Skocz do zawartości

Dobson 12 jako pierwszy teleskop?


michalszyd

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałem się przywitać - Witam Wszystkich;)

Jako że ostatnio zainteresowało mnie niebo, postanowiłem zakupić mój pierwszy sprzęt.

Pomyślałem nad Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" PYREX.

Co o nim sądzicie? Jako dla początkującego, oraz średniego użytkownika takiego teleskopu.

Miło byłoby usłyszeć co o tym modelu sądzą osoby które zaczynały przygodę właśnie z nim.

Głównie interesują mnie DSy, ale planety też wypadałoby zaliczyć;)

Odrazu zapytam, na co mogę liczyć, i co mogę zobaczyć, oraz w jakim stopniu.

Co do tego teleskopu warto dokupić, aby poprawić i ulepszyć obserwacje? Okulary, filtry i co tam jeszcze się przyda.

Chciałbym aby nie były to rzeczy z kosmicznymi cenami.

Z góry dziękuję za sugestie i porady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gratuluję podejścia do naukowych zainteresowań zaczynając od sprzętu

Cieszę się ze Ty odrazu wiedziałaś wszystko i przed kupieniem czegoś znałaś całe niebo i cały osprzęt.

I wogóle dziękuję za pomoc.. Myślałem że forum jest po to, aby zapytać, dowiedzieć się..

Widzę że nie wszyscy są w stanie pomóc.

Jak ktoś ma coś do tematu, to proszę pisać, tylko bez gadki jak powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michalszyd, żeby móc dobrze operować tak wielkim działem, jakim jest Synta 12", powinieneś mieć dobrą orientację na niebie :)

Żeby to u siebie wyrobić musisz znać gwiazdozbiory i gwiazdy. Na początek przyda Ci się jakiś dobry Atlas Nieba oraz lornetka, najlepiej 10x50.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrym sposobem, na aktualną mapę, aktualnej obserwacji jest Stellarium.

Wystarczy ,,wejść" w Konfiguracja - Narzędzia - Zrzuty ekranu i postawić ,,ptaszka" w okienku Odwróć kolory, wskazać miejsce gdzie na dysku mają się miejscowić i mamy piękną mapkę, gotową do druku. Ustawiamy w Stellarium nasze miejsce obserwacji, godzina itp i przyciskamy Ctrl + S - jak z najlepszego atlasu. Oczywiście zapisujemy ustawienia konfiguracji gdy wykonamy powyższe czynności ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrazaj się na Wanderera bo jak zrozumiałem wyszedł z założenia ze nie masz zbyt wielkiego pojecia o orientowaniu sie na niebie a kupiłeś sprzet i wydaje ci się ze to wystarczy aby zobaczyc galaktyki, gromady kuliste mgławice itp. Niestety tak nie jest sprzet przyda Ci się w momencie kiedy bedziesz wiedział gdzie go skierować. Powiedz czy wiesz dokładnie gdzie skierowac teleskop aby dzisiejszej nocy zobaczyc takie podstwowe i proste do obserwacji obiekty jak M42, M57, M13 czy np M51. czy wiesz czym sa te obiekty? O planety nawet nie pytam i wiesz napewno doskonale jakie dziesiejszej nocy sa dostepne i gdzie się znajdują?Odpowiedz na te pytania a bedziemy mieli pewny wgląd w Twoja aktualną wiedze i sytuację, wtedy bedzie łatwiej doradzic ci jak się do tego zabrać:) Czesto na forum zaglądaja ludzie którzy kupili juz jakiś teleskop a dopiero teraz szukaja porady bo nic przez niego nie wiedzą z tego względu że nie maja pojecia gdzie szukac ciekawych obiektów, to jest zabieranie się do roboty od du.. strony. Daj znac na jakim etapie jestes z astronomią. Na podstawowe Twoje pytanie czy to dobry sprzet odpowiedz jest napewno taka, jesli potrafisz go wykozystać to masz fajne narzedzie do obserwacji nieba. Ale jesli nie wiesz jak uruchomić silnik w samochodzie to nawet w Porsche daleko nie ujedziesz;)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopu jeszcze nie mam, dlatego pytam o jego opinie.

Co do skierowania teleskopu, to nie jestem w stanie powiedzieć ci czy jestem w 100% pewien, ponieważ nie miałem jeszcze doczynienia z ustawianiem teleskopu. Z pomocą Stellarium jestem w stanie określić co gdzie jest, myślę że nawet obiekty niewidoczne gołym okiem jestem w stanie określić mniej więcej w jakim położeniu się znajdują, ale jak mówię, bez teleskopu nie jestem w stanie określić czy trafię, ale myślę, że nie wszyscy, szczególnie początkujący są w stanie bezbłędnie trafić w obiekt bez żadnej mapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najszybszą  metoda nauki jest korzystanie z praktycznych rad  podczas obserwacji.  Postaraj się z kimś spotkać lub wybrać na  jakiś zlot lub spotkanie (może nawet przed zakupem teleskopu).

Wanem się nie przejmuj, on tak do wszystkich i zawsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie maj to nie najlepszy miesiac na obserwacje, krotkie noce. Ale mozna potrenowac na tych obiektach ktore wymieniles. Ja wlasnie siedze przy teleskopie (pisze z telefonu:-)) i obserwuje Saturna i Marsa. Pewnie ze sa lepsze miesiace na obserwacje ale jak ktos napalony to i w czerwcu bedzie po nocy siedzial ;-). Mam jedynie nadzieję ze zdajesz sobie sprawe ze przez ten teleskop nie zobaczysz kolorowych mglawic i galaktyk?

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie.

Czy warto kupować teleskop w środku maja?

Jak z obserwacjami w tym okresie?

Widoczne powinny być M57, M13, M51.

Ewentualnie w jakim terminie najlepiej zacząć obserwację?

Zawsze warto, ja mieszkam w Ustce i w czerwcu gdy praktycznie noc trwa od 23 - 03 (morze robi jasną poświatę, też ,,ślepię" jak pogoda dopisuje. Wczoraj miałem ,,pofocić" przez 2 godzinki Księżyc i Venuskę, a skończyło się na ,,obserwach" do 02  ;) W jakim terminie zacząć obserwację ?? Gdy się ściemni i widać gwiazdy, a miedzy nimi zawsze coś Dojrzysz  :) Zapewniam.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kolorów to zrozumiała rzecz.

A przy okazji mam pytanie co do naszej gwiazdki.

Czy można ją oglądać? Oczywiście ze specjalnymi filtrami, czy jest do tego potrzebny jakiś specjalistyczny sprzęt?

Jak przez wymieniony przeze mnie dobson można spojrzeć choć na chwilę, to jakie filtry są niezbędne?

Czy może jednak najlepiej na zasadzie projektora?

Chciałbym też mniej więcej dowiedzieć się, jakie okulary oraz do jakich obserwacji są najlepsze, w rozsądnej cenie? Ktoś obeznany może pomóc;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonko oglądaj TYLKO przez folię Baadera umiejscowioną w oprawę pod Twój teleskop. Przy zamówieniu razem dostaniesz już zmontowane w całość. Zakładasz na przód teleskopu i obserwujesz, co do okularów to najpierw popróbuj z zestawowymi a później, sam po lektórze zdecydujesz.  ;)  coś takiego, tylko już pod zakupiony teleskop:  http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420&lunety=Folia_na_filtr_s%B3oneczny_Baader_Solar_Foil_ND5_10x10cm_%28kup_wielokrotno%B6%E6%29  http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=Oprawa%20na%20filtr%20s%B3oneczny%20do%20Newton%F3w%20200mm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JaLe

A czy 12 aby nie będzie za duża jak na początek? Czy nie lepiej na początek pomyśleć nad 8?

Do obserwacji Ds-ów czy planet ?    Niby dlaczego ma być za duża na początek    ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chcę się nastawić na DSy.

Nie wiem czy na początek nie będzie za duży. No i chyba lepiej kupić coś mniejszego na pierwszy raz? Później jak będę chciał się dalej wpatrywać, to dopiero pomyśleć nad czymś większym. A jak z umiejscowieniem 12 na balkonie? Da rade?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JaLe

Bardziej chcę się nastawić na DSy.

Nie wiem czy na początek nie będzie za duży. No i chyba lepiej kupić coś mniejszego na pierwszy raz? Później jak będę chciał się dalej wpatrywać, to dopiero pomyśleć nad czymś większym. A jak z umiejscowieniem 12 na balkonie? Da rade?

Zależy jaki balkon  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JaLe

Balkon 340x140m skierowany na zachód. W razie czego możliwość wyjścia na dach (10 piętrowiec). Tylko czy chciałoby mi się go tachać po stromych schodkach?;p

No,  to troszkę podałeś nam  błędne informacje pisząc, że z mobilnoscią nie ma problemów. Okazuje się że są i chcesz większośc czasu spędzać na małym balkonie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zmienia postać rzeczy  :(

Proponuję STC lub MAK 8" na paralaktyku - to będzie chyba najlepsze rozwiązanie - na balkon idealne  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w samochód wsadzić i przewieść to nie jest żaden problem. Na wsi mogę schować sprzęt bez problemu do garażu. U mnie, na dach wejść trochę gorzej, bo są ciężkie schody, a z takim sprzętem to jeszcze gorzej.

Na Z balkonu mam ładne widoki, może i bym spędzał tu więcej czasu, ale na weekendy, czy jakieś wolne bez problemu wycieczka na wieś;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JaLe

Musisz zatem się zdecydować czy będziesz prowadził częściej byle jakie obserwacje z balkonu.

Czy rzadziej  ale  satysfakcjonujące połączone jednak z wyjazdami.

Sprzęt masz już podpowiedziany - teraz sam zadecyduj co wolisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)