Skocz do zawartości

Przelot ISS na tle księżyca - najlepsza metodologia zdjęć


Rekomendowane odpowiedzi

Przede mną pierwsze focenie przelotu ISS na tle księżyca. W związku z tym, że przelot trwa ok 1s, chcę przejechać kilkadziesiąt km od miejsca zamieszkania chciałbym poznać opinię bardziej doświadczonych użytkowników czy moje podejście do tematu jest ok czy warto coś zmodyfikować.

 

Sprzęt jaki posiadam to Nikon D7200 + Tamron 150-600 + Star Adventurer

 

Pierwotnie myślałem, żeby ustawić śledzenie księżyca, podnieść wstępnie lustro w aparacie i zdalnie wyzwolić migawkę w trakcie. Problem jest w tym, że wykonam tylko jedno zdjęcie, bez możliwości pomyłki. 

 

W chwili obecnej myślę o takiej procedurze: z uwagi na szybkość przelotu ISS (ok 1s na tle traczy) musiałbym dać ISO w granicach 1600 aby czas naświetlania wyniósł ok 1/500s i tym sposobem ISS byłoby nieporuszone. Przy takim czasie i sztywnym powiązaniu obiektyw / statyw praktycznie drgania lustra nie będą miały wpływu na ostrość zdjęcia. Minus jest tego taki, iż przy ISO 1600 lub wyżej zaczynają być widoczne szumy a sam księżyc będzie zajmował ok 25% kadru. Aby to zminimalizować założyłem, że wykonam serię zdjęć przy wysokim ISO podczas przelotu ISS przez tarczę księżyca a następnie kilkadziesiąt zdjęć przy minimalnym ISO, optymalnej przesłonie, prowadzeniem na Star Adventurer i wstępnym podnoszeniu lustra. Później po prostu złożę jeden plik księżyca i wkleję ISS zgodnie z innymi klatkami. 

 

Pytanie jest czy dobrze kombinuję? Nie przyglądałem się wcześniej temu zjawisku więc też chciałbym dopytać, czy ISS będzie widoczne podczas przelotu (ok 7.20 rano więc jeszcze przed wschodem słońca)? Zaopatrzyłem się w apkę na androida ISS Detector, który pokazuje przelot ISS. Na ile jest on dokładny? Pokazuje mi opóźnienie NTP w ok. 2.2s w tej chwili. To znaczy, że mam wcześniej wyzwolić spust?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zweryfikować przelot ISS z tego programu z tymi obliczonymi na witrynie https://transit-finder.com/ - z tego co wiem, to jest ona bardzo dokładna. 

2018-01-05_200002.thumb.jpg.eb45f25aa1d007232f37af31c92592e3.jpg

Co do samego procesu, to niewiele Ci podpowiem, bo sam też dopiero się przymierzam do rejestracji takiego zjawiska. Ale może nakręcić film, zamiast klapać fotki? Tylko że wtedy rozdzielczość będzie mniejsza :(

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumieć :) To podejście z szybkimi klatkami do przelotu ISS wydaje mi się słuszne, bo najważniejsze, żeby nie była rozmazana. A potem dopalić ładnego Muńka. I jak będzie dobry materiał, to potem już można kombinować. 

A co do jednego zdjęcia, to może da się tak ustawić aparat, żeby w trybie Live View robił serię bez klapania lustrem? Żebyś więcej klatek z ISS miał. Może jak wstępnie ustawisz ostrość, przełączysz na manualny focus, to w trybie LV podczas serii nie będzie klapał lustrem, tylko migawką jedynie?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)