Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Stałem się szczęśliwym (albo i nie) posiadaczem teleskopu Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2.

Wiem, że nie jest to jakiś super sprzęt, ale raczej nie stać mnie na wydawanie setek złotych 

Mam nadzieję, że będę w stanie coś nim zobaczyć, bo z tego co widziałem, to możliwości, jak na teleskop dla całkowitego laika, są niezłe.

I tutaj rodzi się moje pytanie, a może nawet kilka.

Na pewno zacznę od obserwacji księżyca, bo jest największy na niebie i raczej łatwo go wyszukać (chociaż znając mnie, różnie może być  )

1. Ale co później?

2. Czym się różni obraz w szukaczu od tego w teleskopie?

3. Czytałem, że statywy EQ1 i EQ2 (jeżeli dobrze zapamiętałem) są dość niestabilne. Powiedzcie mi proszę, że z tym nie będzie takich problemów 

Na koniec dodam, że w sumie to jak na razie jestem hm.. wirtualnym posiadaczem sprzętu, bo przyjdzie jutro. Poza tym, na razie niebo jest zachmurzone, więc i tak nic bym nie zobaczył.

Z góry dziękuję za pomoc.

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2

Vanguard KR-1650, 16x50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Stałem się szczęśliwym (albo i nie) posiadaczem teleskopu Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2.

Wiem, że nie jest to jakiś super sprzęt, ale raczej nie stać mnie na wydawanie setek złotych 

Mam nadzieję, że będę w stanie coś nim zobaczyć, bo z tego co widziałem, to możliwości, jak na teleskop dla całkowitego laika, są niezłe.

I tutaj rodzi się moje pytanie, a może nawet kilka.

Na pewno zacznę od obserwacji księżyca, bo jest największy na niebie i raczej łatwo go wyszukać (chociaż znając mnie, różnie może być  )

1. Ale co później?

2. Czym się różni obraz w szukaczu od tego w teleskopie?

3. Czytałem, że statywy EQ1 i EQ2 (jeżeli dobrze zapamiętałem) są dość niestabilne. Powiedzcie mi proszę, że z tym nie będzie takich problemów 

Na koniec dodam, że w sumie to jak na razie jestem hm.. wirtualnym posiadaczem sprzętu, bo przyjdzie jutro. Poza tym, na razie niebo jest zachmurzone, więc i tak nic bym nie zobaczył.

Z góry dziękuję za pomoc.

1. Później pewnie przyjdzie kolej na planety, obecnie ładniej widoczny jest Jowisz, następnie zapewne jaśniejsze DSy, choć z 70mm soczewką nie poszalejesz za bardzo na tych obiektach

2. Szukacz służy do wyszukiwania obiektów. Jest to nic innego jak mała lunetka o małym powiększeniu. Daje obraz najczęściej odwrócony góra-dół

3.EQ to angielski skrót od słowa równikowy. Jest to montaż paralaktyczny, a twój teleskop jest powieszony na montażu azymutalnym ;) Z tego, co czytałem AZ2 tytanem sztywności niestety nie jest :(

2.Obraz w szukaczu jest obrócony pod pewnym kącie,

Zależy to od tego jaki obraz mamy w teleskopie. Stwierdzenie, moim zdaniem, nie precyzyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium mam, bo swego czasu chodziłem na koło astronomiczne  :D

Kilka, bo kilka razy, ale chodziłem. Później niestety nie mogłem i żałuję. Ale teraz spełniam swoje pasje.

Wiem, że jakichś super możliwości ten teleskop, który kupiłem, nie posiada, ale na chwilę obecną nie stać mnie na kupowanie droższych. Poza tym wolę nie ryzykować. Zainwestuję w lepszy jak już się rozwinę, poduczę i opanuję obsługę sprzętu  :P

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2

Vanguard KR-1650, 16x50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie co do astrofotografii.

Czy da się zrobić zdjęcie jaśniejszych obiektów bez dłuższego czasu naświetlania i podczepiania do teleskopu? Ot takie sobie pyknięcie.

Coś mi mówi, że nie bardzo, ale nadzieja umiera ostatnia.

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2

Vanguard KR-1650, 16x50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakbym już chciał coś porządniejszego to muszę podczepić i ustawić dłuższy czas naświetlania, tak?

Ale przecież ziemia nie stoi w miejscu, więc i teleskop musiałby się ruszać, żeby obraz się nie rozmazał. Coś mi się wydaje, że to poza moim zasięgiem :-(

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2

Vanguard KR-1650, 16x50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie co do astrofotografii.

Czy da się zrobić zdjęcie jaśniejszych obiektów bez dłuższego czasu naświetlania i podczepiania do teleskopu? Ot takie sobie pyknięcie.

Coś mi mówi, że nie bardzo, ale nadzieja umiera ostatnia.

Spoko loko. Na wszystko przyjdzie czas. Najpierw naucz się Nieba, gwiazdozbiory większe gwiazdy, planety, obiekty Messiera. Z tego co piszesz to raczkujesz w dziedzinie astronomii. Do a-foto jeszcze dłuuuuuuuuuga droga.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc działaj!!!  :) Mam nadzieję, że się wkręcisz i za jakiś czas zagościsz na naszym zlocie bo przecież... ...ASTRONOMIA TO WSPANIAŁA PASJA.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością, jak tylko będę miał możliwość  :D

I jeżeli się nie zniechęcę, bo niestety łatwo mi to przychodzi. Ale będę się starał trzymać twardo przy astronomii, zwłaszcza, że interesuję się nią od czterech lat  8)

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2

Vanguard KR-1650, 16x50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakbym już chciał coś porządniejszego to muszę podczepić i ustawić dłuższy czas naświetlania, tak?

Ale przecież ziemia nie stoi w miejscu, więc i teleskop musiałby się ruszać, żeby obraz się nie rozmazał. Coś mi się wydaje, że to poza moim zasięgiem :-(

Dokładnie tak jak piszesz. Aby robić zdjecia długoczasowe potrzebujesz montazu paralaktycznego z napedem. Z  montażem azymutalnym zdjec nie zrobisz :(
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o teleskop to trochę zobaczysz ;D Ja mam 700/60..

Ale Jowisza nawet nawet widać jak na taki refraktorek xD

Jeżeli chodzi o fotografię.. to może spróbuj dokupić uniwersalny adapter do aparatu pod teleskop? Cena około 50-70zł, a zawsze aparat sztywno jest umieszczony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)