Skocz do zawartości

Maxim DL Essentials Edition ? ktoś pomoże?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prawie rok temu zakupiłem monochromatyczną  kamerkę Orion StarShoot DSII, by przeznaczyć ją do pierwszych prób z fotometrią CCD gwiazd zmiennych. Do tej pory leżała sobie w szafie ani razu nie użyta, no ale pomyślałem, że czas przełamać swoją niechęć do kabelkologii przy teleskopie i podjąć wyzwanie uruchomienia tej kamery. Tak tak, to co dla wielu z Was jest prostą sprawą, dla mnie jest wyzwaniem, bo generalnie nie jest mi łatwo dogadać się z komputerami.  ::)

Nie mam tu szczególnych wymagań, a cała procedura użycia kamery do fotometrii polega na tym, by sesję zaprogramować tak, aby kilkudziesięciosekundowe klatki kamera robiła nie jedna po drugiej, lecz w określonym odstępie (np. 180 sekund). I tyle, żadnych cudów technicznych więcej nie wymagam. Ale tu właśnie trafiam na problem, bo do kamerki była dołączona płytka z programem Maxim DL Essentials Edition, lecz nigdzie nie widzę tam opcji określania odstępów pomiędzy ekspozycjami.

Czy można to jakoś zrobić? Czy ktoś jest w stanie mi pomóc rozwiązać ten problem?

Nadmienię, że w kwestii komputerów i oprogramowania pewne sprawy trzeba mi tłumaczyć na zasadzie ?jak chłop krowie na rowie?, czyli powoli i łopatologicznie. No i oczywiście po polsku. Próbowałem obejść ten problem instalując pełną wersję Maxima DL 5, ale ilość ikon, okien i konieczność ustawiania tysiąca różnych parametrów tak mnie przeraziła, że zamknąłem go po kilku minutach. To za duży dla mnie kombajn.

Ktoś pomoże?  :-\

Pozdrawiam

KK

post-61-137699873804_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie - co prawda ja w ,,Maximie" nie pracowałem ale wiem, że ekspertem od niego jest Jacek Bobowik - na wszelkie pytania - gwarantuję odpowie w ciągu jednego dnia (właśnie jest online) http://astropolis.pl/user/18822-jcbo/

Jest troszkę na temat Maxima w tym zamieszczonym przeze mnie tutku - pierwszy post (Maxim DL tutorial pdf) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2528.0

Powodzenia w rozwiązaniu problemu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygooglowałem tutorial Maxima DL autorstwa Jacka Pali i udało mi się uruchomić w nim taką sekwencję. Jednak program nadal mnie przeraża swoim ogromem, a ja wykorzystywałbym go tylko w jakimś ułamku procenta. Wolałbym chyba pracować w "Essentials Edition", ale tam nie znalazłem opcji, o której napisałem w pierwszym poscie.

Tak nawiasem mówiąc, to ciekawe jest, że piszący tutoriale (jakby nie patrzeć dla niezbyt obeznanych przecież w temacie) często nieświadomie pewnie używają w nich zwrotów niezrozumiałych dla laików.... np. ?binning?, nie mam pojęcia co to znaczy.

W każdym razie pierwszy krok zrobiony, kamera ożyła, choć jeszcze ?na sucho? a nie pod gwiazdami.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest - dlatego zawsze próbuję pisać do autora osobiście aby ,,łopatologicznie" tłumaczył używając naszej bogatej poniekąd mowy w wytłumaczeniu nurtującego mnie tematu  ;)

Ale z Jackiem B - spróbuj - własnie tak potrafi wytłumaczyć  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam człowieka, nie bywam też na AP, obcy dla nich jestem.

Myślałem, że raczej ktoś z "naszych" astrofotografów pomoże ;)

Ale dzięki Jacku za rady.

W zasadzie to potrzeba mi tylko prostego programu, który posteruje moim Orionem i wykona zaplanowaną sesję z określonymi odstępami pomiędzy poszczególnymi ekspozycjami. Nic więcej, żadnej obróbki i innych fajerwerków (to za mnie zrobi Muniwin). Rozpracowywanie Maxima DL to byłaby raczej ostateczność, bo i tak nie wykorzystałbym jego możliwości.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam człowieka, nie bywam też na AP, obcy dla nich jestem.

Myślałem, że raczej ktoś z "naszych" astrofotografów pomoże ;)

Ale dzięki Jacku za rady.

W zasadzie to potrzeba mi tylko prostego programu, który posteruje moim Orionem i wykona zaplanowaną sesję z określonymi odstępami pomiędzy poszczególnymi ekspozycjami. Nic więcej, żadnej obróbki i innych fajerwerków (to za mnie zrobi Muniwin). Rozpracowywanie Maxima DL to byłaby raczej ostateczność, bo i tak nie wykorzystałbym jego możliwości.

KK

Jacek B. to jcob jest u nas na forum i na astromaniaku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?action=profile;u=55

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie wiem jak to jest w Maxim DL Essentials Edition w 5.12 jest takie coś jak autosave (tu też widzę że jest)

i tam możesz określić ilość klatek,czas ekspozycji i czas pauzy pomiędzy klatkami.

Jak będe w domu to mogę to dokładnie sprawdzić

Włodek

Ps:Ewentualnie mogę ci podać nr tela to możemy pogadać na żywca

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie mam tu szczególnych wymagań, a cała procedura użycia kamery do fotometrii polega na tym, by sesję zaprogramować tak, aby kilkudziesięciosekundowe klatki kamera robiła nie jedna po drugiej, lecz w określonym odstępie (np. 180 sekund). I tyle, żadnych cudów technicznych więcej nie wymagam. Ale tu właśnie trafiam na problem, bo do kamerki była dołączona płytka z programem Maxim DL Essentials Edition, lecz nigdzie nie widzę tam opcji określania odstępów pomiędzy ekspozycjami.

...

Jak dobrze pamiętam, to w Maxim DL Essentials Edition nie będzie takiej opcji. Ta wersja jest obcięta bardziej niż do niezbędnego minimum  ::) No chyba że coś się zmieniło przez ostatnie cztery lata (ale sądząc po screenie z pierwszego posta to raczej nie).

Będziesz chyba musiał oswoić się za innym, bardziej rozbudowanym programem ;)

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji esential nie ma takiej możliwości, jak masz mxdl5 to go zainstaluj z czasem się na pewno przyzwyczaisz po kilku dniach pracy z nim opanujesz go to nic trudnego.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie wiem jak to jest w Maxim DL Essentials Edition w 5.12 jest takie coś jak autosave (tu też widzę że jest)

i tam możesz określić ilość klatek,czas ekspozycji i czas pauzy pomiędzy klatkami.

Tak jak koledzy już wspomnieli, w tej wersji chyba nie ma takiej opcji, ja bynajmniej nie znalazłem. A możliwości nie ma tu za wiele.

Postanowiłem więc uruchomić kamerę na Maximie DL 5 i ruszyła. Teraz czekam na jakiś pogodny wieczór, by sprawdzić ją w boju. Po wgłębieniu się w temat doszedłem do wniosku, że podstawowa obsługa kamery w Maximie nie jest taka trudna. Chyba będę w stanie to opanować :)

Krzysztof_K czy twoja kamerka chodzi pod platformą ASCOM ?

Nie do końca wiem o co chodzi i jak to sprawdzić :)

Jak do tej pory to tylko sterowanie montażem mam pod ASCOMem.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialiśmy wczoraj ze Zdzichem i on znalazł odpowiednie ustawienia (program do planowania sesji foto)  Chodzi o to, że jeśli ta kamerka ,,pójdzie" pod platformą ASCOM to obsłuży ją bardzo dobry i prosty program APT  http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/10/astro-photography-tool-tutorial-opis.html  - pięknie się w nim sesje planuje, możesz zassać sobie wersję demo, a jak Ci podpasuje to zakupisz oryginałka za parę oiro.

Program Masz tu http://www.ideiki.com/astro/ + pobierz sobie plik spolszczenia http://www.ideiki.com/astro/Download.aspx

Jest jak to mówią dzieciaki - zajebisty i prosty  :)

post-587-13769987389_thumb.jpg

post-587-137699873902_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo mam program APT, wygrałem kiedyś w jakimś mini-konkursie astrofotograficznym  :P

Miałem używać go do sterowania Canonem, nawet uruchomiłem, ale jakoś wygodniej mi było używać pikacza. Nie wiedziałem, że steruje też kamerkami  ???

Chyba do niego zajrzę  :)

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo mam program APT, wygrałem kiedyś w jakimś mini-konkursie astrofotograficznym  :P

Miałem używać go do sterowania Canonem, nawet uruchomiłem, ale jakoś wygodniej mi było używać pikacza. Nie wiedziałem, że steruje też kamerkami  ???

Chyba do niego zajrzę  :)

A którą wersje masz bo stare nie obsługują kamer pod ASCOM.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nic do tego APT nie mam ,ale Maxim wydaje mi się ,że jest lepszy i wcale nie taki trudny.Jak już masz Kamerę podłączoną do laptopa i jest połączona z maximem (connect) klikasz po kolei:

1.  EXPOSE

2. AUTOSAVE po tym wyświetli Ci się okno ustawiemnia sesji

3.  W to miejsce wpisujesz przerwy między ekspozycjami

4.  W to miejsce wpisujesz po kolei parametry expozycji

  type-wiadomo, sufix- tutaj możesz wpisać nazwę pliku, exposure- czas ekspozycjiw sekundach, bining- też wiadomo, repeat ilość

  klatek jakie chesz wykonać. Możesz jeszcze w miejsce autosave filename wpisać nazwę obiektu pod jaką się fotki będą

  zapisywać.

5. OK, żeby zatwierdzić.

6. Potym wszystkim wciskasz Start i idziesz spać.

POWODZENIA. ;)

                   

post-15-137699873913_thumb.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przy pukcie nr 4 , musisz wcisnąć 1 po lewej stronie.Jak chcesz robić na przykład darki i biasy To wciskasz 2 zmieniasz light na dark i podajesz parametry i biasy analogicznie  z tym ,że musisz wcisnąć 3.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A którą wersje masz bo stare nie obsługują kamer pod ASCOM.

APT v.1.53  Chyba jednak nie obsługuje CCD, ale pewnie można zrobić update.

(...) bining- też wiadomo(...)

Właśnie, a co to jest ten binning? (wczoraj pisałem, że nie wiem co to jest).

Zaczynam powoli przekonywać się do tego Maxima DL.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binning to w najprostszym ujęciu łączenie obrazów ( informacji ) z sąsiadujących elementów przetwornika kamery w jeden piksel. Binning może  przybierać różne wartości: 1x2, 2x2, 3x3, 4x4 itd. Mechanizm ten stosuje się w celu zwielokrotnienia szybkości odświeżania i czułości, gdy nie zawsze jest możliwe ich uzyskanie na wystarczającym poziomie, bądź ważniejsze jest uzyskanie informacji o występowaniu nawet słabego sygnału, niż sama rozdzielczość obrazu. http://www.e-mikroskopy.pl/leksykon/leksykon/kamery-cyfrowe-i-fotografia.html

Sorki - Modzie popitoliło mi się - połącz te posty  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli przekonywać się do tego Maxima DL.

Potestuj, jak nie będziesz czegoś wiedział pisz, nie będziesz żałował, jak pierwszy raz usiadłem do Maxima od razu więdziałem ,że do szczęścia nic mi więcej nie potrzeba  ;)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A innym też Pomożesz  ??? Gdyby się chcieli przekonać do tego kombajnu przez wielkie K  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)