem. Można kupić w różnych grubościach.
 6. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Nie mam niestety surowych klatek i odpowiednich kalibracyjnych do tego materiału. Jak się odrobię, to przygotuję coś z bieżących materiałów. Maxim domyślnie nie skaluje darków z temperaturą. Przy domyślnym ustawieniu Auto-Scale skalowany jest tylko czas ekspozycji (potrzebne są biasy). Przy Auto-Optimize program iteracyjnie próbuje znaleźć najlepsze skalowanie darka tak, żeby uzyskać jak najmniejszy szum.
 7. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Tomek - ale Radek kalibrował w Pixie.
 8. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Jasna sprawa - ja jestem chętny. Możemy wykorzystać materiał np stąd https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14818-surówki-i-półsurówki-do-zabawy/ . Ciemna mgławica TGU H469 P2 w IC1318 - są tam skalibrowane klatki, a w kadrze sporo jasnych i ciemnych partii do próbkowania szumu. Klatek jest z tego co pamiętam 60, to można też oprócz algorytmów przetestować też różne ilości klatek.
 9. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Ja nie potrafiłem dojść do porządku z kalibracją w Pixie i zarzuciłem ten temat dość dawno temu. Zazwyczaj flaty mi nie działały jak powinny, a czasami też miałem za dużo szumu. Kalibruję w Maximie, a wyrównuję i składam potem w Pixie. Jak masz darki dopasowane do lightów i flatów (czas, temperatura, w CMOSach jeszcze gain i offset), to możesz zrezygnować z biasów - one są tylko do skalowania. Tylko że z tego co pamiętam Batch Processing w Pixie nie przejdzie kiedy nie ma biasów i trzeba kalibrować ręcznie PS - kalibracja zawsze dodaje nieco szumu do klatek, ale za to usuwa hot piksele, amp glow, padnięte kolumny, usuwa winietę i paprochy. Im więcej klatek kalibracyjnych, tym mniej szumu zostanie dodane. Na pewno klatka po kalibracji nie powinna zawierać wizualnie więcej szumu, niż przed
 10. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Te zdjęcia są chyba trochę inaczej wyciągnięte (pierwsze jest ciemniejsze). Zrób w każdym jakiś niewielki Preview w mniej więcej tym samym obszarze i pomierz tam szum tła. Żeby wizualnie porównać, to (z tego co pamiętam), możesz zrobić Linear Fit na każdym z obrazków a potem wyciągnąć tą samą krzywą w Histogram Transformation. Jak na każdym zdjęciu zaaplikujesz STF, to algorytm dobierze różne współczynniki w zależności od poziomów sygnału w obrazie. Do materiału 40x900 z Ha warto by mieć z 20 darków, ale różnica wg mnie nie będzie zbyt duża. Wyjdzie w pomiarach, ale wizualnie raczej nie. Biasów - wiadomo, ile wlezie, z 50 albo 100.
 11. jolo

  PixInsight - szum vs kalibracja

  A po ile klatek kalibracyjnych miałeś w master klatkach?
 12. jolo

  Teleskop do 7500 zł

  Witaj na FA! W Twoim przypadku (balkon, mobilność) SCT wydaje się być dobrym wyborem. Ostatni model bym odrzucił - jeśli chcesz coś na dłużej, to wg mnie 6 cali to trochę mało (choć NexStar Evolution to bardzo fajne montaże, ale zestaw 8" przekracza budżet niestety dość znacznie). Z pozostałych dwóch NexStar SE będzie bardziej kompaktowy i łatwiejszy w rozstawianiu, natomiast AVX na pewno lepiej sprawdzi się potencjalnie w fotografii. To co do SCT musisz na pewno dokupić najsampierw to odrośnik. Płyta korekcyjna bardzo szybko łapie wilgoć. Czy w grę wchodzi też zakup sprzętu używanego, czy wyłącznie sklepowy?
 13. 1. ignisdei Pyra 7, koszulka XXL Czarna 2. Jacek E. - Pyrlandia 3. 3. KrisQ - Gościniec ( tam gdzie ekipa Cesara) 4. Zielu Pyrlandia 3 5. jolo - Pyrlandia 3
 14. jolo

  Automatyzacja zamykania dachu po skończonej sesji

  Jakoś keta Ci tam letko dyndo na filmie A zamykanie eleganckie - proste i skuteczne
 15. jolo

  I siedzi cicho :)

  Dzięki wszystkim! Mam słaby PR
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)