Skocz do zawartości

Pożegnanie zimy


Rekomendowane odpowiedzi

12.03.2012 - nic nie zapowiadało pogody na ten wieczór. Cały dzień siąpił drobny deszczyk ale ok. godz 17.30 chmury zaczęły się rozrywać i godzinę później wracając z pracy mogłem już na zachodnim niebie podziwiać piękną parkę Jowisza i Wenus.

Szybko wystawiłem sprzęt do chłodzenia, uzbroiłem się w majtki z golfem i kalesony i po godzinie ruszyłem w pole. Towarzyszył mi Columbus (300/1500) wraz z koleżkami ES-ami. Na miejscu okazało się, że jest lekka mgiełka ale mając w pamięci zeszły nieudany rok nie narzekałem i przystąpiłem do wyławiania brakujących Herscheli z uciekającego zimowego nieba. Zasięg w zenicie ok. 6.1 mag, przy horyzoncie znacznie gorzej. Temp. -4*C, brak wiatru. Czas obserwacji od 20.00 do 22.45

Na rozgrzewkę kilka klasyków i do dzieła:

Byk:

NGC 1758 - gr. otw. 40'. Dosyć rozległa i tworzą ją raczej słabsze gwiazdki, w Asferyku mieści się cała. Jest tam kilka jaśniejszych gwiazd, które układają się w linię.

n1758.jpg

NGC 1647 - gr.otw. 40'. Wizualnie nieco mniejsza i słabsza niż poprzedniczka (mniej zasobna). Raczej brak wyróżnionych jaśniejszych gwiazd.

n1647.jpg

Bliźnięta:

NGC 2168 (M35) - gr. otw. 28', 5.3mag. Jeden z klasyków zimowego nieba. Pięknie prezentuje się w Asferyku a jej sąsiadkę (NGC 2158) w jednym polu widać jako jasną plamkę. W ES 14mm tło znacznie ciemnieje, gwiazdy zaczynają świecić jak diamenty a gwiazdki w NGC 2158 zaczynają się rozdzielać.

n2168.jpg

NGC 2158 - gr. otw. 5', 8.6mag. Uzycie ES 8,8mm pozwoliło nieco rozdzielić gwiazdki tej dosyć ścisłej gromadki.

n2158.jpg

NGC 2129 - gr. otw. 6' i 6.7mag. W sumie są to dwie jaśniejsze gwiazdki i kilka słabszych, niezbyt wyróżniających się z tła. Muszę tam jeszcze raz zajrzeć ? do poprawki.

n2129.jpg

NGC 2266 - gr. otw. 5' i 9.5mag. Nieduża, ze sznurkiem jaśniejszych gwiazd tworzących łuk (pierwsza najjaśniejsza). Najładniej prezentowała się w 14mm ze względu na szersze ujęcie.

n2266.jpg

NGC 2371-2372- mg. planet. 0,43' × 0,15' i 13mag. W 14mm widoczna jakby dwie rozmazane gwiazdki tworzące coś na kształt fasolki czy nerki. ES 8.8mm widoczna lepiej, "fasolkowa" mgiełka widoczna całkiem wyraźnie. W 6,7mm nieco ciemniejsza ale też znacznie większa. Muszę tam powrócić uzbrojony w filtr.

n2372.jpg

Jednorożec:

NGC 2264 - gr. otw. 40' i 4.1mag. Zwana jest Gromadą Choinka - pewnie dlatego, że gwiazdy układają się w girlandy podobnie jak na drzewku bożonarodzeniowym :) Świetnie prezentowała się w szerokim polu Asferyka 31mm. Fotka NGC nie oddaje tego co tam widać...

n2264.jpg

Rak:

NGC 2775 - gal. spiralna 10.4mag (myślałem, że to Hydra). Nieduża z jasnym jądrem. najlepszy widok w ES 8.8mm. Wyraźnie okrągła z przebłyskami ramion spiralnych (jakby krążki).

n2775.jpg

Mała Niedźwiedzica:

NGC 6217- gal. spiralna z poprzeczką, 11mag. W ES 14mm słabo się odcinała od tła. Kształt przecinka, wyraźne jasne jądro, nieduża. W 8.8mm wyraźniejsza i lepiej wydobyta z tła. W 6,7mm dużo większa ale nieco za ciemna.

n6217.jpg

Na koniec sesji przyszła okrutna mgła i w pobliskim lesie coś obdzierało ze skóry drugiego cosia więc otrzepawszy się z lodu pojechałem do domu.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała relacja bardzo super ale koncówka poprostu powalająca:) !! " w pobliskim lesie coś obdzierało ze skóry drugiego cosia więc otrzepawszy się z lodu pojechałem do domu." Twardziel poprostu twardziel ,jeszcze miał czas i odwage otrzepac się z lodu :) Super realcja:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)