Skocz do zawartości

M42, M45 i Jowisz


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dwóch tygodni obserwuje M42, M45 i Jowisza, ku mojemu zdziwieniu hmm mam nadzieje, że jest to wina podstawowych okularów, które dostałem z teleskopem bardziej podoba mi się obserwacja lornetką od obserwacji teleskopem. Przez teleskop faktycznie w dobrych warunkach widać pasy na Jowiszu jest wszystko trochę większe, ale jakość nie jest zadowalająca.:(

Przykład :

1. Okular 25mm Jowisz wygląda ładnie ale księżyce widzę podwójnie nie mogę złapać ostrości 

2. Okular 10 mm Jowisz trochę większy ale jakość do bani księżyce też bez ostrości .

3. Lornetka Jowisz mały ale z......y (edit) księżyce idealnie widoczne.

Dodam, że jestem nowym posiadaczem teleskopu ( 2 tygodnie), oczywiście kolimowałem teleskop ale czy idealnie hmm tak mi się wydaje. Proszę o info czy zwalać na kolimację, okulary czy może coś innego ??

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba wygląda na to, że kolimacja leży - przedstawiłeś typowe jej objawy  :(

Znasz to http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm i to

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie wiem co jest, tak jak pisałem nie łapie ostrości i czasami minimalnie ale widzę podwójnie. Dziś jeszcze raz kolimowałem i czekam na pogodę, ale może ktoś zobaczy na zdjęcia które dodałem.  Zdjęcia jakie są takie są ale wg mnie powinno być OK no chyba, że starsi stażem zobaczą coś na zdjęciach i doradzą co jest nie tak.  Na co zwracać szczególnie uwagę co poprawić itp.

post-1509-137699890119_thumb.jpg

post-1509-137699890146_thumb.jpg

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dokładnie tak jak wskazuje link powyżej.

Czyli ustawienie lustra wtórnego.

1. poluzowałem 3 śrubki imbus 2mm

2. Ustawiłem lustro wtórne wg wzoru z filmiku

3. dokręciłem imbusy

4. lustro główne poluzowałem 3 śrubki te dłuższe, krótszymi ustawiłem kropeczkę w centrum kółeczka na lustrze.

5. Dokręciłem śrubki i tyle

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz kolimatora? Kup laserowy alba zbuduj cheeshire z pudełka po kliszy, są tutki w Internecie. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie skolimować teleskop. Z zawartością linku się nie zapoznałem bo jestem na telefonie :(

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś w stanie coś doradzić czy jest ok czy cos źle robie???

A po kolimacji, którą przedstawiłeś w punktach już obserwowałeś - czy tylko się upewniasz ?

Może wszystko jest OK i wyważasz otwarte drzwi  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej kolimacji jeszcze nie. Tylko wydaje mi się, że po raz kolejny robiłem tak samo, teraz czekam na pogodę bo np teraz sypie ŚNIEG którego w tym roku mam serdecznie dosyć :(

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem dziś chwilę dobrego nieba i muszę przyznać, że jest poprawa. Nie jest chyba idealnie, ale dalej nie wiem, czy czepiać się kolimacji czy tak już jest. Nie widziałem nigdy przez inny teleskop i nie mam porównania. U mnie np przez okular 25 mm oglądając Gromady otwarte jest widok super ( tak mi się wydaje, bo tak jak pisałem nie mam porównania) ale bardzo mi się podoba i mogę gapić się i gapić. Te same obiekty przez okular 10 mm jednak nie mają takiego efektu, może nie widzę podwójnie, ale nie łapie ostrości z której byłbym zadowolony. Teraz pytam, jeśli przez okular 25 mm jest wg mnie ok, a przez okular 10 mm już nie, to czy to może być dalej wina kolimacji czy może 8" jest za małym teleskopem, żeby używać tak dużego zbliżenia. Gdzie szukać przyczyny, a może do tak dużych powiększeń po prostu nie ten dzień  :( czy kupić okulary lepszej firmy bo te co mam są od kompletu Oriona 8".

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko z twojego opisu wywnioskować, gdzie tkwi problem. Na pewno problemem nie będzie 8''. Ja mam takie same okulary jak ty i tylko 6''. Obiekty o których piszesz: Księżyc, Jowisz, M42, są ok. Spróbuj może odszukać w swojej okolicy jakiegoś pasjonata astronomii aby spotkać się z nim i porównać obraz patrząc przez jego sprzęt.

Ps.Zapewne to robisz ale na wszelki wypadek zapytam. Chłodzisz teleskop przed obserwacjami?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiam na około 20 min i tyle, doliczyć można też czas spędzony przy używaniu czyli po około 2 godzinach to samo. Mam zamontowany wentylator na lustrze od dołu ale nigdy nie używałem. A słabo schłodzony może dawać takie objawy ? 

Delta Optical Titanium 10x56, Orion 8",Lidletka 10x50 BK-7 Auriol,Nikon D7100
/war-maz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj wcześniej wystawić do chłodzenia - będzie już uciekał, bo czas przestawiony, ale popatrz na Jupeczka, Plejadki, na większe M - ki - jak one wyglądają możne coś z tym okularem (10) - nie jest zabrudzony?

No i czy naprawdę warunki widoczności były OK  ??? - to jest bardzo ważne  :)

Jeśli nie no to jeszcze troszkę nad kolimacja popracuj  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024