Skocz do zawartości

Sky-Watcher 90/900 EQ3(2) luneta chyba optymalna


Ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Uważam ten zestaw (miałem) za wyjątkowo rozsądny w sensie stosunku jakości optycznej do ceny.

Zwłaszcza gdy większość czasu będzie wykorzystywany w mieście. Kosztuje około 800 zł.

Wbrew legendom można go przewozić w kilku zaledwie cześciach i szybko składać na miejscu.

Okular 25 mm nie ujawnia jakichś rażących wad. Okular 10 mm wraz z obecnym od razu w zestawie

achromatycznym barlowem daje obraz Księżyca praktycznie taki sam jak alternatywny (miałem)

solidny juz Plossl 5mm (za 150 zł)

Ten montaż EQ3 lub EQ32 (trudno mi zbadać, która z tych wersji bywa obecnie dawana)

zapewnia już stabilność obrazu 180x i jest komfortowy pod względem prowadzenia.

Sprytnie manewrując nóżkami statywu można używać teleskop na balkonie o szerokości około 90 cm.

W obserwacjach dziennych, przyrodniczych spisywał sią znakomicie przy sporych powiększeniach nawet,

zapewne dlatego, że stosunkowo mała średnica chroniła przed dużym wpływem ruchów powietrza itp. 

Montaż ten (o ile dobrze czytałem) można perspektywicznie, po dokupieniu czegoś,

wykorzystać do nauki (czyli nie super ambitnej) astrofotografii. Można też, do wizuala i nie tylko,

na spokojnie uzbierać kasę lub zapolować na okazję na jakiś możliwy do powieszenia na nim tubus:

150mm/750mm(Newton), refraktor 120/600, Mak 127mm czy SCT 127 mm.

Radzę zaczynać od dobrych mapek, łatwych obiektów (np Messier 31), i szukania metodą star-hoppingu

lub (na końcu) sukcesywnego omiatania docelowej okolicy.

W zasadzie rozpoznawania gwiazdozbiorów łatwiej się nauczyć pod złym niebem (np ciemne podwórko miejskie)

czyli - w celu pierwszego poznania nieba - nie musimy daleko wyjechać.

Ciekawostką jest, że w internetowych sklepach teleskop ten zwykle nie jest osiągalny na wstępnych

domyślnych zestawach refraktorów. Najprościej zatem wpisywać w wyszukiwarkę sklepową: 90 900 EQ3.

To trochę tak jak z latarką diodową czerwoną (niezbędna w astrohobby), którą najlepiej szukać tam wyszukiwarką

i kupić razem z pierwszym teleskopem.

Pozdrawiam

post-1197-137699859273_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)