Skocz do zawartości

Nadgryziony Lew


Rekomendowane odpowiedzi

16.03.2012

Dzień zapowiadał się dobrze, świeciło słońce ale niebo było białawe. Wiedziałem co to znaczy ale w tym roku postanowiłem nie odpuszczać. Na miejscówce pojawiłem się lekko przed 20.00 i przystąpiłem do Lwa. Warunki fatalne - mgła do wys. 20*, zasięg poniżej 6mag i temperatura w okolicach -4*C.

NGC 2903 - gal. spir. z poprz. 8.8mag, 12,6' × 6,0' - zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. 107x duża i jasna z jasnym jądrem, owalna. 170x- wyraźniejsza, w powiększeniu 225x była już za ciemna.

n2903.jpg

NGC 3041 - gal. spir. z poprz. 11.7mag, 3,7' × 2,4' - 107x bardzo słaba, okrągła między dwiema jaśniejszymi gwiazdami. 170x nieco wyraźniejsza, brak wyróżnionego jądra.

n3041.jpg

NGC 3226 i NGC 3227- gal. elipt. i spir. 11.4mag i 10.4mag - 107x niezbyt jasne i nieduże, jasne jądra, oba obiekty blisko siebie. 170x znacznie większe ale też ciemniejsze.

n3227.jpg

Hickson 44- na tę grupę składają się trzy jasne galaktyki spiralne i jedna eliptyczna. W tych warunkach udało mi się wyłowić tylko trzy skladniki: NGC 3193, NGC 3190 i NGC 3185. 107x (jaśniejsze składniki) lekko owalne gwiazdopodobne jądra, słabszy składnik (3185) widoczny jako spore okrągłe pojaśnienie. Składniki widoczne na wprost. 170x jaśniejsze składniki widoczne wyraźniej, słabszy na przemian na wprost/zerkaniem.

767px-Hickson44HunterWilson.jpg

NGC 3177 - gal. spir. 12.2mag, 1,5' × 1,2' - 107x słabe i nieduże jądro, 170x lepiej odcina się na tle nieba ale widoczna na przemian na wprost/zerkaniem.

n3177.jpg

NGC 3575 - gal. spir. z pop. 11.4mag, 3,1' × 2,7' (NGC 3162)- 107x średniej wielkości, rozmyta, bez wyróżnionego jądra i w tym powiększeniu zdecydowanie najlepsza. Na jej tle widoczna zerkaniem/na wprost gwiazdka.

n3575.jpg

Tylko tyle udało mi się wyrwać z Lwa tego mglistego wieczoru. To była po prostu orka a o 22.00 mgła podniosła się tak, że już triplety było ledwo widać - to był znak, że do domu czas się zwijać...

Dalszy ciąg nastąpi ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)