Skocz do zawartości

SWAN 40....


PiTeR

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio udalo mi sie nabyc Synte 8 z dosc bogatym wyposazeniem. Poniewaz jestem "zielony" mam pytanko czy SWAN 40 sluzy tylko do przegladu nieba ? Jeszcze jedno w zestawie jest tez NLV 6mm Vixen i o dziwo jak obserwowalem dzis Jowisza to lepiej wygladal na okularze 10mm, ktory jest na standartowym wyposazeniu Synty. Dodam iz obserwacij dokonywalem przez zamkniete okno poniewaz jestem lekko przeziebiony i narazie nie moge sobie pozwolic na obserwacje na swiezym powietrzu. Z gory dziekuje za podpowiedzi jak najlepiej moge wykorzystac te dodatki.

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio udalo mi sie nabyc Synte 8 z dosc bogatym wyposazeniem. Poniewaz jestem "zielony" mam pytanko czy SWAN 40 sluzy tylko do przegladu nieba ?

W Syncie 8" ze Swanem 40mm:

-  uzyskujesz bardzo szerokie i jasne pole. Możesz  w ten sposób znaleźć obiekt którego w okularze w dłuższej ogniskowej będzie trudniej dostrzec. Dana galaktyczka czy gromada w Swanie, będzie mała ale zobaczysz jej otoczenie i z łatwością odróżnisz ją od gwiazd. Znaleziony obiekt centrujesz w środku pola Swana i wtedy wsadzasz w wyciąg okular o krótszej ogniskowej!

- Dzięki Swanowi możesz obserwować rozległe gromady otwarte i mgławice np. Plejady czy Amerykę Północna

- Z użyciem filtra UHC czy UB możesz w tak szerokim polu oglądać elementy kompleksu Veila. Filtr normalnie zaciemniający obraz przy doskonałej transmisji i mlecznym tle Swana będzie dobrze współpracować z filtrem krótko-pasmowym.

-Wreszcie możesz złapać w szerokie pole Swana kilka obiektów na raz np. galaktyki Bodego!

Jeszcze jedno w zestawie jest tez NLV 6mm Vixen i o dziwo jak obserwowalem dzis Jowisza to lepiej wygladal na okularze 10mm, ktory jest na standartowym wyposazeniu Synty. Dodam iz obserwacij dokonywalem przez zamkniete okno poniewaz jestem lekko przeziebiony i narazie nie moge sobie pozwolic na obserwacje na swiezym powietrzu. Z gory dziekuje za podpowiedzi jak najlepiej moge wykorzystac te dodatki.

Jeśli możesz inaczej nie obserwuj przez okno tracisz 50% wrażeń wizualnych! Okular 10mm daje Ci większą źrenicę wyjściową  ok 1,6mm oraz mniejszy power =120x  od źrenicy  którą osiągniesz z okularem  6mm = 1mm  i powerem 200x.

Takie powiększenia i do tego w domu degradują obraz. Obraz w mniejszym powiększeniu  zawsze wydaje się ładniejszy i bardziej szczegółowy.

Wynieś teleskop na dwór, chłodź lustra - wtedy wyceluj 6-tką lantanem!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)