Skocz do zawartości

jolo

Moderator globalny
 • Zawartość

  7998
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  328

Ostatnia wygrana jolo w Rankingu w dniu 27 Marzec

jolo posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

13304 Excellent

O jolo

 • Tytuł
  Moderator globalny/Rada Forum
 • Urodziny 16 Marzec

Contact Methods

 • Website URL
  http://astrojolo.com

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Nieborowice

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Nieborowice

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Tak mi się wydaje (bo teraz z rana mi tu daje Słońce lekko po oczach )
 2. Bardzo ładne kolorki udało się uzyskać - zarówno mgławicy jak i gwiazd. Nie wiem czy nie warto trochę kontrastu podbić, bo tło fotki jest jaśniejsze od naszego forumowego, które i tak jest już dość szare.
 3. W sumie założyłem go w kafejce jako taki ściek, bo co rusz to ktoś gdzieś bąka o tym. To teraz można przenosić tutaj, żeby nie śmiecić.
 4. Dane są takie, że każdy może sobie wyciągnąć wnioski jakie chce - w zależności od tego, które liczby weźmie na świecznik, i czy czytelnik nie będzie próbował aby tego rozkminić. A największe używanie z tego faktu mają oczywiście media, politycy i spekulanci - to w sumie te same osoby. W naszym kraju dziennie umiera 1200 osób, z czego ponad 300 na choroby nowotworowe, z czego połowa na raka płuc. Dziennie. A rząd trzepie kasę na sprzedaży tytoniu bez opamiętania, bo to nie temat medialny. Ale jak przyszło zło z zewnątrz, to trzeba się pokazać. I tyle ode mnie w tym temacie. Mam wielki szacunek dla służb, które mają obecnie urwanie głowy. Ale najwięcej piany jest bite w mediach i w polityce, a także oczywiście na rynkach.
 5. Znana celebrycka gromada - galaktyki NGC3718 i 3729 wraz z grupą Hickson 56. Korzystając z przewianego nieba bardzo chciałem wydobyć zewnętrzne zwiewne fragmenty galaktyk. W standardowych warunkach na mojej podmiejskiej miejscówce nie ma co o takich fanaberiach marzyć. Ale ostatnie nocki były dość łaskawe, więc wyjąłem z teleskopu spektroskop, podłączyłem kamerkę i zbierałem fotony. Poniżej efekt, liczyłem na nieco więcej, ale w sumie jestem zadowolony. Po powiększeniu można zobaczyć, ile tam drobnicy jest nadźgane w tle. Zasięg określiłem na mniej więcej 23.5-24mag. 15-22.03.2020, Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, LRGB 920minut, niebo podmiejskie. Przejrzystość dobra, seeing dobry. Fotka z pozdrowieniami dla Zdzicha @Alien - pamiętam jak dziś tę nockę na jednym z moich pierwszych zlotów w Zatomiu, gdzie sobie siedzieliśmy na podwórku Pyrlandii i łapaliśmy galaktyczki. Zdzich wtedy łapsnął ten kadr swoją Syntą 200/1000.
 6. Kolorków może faktycznie trochę brakuje, ale reszta widzę w miarę ogarnięta. Używasz korektora komy, czy to jest crop z pełnej klatki?
 7. Wieje mrozem z północy, na szczęście efektem ubocznym jest czyste niebo nocą NGC3718 w Wielkiej Niedźwiedzicy - znana celebrytka. EQ6, Meade ACF 10" f/10, kompresor CCDT67, QHY163M, unity gain, 300s filtr L. Niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, seeing dobry. Pełna klatka, zmniejszona do 40%.
 8. Na dzisiejszą nockę odpiąłem spektroskop i postanowiłem cyknąć kilka fotek. Poniżej przymiarka do parki NGC3504 / NGC3512 w Małym Lewku EQ6, Meade ACF 10" f/10, kompresor CCDT67, QHY163M, unity gain, 300s filtr L. Niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, seeing dobry.
 9. No to jest problem Normalnie przy bezpośrednio podpiętej ASI290 w 8" w kilka sekund sięga się do 15mag. Tutaj ta sama kamerka w 10" potrzebuje 5s żeby guidować na gwiazdkach 12mag
 10. No właśnie się zastanawiam, bo z jednej strony inne linie mogą być węższe, ale z kolei przy Ha są linie atmosferyczne, które mogą służyć do kalibracji i jest to wygodne i dokładne. A tak, to będę musiał neonówką kalibrować. Być może zrobię tak i tak i porównam. Jeśli jest niesymetryczna, to może być to wyznaczone niedokładnie. Ale taka niesymetryczność to wynika tutaj raczej z połączenia tej linii z jakąś inną (możliwe że z jakąś atmosferyczną). Sama linia Ha raczej jest symetryczna. Najlepiej by było na jakiś wąskich liniach metali jednak chyba to wyznaczać.
 11. No pięknie, ale identyfikacja linii 1241A z zakresu UV w zakresie widzialnym to już zupełnie nowy rodzaj wyzwań Ja jakoś ogarnąłem tymczasowo temat guidera. Doszedłem do wniosku, że problemem jest nieosiowe ustawienie elementów w torze optycznym guidera. Każdy z nich musi być ustawiony idealnie pod dobrym kątem. Oprócz problematycznego mocowania soczewki guidera problematyczne jest też to małe lusterko. Cały tor ma sporo stopni swobody: ułożenie kamerki w mocowaniu, soczewki guidera w mocowaniu, lusterko, i regulacja całości przypomina nieco kolimację teleskopu newtona f/3 z lustrami w plastikowych celach U mnie w końcu udało się uzyskać okrągłe i małe gwiazdki, ale obecnie szczelinę mam prawie w narożniku pola widzenia kamerki do guide. Ale w sumie w niczym to nie przeszkadza.
 12. Po wymianie siatki na 1800 lpmm postanowiłem sprawdzić, czy przy lepszej rozdzielczości uda się dokładniej zmierzyć szybkości radialne. Zebrałem widma okolic linii Ha dla trzech gwiazd. Ale tym razem nie kalibrowałem ich światłem neonówki, ale użyłem linii atmosferycznych (ang telluric), które przy takiej rozdzielczości są już wyraźnie widoczne. Występują one przy ściśle określonych długościach fali, a ponieważ ich źródłem jest nasza atmosfera, więc efekt Dopplera ich nie dotyczy - mogą służyć jako linie odniesienia. Poniżej skalibrowane widma trzech gwiazd - to wąskie wycinki okolicy linii wodoru alfa: Następnie jak ostatnio wykonałem kilka pomiarów długości fali H alfa, określiłem przesunięcie ku czerwieni, przeliczyłem na szybkość w km/s i dodałem poprawkę na ruch obrotowy i orbitalny Ziemi. Wyniki poniżej - na zielono moje pomiary, na niebiesko wartości katalogowe i na czerwono błąd: Spodziewałem się błędu wyraźnie poniżej 10km/s, ale wyszło nie do końca z oczekiwaniami. Przy rozdzielczości R~6000 miałem nadzieję na błąd w okolicy 1/10 R, czyli około 5 km/s. Problem jest taki, że linie H alfa w badanych gwiazdach są poszerzone i podejrzewam, że głównym źródłem błędu jest błąd określenia położenia środka takiej linii - jeśli w dodatku jest niesymetryczna. Ale wykonam jeszcze kilka testowych pomiarów i wtedy będę wyciągał wnioski. Poniżej przykładowo okolice linii H alfa dla Capelli - widać jak szeroka jest ta linia i niesymetryczna, a jak ładnie zarysowane są pozostałe linie (głównie atmosferyczne, służące jako odniesienie)
 13. Aktualizacja wpłat - w poście powyżej. Oczywiście wciąż można się dodawać do listy. Wszystkie informacje w pierwszym poście w wątku. Proszę o przesyłanie informacji o wysyłce. Nie będę wysyłał tam gdzie rok temu, bo nie przechowuję tych informacji. @Kali82 , @OnlyAfc , @ignisdei , @miron , @Alien
 14. Kilka dni temu zdjąłem widma gwiazd Wielkiego Wozu. Jak powszechnie wiadomo WW to asteryzm, czyli układ gwiazd zwykle nie powiązanych ze sobą fizycznie, a czasami należących do różnych konstelacji. W przypadku Wielkiego Wozu nie do końca tak jest, ponieważ większość gwiazd tego asteryzmu miała wspólny początek. Tak wyglądają ich widma: Widma sześciu gwiazd są bardzo podobne, natomiast Dubhe jest tutaj wyraźnym odmieńcem - to olbrzym typu widmowego G9. Jak się przyjrzymy dokładniej pozostałej szóstce, to może zauważymy (widać to lepiej na kolorowych paskach), że Alkaid również nieco odstaje od pozostałych. Jego linia H beta jest nieco węższa, nie zawiera praktycznie w ogóle drobnych pasm metali, ale za to kilka wyraźniej zarysowanych pasm absorpcyjnych helu. I faktycznie - Alkaid jest gorącą gwiazdą typu widmowego B3, natomiast pozostała piątka to nieco chłodniejsze gwiazdy typu A. I nie do końca jest to przypadek, że są one zgromadzone na niebie po sąsiedzku. Te pięć gwiazd to najjaśniejsze obiekty gromady Collinder 285 - jednej z najbliżej położonych gromad gwiazd. Zwana jest również Strumieniem Wielkiej Niedźwiedzicy, albo po angielsku Ursa Major Moving Group/Cluster. Należy do niej jeszcze kilka słabszych gwiazd w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, oraz jedna gwiazd z Psów Gończych: Żródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Ursa_Major_Moving_Group Uważa się, że gwiazdy tej gromady powstały w jednym miejscu i czasie - około 300 milionów lat temu. Poruszają się w podobnych kierunkach, a ich skład chemiczny jest również podobny - co widać na widmach. Oprócz gwiazd wyszczególnionych w tabelce (które tworzą rdzeń gromady) do grupy należy jeszcze spora ilość innych gwiazd położonych od Cefeusza aż do Trójkąta Południowego - ich listę znajdziecie na stronie https://en.wikipedia.org/wiki/Ursa_Major_Moving_Group . Układ Słoneczny położony jest na skraju tej grupy, ale nie jest jej członkiem, ponieważ jest 15 razy starszy. Poniżej jeszcze raz widma gwiazd Wielkiego Wozu, tym razem bez usuniętego kontinuum: Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem gwiazdy stanowiące rdzeń gromady Collinder 285: Autor zdjęcia: Niclas Lundin, serwis: Unsplash
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)