Skocz do zawartości

Montaż eq 3-2 i ustawienie na gwiazdę polarną


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Doszedł do mnie długo oczekiwany montaż eq 3-2 i mam zamiar w końcu ustawić ten montaż jak należy czyli na gwiazdę polarną bo do tego kiczu eq 2 nie miałem cierpliwości zbytnio i w związku z tym mam pytanko:

Czy jak poprawnie nastawie ten montaż i będę chciał szukać obiekty na niebie to czy os deklinacji musi być cały czas ustawiona na 90 stopni czy można zmienić jej położenie nastawiając na inny obiekt ??

Chciałbym posługiwać się tą skalą do szukania obiektów i czy jest ona dokładna czy taka sama lipa jak w eq2 czyli dla dekoracji ??

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz tam mapkę? W lunetce? Jeśli tak:

1)Wynosisz montaż na pole obserw. i go poziomujesz

2) Celujesz prowizorycznie w Polarną środkiem (punktem obrotu) osi RA!

3) Teraz zaglądasz w lunetkę (ustawiasz tak tubę w DEC byś widział niebo w lunetce biegunowej :mrgreen: blokujesz DEC) i widzisz OCZAMI NIE W LUNETCE gwiazdozbiory Kasjopeja i W.Wóz i analogiczne na mapce

4)W lunetce widzisz też Polarną . Teraz zwalniasz hamulec RA i kręcisz osią tak by ich (Kasi i Woza) wzajemny układ na niebie (nie w lunetce ale na niebie bo się nie zmieszczą w polu widzenia) odpowiadał tym na mapce w lunetce.

5) Jak masz ustawione blokujesz RA i nie ruszasz hamulców

6) Srebrnymi śrubami motylkowymi kręcisz góra dól oraz lewa prawa (PRZY ZACIĄGNIĘTYCH HAMULCACH- ZNACZY ZABLOKOWANYCH OSIACH) i robisz tak by Polarna wjechała w kółko na mapce. Celujesz tym samym dokładniej w biegun!

GOTOWE! 8)

Jeśli to kółko i kreska  to tu masz tutorial z którego się uczyłem

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Tu jeszcze ciekawy art.

http://www.teleskopy.pl/ustawienie_teleskopu_z_montazem_paralaktycznym.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam EQ1 ale ustawienie na Polarną zajmuje mi nie więcej jak 5 minut. A wszystkie montaże ustawia się tak samo. Oś z godzinami (nie pamiętam która to, mylą mi się :) ustawiasz na 0. Drugą oś, na 90*. Szerokość geograficzną, czyli nachylenie montażu do horyzontu dajesz na ok. 52* dla Polski. Potem manewrujesz statywem tak aby w środku szukacza zobaczyć Gwiazdę Polarną. Potem dajesz jakiś okular z dużą ogniskową np. 25mm. I poprawiasz aby jeszcze bardziej w środku okularu. Potem powtarzasz czynność z okularem 10mm. Gotowe! Aby odnajdywać obiekty, radzę ci metodą "skakania po gwiazdach". Daje dużo więcej frajdy :) Możesz dowolnie kręcić obiema osiami, a montaż jest ciągle ustawiony na Polarną. Aby "śledzić" jakiś obiekt, kręcisz tylko jedną osią ( tą z godzinami) przy pomocy mikroruchów, lub inwestujesz w napęd :) Mam nadzieję że pomogłem :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ustawieniem montażu pomogliście  :) ale powtórzę pytanie :

Czy jak poprawnie nastawie ten montaż i będę chciał szukać obiekty na niebie to czy os deklinacji musi być cały czas ustawiona na 90 stopni czy można zmienić jej położenie nastawiając na inny obiekt ??

Czy jak chce znaleźć obiekt np na wschodniej części to obkręcam montaż czy służy do tego  regulacja azymutu montażu??

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dowolnie kręcić obiema osiami, a montaż jest ciągle ustawiony na Polarną. Aby "śledzić" jakiś obiekt, kręcisz tylko jedną osią ( tą z godzinami) przy pomocy mikroruchów, lub inwestujesz w napęd :) Mam nadzieję że pomogłem :)

Czytaj uważniej :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)