Skocz do zawartości

Montaz pod rurę 200/1000


gronki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Stoję przed sprawą wyboru montażu do astrofoto pod tubę 200/1000 dla klubu astronomicznego. Poprzedni CG5 GOTO uległ poważnej awarii mechanicznej, a poza tym - jego precyzja była niewystarczająca na tą rurę (a może po prostu nasz brak umiejętności w konfiguracji gudingu). Tak czy tak potrzeba nowej głowicy.

Do dyspozycji następujący sprzęt:

- tuba 200/1000 celestron

- detektor: zazwyczaj lustrzanka, docelowo zapewne kamera

- guding: Alccd5 na refraktorku 80/400

Potrzeba pod to montażu, i generalnie rozbija się czy HEQ5 da radę pod ten zestaw, czy trzeba ładować się w EQ6? I czy dopłacać parę stów do wersji synscan, czy syntrek wystarczy? (Skoro montażem można sterować przez autoguider). Wstępnie patrząc na zestawy którymi Koledzy focicie, i czytając starsze posty, EQ6 wydaje mi się lepszym wyborem, ale jest i druga strona medalu - jeśli HEQ5 da radę z tym guidingiem to zawsze to około 2 tys. w kieszeni (np na korektor komy albo 1/2 ceny dedykowanej kamery albo doposażenie innych teleskopów klubowych). Wiadomo jak to jest z budżetem - zazwyczaj bywa ograniczony, a astrofoto nie jest jedynym obszarem naszej działalności.

Co do sztywności, to dodam że użytkowanie w plenerze, ale raczej mało wietrzne miejsce (osłonięte drzewami).

Z góry dziękuję za cenne porady, szczególnie od tych którzy próbowali konfiguracji heq+200/1000+guide i moga się podzielić refleksjami!

g.

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie użytkowałem nigdy HEQ5, więc nie mam porównania, ale od około 2 lat ?jeżdżę? na komplecie 200/1000 ma EQ6 SynTrek i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej wieszałem na tym montażu newtona 250/1320, ale to była jednak za długa i ciut przy ciężka tuba, mniej stabilna. Oczywiście mogłem pozostawić taką konfigurację, ale przyszedł taki dzień, w którym zadałem sobie pytanie: po co ja sie męczę?

Dlatego ze swojej strony polecałbym raczej wejście w EQ6, tym bardziej, że dociążysz go jeszcze guidingiem. A stabilny montaz to podstawa. No ale to tylko moje osobiste zdanie.

Co do dylematu: SynScan czy SynTrek?. to musisz się tu zastanowić, czy wolisz sterowanie z pilota czy z laptopa. Wtedy wybór stanie się chyba oczywisty :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heq5 pod ten teleskop niestety bEdzie za mały. Celuj w  EQ6, a skoro podajesz specyfike pod laptopa to dla mnie wybór jest oczywisty Syntrek.  Nie ma sensu dopłacać za pilota, bo w tej cenie kupisz laptopa który jest nieodzowny do przyzwoitego  astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ode mnie to NEQ6 Syntrek trochę taniej i masz sterowanie z laptopa, a montaż na lata bez obawy że coś będzie na niego za ciężkie.

A do sterowania z laptopa to będziesz potrzebował czegos takiego http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/usb2eq6-interface-cable-shoestring.html prosty bezproblemowy kabelek bez potrzeby stosowania dodatkowych konwerterów COM>USB http://www.store.shoestringastronomy.com/products_eq.htm

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)