Skocz do zawartości

Columbus 16"


Gość JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kończę  najnowszy  model  Columbusa 16" .

W kolejnych osłonach przedstawię wygląd całości.

Na razie tylko krótkie migawki dotyczące modyfikacji klatki górnej - której konstrukcja nośna została wykonana w całości z aluminium. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco podniesiona został sztywność górnej części.

Zmieniłem też ułożenie pająka oraz mocowanie LW, dzięki temu  zyskaliśmy możliwość jeszcze dokładniejszego  ustawiania LW.

Zmieniłem też sposób mocowania klatki górnej (jest szybciej, sztywniej i solidniej), a to za sprawa złączy mimośrodowych.

post-0-137699840092_thumb.jpg

post-0-137699840118_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że jakość Twoich wyrobów nie odstaje od konkurencji. Jeszcze tylko składane płozy i zamawiamy  ;D

Z tymi składanymi płozami to jest tak, że  technicznie nie ma problemu by je wykonać.

Natomiast nie jestem do nich jak na razie przekonany i póki co nikt mnie nie przekonał.  Może kiedyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już  po pierwszych  obserwacjach.  Powiem, że jestem bardzo zadowolony zarówno z  mechaniki i z  optyki 

Pomimo  filtru z wysokich chmur i przeszkadzającego Księżyca widać most  w M51, gromada  M3 rozbita w Naglerze 31,  epsilony  w łunie Krakowskiej  15* nad horyzontem rozbite w ES 9.  Wenus i Mars genialne.  Zaliczyłem tez sporo innych galaktyk i tutaj też  jest super, cieszy tez to że dalej w jednym polu widzę M81 i M82 :D    Acha i to wszystko to w moim  nieciekawym LP ! 

  Ciesze się  że w końcu mam Columbusa 400 - teraz czekam na wyjazd pod ciemniejsze niebo i nów

Kolejne dwa zdjęcia:

post-0-137699840315_thumb.jpg

post-0-137699840328_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Zauważyłem to też w innych zachodnich konstrukcjach - dla czego wyciąg ustawiony jest pokrętłami ostrości do wylotu teleskopu a nie na dół, wydaje mi się, że na dół wygodniej się operuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to też w innych zachodnich konstrukcjach - dla czego wyciąg ustawiony jest pokrętłami ostrości do wylotu teleskopu a nie na dół, wydaje mi się, że na dół wygodniej się operuje

Ma to znaczenie podczas demontażu, wtedy gdy klatkę górna chcesz położyć w pozycji transportowej.  Istnieje wtedy niebezpieczeństwo uszkodzenia pokręteł blokady i docisku.  Oczywiście sam wyciąg można  przed obserwacjami ustawić jak tylko chcesz (w ciagu kilkudziesięcu sekund), czyli z pokrętłem mikroruchów po prawej :D, ale  to już kwestia przyzwyczajenia.  Dla mnie obecne ustawienie to już norma :D  i nic nie muszę przestawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi składanymi płozami to jest tak, że  technicznie nie ma problemu by je wykonać.

Natomiast nie jestem do nich jak na razie przekonany i póki co nikt mnie nie przekonał.  Może kiedyś ;)

Przez te płozy nie mogę umieścić skrzyni z lustrem w bagażniku sedana.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)