Skocz do zawartości

Sesja 16.03.2013


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja 16.03.2013 ?Walka z mrozem?

To była moja najbardziej mroźna sesja obserwacyjna.

Było tylko -8 a temperatura odczuwalna chyba z -15.

Wszyscy byliśmy ubrani na ?cebulkę? a pomimo to przymarzaliśmy do podłoża.

śnieg skrzypiał pod butami, a było nam tak zimno, że truchtaliśmy z nogi na nogę.

W takich warunkach przyszło nam się dziś zmagać z teleskopami.

U Kazia byłem 20:30

Po rozłożeniu okazało się, ze zapomniałem palma i musiałem kilkanaście kilometrów wracać do domu. Obserwacje zacząłem 21:30

Maciek ? wyjątkowo bez teleskopu był około21:30, a o 22:15 dołączył do nas Jarek. W sumie było 4 osoby.

Zaczęliśmy od kolimacji. Teleskop Kazia okazał się totalnie rozkolimowany, a powracająca wiązka lasera nawet nie trafiała na lustro wtórne. W sumie teleskop mógł się dobrze spisać, jako armata z celownikiem laserowym. Czerwona wiązka z teleskopu świetnie omiatała pobliskie drzewa.

Jarek jest od 3 dni szczęśliwym tatusiem? tzn. posiadaczem rozsuwanej Synty 8? i była to jego pierwsza sesja. Wspomagany przez Macka i jego super skrzynkę z okularami buszowali po jasnych M-kach M34, M44, M81 i M82 i kilku innych.

Ciekawym doświadczeniem było porównanie TS 7 mm oraz ES 6,7 mm. ES jest klasa samą w sobie i bez problemu wygrał ten pojedynek różnicą jednej klasy, ale ten TS okazał się bardzo dobrym okularem o niebo lepszym od TMB Planetary. Jeszcze jedna uwaga. Wystudzona Synta 8? pokazała lepiej Jowisza i więcej szczegółów niż moja niewystudzona 12?.

Moja latarka czołowa jest po naprawie. Niestety była konieczna wymiana kabelków, a cały środek w tym płytka okazały się mocna przerdzewiałe i zaśniedziałe.

Dużym udogodnieniem są dla mnie w takich warunkach rękawiczki ?bezpalcówki?, które i tak były za skąpe jak na ten mróz. Ale bez tego nie miałbym jak  pisac notatek.

Podczas obserwacji miałem ciekawy przypadek. W pewnym momencie nie dało się poruszac teleskopem w pionie. Napotykałem na duży opór. Przyczyną okazał się kot, który akurat zadomowił się w moim Dobronie. Po tym jak wyleciał z piskiem nie chciał więcej tam siadywac.

Czas 21:30 ? 00:00

Seeing 3/5

Temp: -8

Zasięg 5,5 mag.

Lista Herschel  400

NGC 2392 Eskimos

Mgławica planetarna położona w gwiazdozbiorze Bliźniąt, owalnego kształtu z jaśniejszym brzegiem. W lunecie można ją dostrzec, jako plamkę 8,3m. Jej rozmiary kątowe na niebie wynoszą 47" × 43". Macierzysta gwiazda mgławicy 10,5m ? nie dostrzegłem.

Mała, jasna, atrakcyjna. Bardzo ładna. Z ES-em 4,7 mm przy powiększeniu 320 X przypomina tytułowa głowę Eskimosa.

NGC 2420

Gromada otwarta 8,3 mag. Rozmiar 6?, znajdująca się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Średni rozmiar. Ładna, skondensowana. Widać kilkanaście gwiazd Kątem oka przypomina trochę mgławicę.

NGC 2371/2

Mgławica planetarna 13 mag.  O rozmiarze 0, 43? znajdująca się w konstelacji Bliźniąt. Została odkryta 12 marca 1785 roku przez Williama Herschela. Mgławica ta jest odległa o około 4400 lat świetlnych od Ziemi. W katalogu NGC została ona skatalogowana pod dwoma numerami: NGC 2371 oraz NGC 2372.

Mała, słaba, ładna. Widoczna ledwo na wprost, dużo lepiej kątem oka. Okrągła, wyraźny okrągły duszek.

NGC 2419 Intergalaktyczny wędrowiec

Gromada kulista 10,3 mag.  Znajdująca się w gwiazdozbiorze Rysia.

Słaba, mała. Widać na przedłużeniu dwóch jasnych gwiazd Okrągła mgiełka widoczna lepiej kątem oka. Ładna. Wizualnie trochę trudno stwierdzić, ze to gromada kulista.

NGC 2683 UFO

Galaktyka spiralna (Sb) 9,7 mag. O rozmiarze 9X2?, znajdująca się w gwiazdozbiorze Rysia w odległości 20 milionów lat świetlnych.

Galaktyka NGC 2683 posiada niezwykle jasne galaktyczne jądro, w którym widoczne jest światło sporej populacji starych, żółtawych gwiazd. Ramiona spiralne zawierające młode gromady gwiazd są obszarami ich intensywnego powstawania. Wzdłuż ramion spiralnych są widoczne również ciemne pasy pyłowe. Galaktyka ta jest widoczna niemal dokładnie od strony krawędzi,

Bardzo wydłużona, jasne jądro,. Przypomina rzeczywiście latający spodek. U góry widać asteryzm ?małe Plejady?. Słaba, lepiej widoczna kątem oka. Piękna!

NGC 2782

Galaktyka spiralna z poprzeczką (Sba 11,4 mag., Znajdująca się w gwiazdozbiorze Rysia.

Słaba, okrągła, widoczna kątem oka. Skondensowana, jaśniejsza w centrum.

NGC 2964

Galaktyka spiralna z poprzeczką (SBbc) 11,2 mag., Znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa.

Jaśniejsza od NGC 2782. Widoczna na wprost.  Okrągła. Obok było widac NGC 2968.

Pierwszym obiekt, od którego zaczęliśmy obserwacje był Jowisz.

Ostatnim ? Saturn.

Nie dostrzegłem: NGC 2859.

Niestety palce nam już poprzymarzały i musieliśmy się szybko zwija do domu.

Zdjęcia ze spotkania

a644df21bbdd848f.jpg

[img width=1024 height=767]http://images47.fotosik.pl/1759/e41623a48bb5fb27.jpg

[img width=1024 height=767]http://images50.fotosik.pl/1891/cfaad508f23cc72c.jpg

[img width=1024 height=767]http://images33.fotosik.pl/601/45634642c7f46ae9.jpg

[img width=1024 height=767]http://images48.fotosik.pl/634/64b6ef5d7460cb7c.jpg

[img width=1024 height=767]http://images45.fotosik.pl/1758/2e93455379a4af15.jpg

[img width=1024 height=767]http://images49.fotosik.pl/1837/594401c9f05bee8b.jpg

Wieczorem obserwowaliśmy też kometę

39510b5f6137493f.jpg

6cc875ff52f7cba6.jpg

f93ac4e11b0d8d6e.jpg

Więcej zdjęc i szkiców na moim blogu

http://midimariusz.blox.pl

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Właśnie o taki styl pisania mi chodziło :) Ja przy takiej temperaturze nie daje rady, telepie mną. Wczoraj była piękna noc, ale będąc godzinę na wietrznym wzgórzu i czekając a potem obserwując komete tak zmarzlem że po powrocie do domu nawet nie myślałem o wyjściu na obserwacje... Łowisz sporo słabych obiektów, widać co może dobre oko w połączeniu z 12" i ciemnym niebem :) Pozdrawiam!!!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bardzo miło mi się czyta takie relacje, Twoją również. Faktycznie Marzec nie rozpieszcza

obserwatorów nieba , mróz i ostatnio jeszcze wiatr...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)