Skocz do zawartości

Koledzy pomocy


remi013

Rekomendowane odpowiedzi

Nastawiłem wczoraj swój teleskop biegunowo,było cięzko ale dałe rade,i próbowałem ustawić gwiazdozbiór oriona czli oś rektascencji 05:32.9 oś deklinacji -05:25 na oś ma ustawione 9 czyli 90 stopni i teraz skala rozchodzi sie na dwie strony ,więc jak rozpoznać w którą stronę kręcić i tak samo na drugiej osi tez skala "rozchodzi się " w dwie strony

Podsumuję więc :teleskop ustawiony jest na północ na jednej osi 90 na drugiej 0 (  chyba tu chodzi o jakieś plus i minusy ale nie bardzo wie jak to rozpoznać )

Drugi problem to obrotowa mapa ziemi,wiem jak ustawić ale jak to przenieść na teleskop.

Przepraszam za styl i składnie ale wczoraj siedziałem do późna  i całe szczęście ze niebo było zachmurzone zeszło by sie jeszcze dłużej  :) :) :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remi nie celujesz okularem w biegun ale osią RA . Jak oś RA nie ma dziury na lunetkę biegunową ustaw zgrubnie na oko... oś powinna być ustawiona na skali ok. 52 stopnie(to  szerokość geograficzna północna -dla Polski). Oraz montaż wycelowany na północ!!!! To Ci starczy do obserwacji!!!!

Teraz zwolnij zaciski osi RA i DEC znajdź na niebie okiem , potem w szukaczu pas Oriona -trzy gwiazdy w rządku tego nie można nie zauważyć, teraz wieczorem  wiszą na wschodzie!  Zostaw te skale w spokoju do niczego nie są Ci potrzebne. Zaopatrz się w najprostszy atlas nieba.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może żle sformułowałem pytanie :więc stopnie miałem ustawione na 52 ,tak miałem teleskop na północ na jednej oś 90 druga z 0 . i teraz teoretycznie mam współrzędne (ta oś gdzie jest 90 ) ma być 18 stopni i tu pojawia się problem bo skala od 90 rozchodzi sie w dwie strony,więc w którą stronę mam kręcić ????.....a druga oś moze później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tych skal nie używamy!!! Nikt nie patrzy na te skale.. ich obecność to pic na wodę i fotomontaż  ;) Spójrz w niebo i znajdź Orina a potem w niego wyceluj...Twoim jedynym pomocnikiem i przyjacielem  jest atlas nieba a nie skale! :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem być taki ą ę ,ale ok

Więc jeszcze raz teleskop na północ ustawiony 52 szerokość 90 stopni i 0

i szukam np.marsa?

myślałem ze ustawiam jego współrzędne na teleskopie i on tam jest ,ale jeżeli tych skal się nie używa, to jak go znajdę ???

ps.a miałem tak spokój ,godz 22 szedłem sobie spać ,więc kupiłem sobie teleskop i teraz mam  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny Ci atlas nieba! Np.  na  Allegro zgrabny i malutki atlas Hlada..Do szukania planet nie pomoże Ci żadna mapa czy atlas....ale domowe planetarium na komputer: Stellarium, CDC, itp itd. Pokazuje aktualne ustawienie planet na tle gwiazdozbiorów. Obrotowych mapek nie używam uznałem, że to zbytnia komplikacja. W sklepach dostępny jest też poradnik pod nazwą  "Atlas Nieba" Pascala polecam Ci go jako pierwszy przewodnik po niebie. Tam znajdziesz informacje co i jak!

I moja rada zacznij fizycznie patrzeć na kartki atlasu czy nawet wydruki gwiazdozbiorów i próbuj odnaleźć te gwiazdy na niebie. To proste! Orion jest najprostszy  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni wyprzedziłeś mnie z tą dopowiedzią o grubość pyłu międzygwiezdnego hehehe. Ignisdei ma całkowita rację zanim zaczniesz krecić w ciemnosciach tym teleskopem w prawo w lewo w górę i wdół zacznij od lektury atlasu, ściągnięcia sobie Stellarium zapoznania sie z gwiazdozbiorami i tak dalej potem będzie już nieco łatwiej. Jak juz zdobedziesz potrzebna wiedzę, bez żadnej mapy znajdziesz na niebie Oriona, Lutnię poszczególne gwiazdy a będąc w budynku i nie widzac nieba, palcem pokazesz kierunek w którym w tej chwili zanduje się Mars, Jowisz czy inna planeta. Czesto zaglądaj na FA czytaj posty a wiedza sama do Ciebie przyjdzie. Pytaj, smiało pytaj chocby pytanie wydawało Ci sie durne, tu zawsze ktos Ci na pytanie odpowie.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze tylko dodam. Te 52 stopnie to  szerokość geograficzna północna -dla Polski. Na chłopski rozum to wysokość Gwiazdy polarnej nad horyzontem, która dla naszych oczu jest niezmienna, kiedy wszystko inne się kręci wraz z Ziemią. Lepsze montaże mają dziurkę w osi obrotu RA i lunetkę biegunową w tej że osi RA By dokładnie ustawić oś na Polaris Ty musisz użyć skali bo nie masz tej dziurki. Ona -ta gwiazda  właśnie wisi na tej wysokości 52 st... dla naszego kraju, należy tez ustawić montaż dokładnie na północ!! Po co to ustawienie????? Nie do szukania obiektów..ale. Gdy znajdziesz już obiekt w okularze np. tego Marsa. To włączając napęd osi RA lub nawet kręcąc powoli śrubą osi RA możesz utrzymać obiekt w polu widzenia. Gdyby oś obrotu RA nie była skierowana zgrubnie na biegun północny to obiekt by Ci uciekał mimo włączonego silnika lub kręcenia ręcznego korbką  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za pomoc,tylko po co siedziałem wczoraj do 23 ,chcąc teoretyczne namierzyć Oriona.

A teraz o moich sukcesach :księżyc ,Jowisz + księżyce ,,,ale z jak zobaczyłem pasy atmosferyczne ,czułem sie jak Mikołaj Kopernik .

Sorry ze napisze to po raz kolejny :teleskop na północ ,szerokość 52 powinienem tam widzeć gwiazdę polarną i moge zaczynać obserwacje ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie stracili cierpliwość:) niektórzy znas pracuja lub mają dzieci i inne obowiazki domowe i późno siadaja do do komputera:) Gwiazda polarna to nie ta jasna tylko ta ciemniejsza!! Widzę ze jeszcze wiele nauki przed Toba ale nie martw się nie zdobedziesz wiedzy po kilku pytaniach daj sobie kilka miesięcy a wtedy zobaczysz że to nie takie trudne jak sie narazie wydaje. Bardzo dobrze ze masz już Stellarium to podstawa na początek. czy widac przeloty satelitów na tle Ksieżyca? Owszem ale musi to byc w miare duzy satelita jak np ISS. Tu masz link do mojego filmu z takiego przelotu http://www.youtube.com/watch?v=U_nNM_MyQpg. Ustal najpierw która to gwiazda polarna bo jednak fatycznie nie wiesz gdzie skierowac teleskop. Gwiazda polarna wcale nie wyróżnia się na tle innych gwiazd nie jest jasniejsza niz pozostałe. Piszesz ze ustawiasz teleskop na 52 st i 90. Co oznacza to 90 bo pojecia nie mam. czodzi o azymut? Gwiazda polarna znajduje się w azymucie 0 st bo jest to pólnoc i na wysokosci 52 st tam nalezy jej szukać. Pytaj smiało i czekaj na odpowiedz napewno ktos odpowie tylko ludzie mają poprostu tez inne zajęcia niz komputer i tyle:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za pomoc,tylko po co siedziałem wczoraj do 23 ,chcąc teoretyczne namierzyć Oriona.

A teraz o moich sukcesach :księżyc ,Jowisz + księżyce ,,,ale z jak zobaczyłem pasy atmosferyczne ,czułem sie jak Mikołaj Kopernik .

Sorry ze napisze to po raz kolejny :teleskop na północ ,szerokość 52 powinienem tam widzeć gwiazdę polarną i moge zaczynać obserwacje ??

W internecie istnieją fajne opracowania np. to pokazuje to dość przejrzyście!

http://www.teleskopy.pl/ustawienie_teleskopu_z_montazem_paralaktycznym.html

ustawienie_teleskopu_na_biegun_2.jpg

Wyżej link i  rysunek poglądowy

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024