Skocz do zawartości

no i jest - pierwszy teleskop synta 8"


m00nster

Rekomendowane odpowiedzi

po blisko 6 miesiącach czytania setek postów na różnych forach dzisiaj przyszedł zamówiony sprzęt.

Dziękuję wszystkim którzy odpowiadali na moje laickie posty.

chciałbym w tym miejscu podzielić się swoimi uwagami ze wszystkimi którzy stoją przed wyborem pierwszego teleskopu.

1. Gabaryty

synta 8" to naprawdę spore bydlę - i już tak podstawowy sprzęt trzeba mieć gdzie trzymać. Zdjęcia nie oddają w pełni jego wielkości. Polecam każdemu aby jeśli ma tylko możliwość,przed zakupem zobaczyć teleskop "na żywo". Mnie mocno zaskoczył a rozważałem zakup 10" a przez chwile nawet 12". Do  tych rozważań wrócę jak już ogarnę to co kupiłem ;). Wszystkie forumowe uwagi dotyczące targania sprzętu, obserwacji balkonowych, transportu samochodem trzeba brać bardzo dosłownie - to są naprawdę duże rzeczy.

2. Jak to zmontować?

Sprzęt przychodzi w 2 pudłach. Jeden to tuba, a w drugim jest skrzynka. W komplecie są wszystkie potrzebne śruby i narzędzia oraz oczywiście instrukcja obsługi. Montaż jest banalnie prosty i nawet jedna osoba da radę poskładać wszystko do kupy patrząc na rysunki.Nie jestem jakoś specjalnie techniczny a dałem radę - więc myślę że każdy da :P

3. Wykonanie.

wiadomo że synta to nie pierwsza liga jednak ja nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości wykonania. Wszystkie elementy idealnie do siebie pasują. wizualnie nie ma się czego czepić. Nie zauważyłem żadnych niedoróbek. Jedynie tzw podkładki teflonowe nie wzbudzają mojego zaufania.

4. Obserwacje

to jeszcze przede mną - niestety złośliwość natury jest niesamowita - akurat dzisiaj niebo zachmurzone po horyzont :(

jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i cierpliwość

pozdrawiam

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A smacznego :D Szkoda, że tylko pogoda nie dopisała, ale to normalne przy zakupach.

To teraz ogarnij telep by znów za pewien czas rozważać co dalej :)

Nie wiem jakie teraz kitowce dokładają, ale jeżeli 10 i 25mm to zacznij od tego większego, jakościowo odbiega od tej 10tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz wiem, dlaczego mam popsuta pogodę, no właśnie, kupują, kupują a inni lamentują :P. Gratulacje przyjmij ode mnie, i życzę oby teleskop, który kupiłeś służył Tobie i cieszył widok Wszechświata, zaś ja będę zaglądał o poprawę pogodnych nocy, bo ostatnio krucho u mnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i pierwsze koty za płoty jak to mówią :p

wielka gromada w herkulesie, galaktyka andromedy i gromada podwójna (ta obok andromedy) zaliczone :D

dla osoby która w życiu nie miała w ręku teleskopu to ogromna radość i satysfakcja. Przy okazji upewniłem się że w temacie znajomości nieba ciągle jestem ignorantem..... :(

zastanawiam się tylko dlaczego nie kupiłem teleskopy wcześniej ???

HEQ5 SynScan, SW10", BST 15mm, UHC-S,  TMB 6 mm planetary II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)