Skocz do zawartości

Avikowanie webcamem - krok po kroku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Myślę, że ktoś mógłby tu opisać krok po kroku, jak avikować webcamem. Od przystosowania kamerki (nosek itp.) po jakieś metody, porady :) Mnie osobiście nurtuje pytanie, jeśli w wyciąg wkładamy kamerę, bez okularu, w jaki sposób osiągamy powiększenie? Przecież kamera bez obiektywu nie ma chyba ogniskowej, prawda? Myślę że taki tutorial mógłby się przydać, bo sam nic takiego nie znalazłem w sieci :(

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką kamerkę, bo w różnych inaczej przebiega modyfikacja. Wielkość np. planety osiągamy poprzez różne soczewki barlowa x2, x2.5, x3, x5, które wydłużają ogniskową danego teleskopu a zatem i wielkość obiektu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - Ciebie nie podejrzewałem o niechęć do szukania i czytania  :( tu masz jak ,,wkładać" i avikować  http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/astrofotografia-i-spektroskopia/

A jak osiągasz powiększenie to już sam musisz znaleźć  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz czytaj i tutki pisz za karę dla nie umiejących szukać, a szczególnie co jest obiektywem dla kamerki bez obiektywu  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Soczewki barlowa pozornie powiększają . Najważniejsze jest powiększenie nominalne czym większe i bardziej płaskie zwierciadło główne w teleskopie tym większe powiększenie. Ale wiadomo czym bardziej płaskie zwierciadło tym dłuższa ogniskowa a za tem ciemniejszy teleskop . Jakby coś kosztem czegoś.Myślę że korzystniej jest gdy kamerka jest bez obiektywu i ognisko z zwieciadła po przez zwierciadło wtórne pada na matryce . Wówczas omijamy niepotrzebną korekcję . Dla tych którzy z jakiegoś powodów nie mają napędu do teleskopu moge opisać jak avikować pliki tak zeby program registax spokojnie odnajdywał obiekt podczas skanowania klatek :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja avikowałem tak że, obiekt "przepływal" przez pole widzenia, ale rówanież utrzymojąc go w polu dzięki mikroruchom :) tą metoda spokojnie w 4 minuty zbierałem ok. 10.000 klatek. Druga metoda była łatwiejsza w wykonaniu, ale miałem podgląd bo avikowałem Canonem G9. Registax 6 z łatwością dawał radę z alignowaniem Jupka :) ode mnie to chyba na tyle :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku mikro ruchy z ręki powodowały drgania co przy mojej wolnej kamerce powodowało przesunięcia na klatce . Widzę że masz bardzo szybką kamerke bo w 4 minuty 10.000 klatek to kosmos ja co najwtzej wyciagam 4000 klatek. I w związku z tym robie to tak . Ustawiam teleskop krótko przed pojawieniem sie obiektu i wtedy teleskop sie stabilizuje (mowa o drganiach) po całym tranzycie na monitorze ponownie cofam teleskop do moment zanim obiekt pokaże sie na monitorze i tak robie z 6 do 8 razy wtedy mam material o łącznym czasie około 5 - 6 minut co daje okolo 4000 klatek. Potem urzywając programy pinnacle studio wycinam nie potrzebne fragmenty czyli w konsekwencji zawsze obiekt jest w całości na każdej klatce.

Następnie używając programu castrator doprowadzam plik że obiekt jest w centrum klatki . I taki materiał poddaję obróbce na registax6. :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)