Skocz do zawartości

Heart & Soul Nebula ze 135mm


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Wrzucam moje pierwsze "prawdziwe" zdjęcie ;)

15x600s  ISO 800
10x600s dark frame
Porst 135mm przymknięty do F/4
Astronomik H-alfa EOS Clip 12nm
Canon 350D mod
HEQ5

Mam problem z ostrością, lepiej nie dałem rady ustawić. Dopóki nie dorobię się maski Bahtinova lepiej raczej nie będzie.
Materiał składany w DSS, obróbka w Fitswork 4

Jeśli pogoda pozwoli to dzisiaj dopalę więcej klatek- już nie będę tracił 3-4 godzin ciemnej nocy na walkę z setupem :D

Proszę o konstruktywną krytykę, co poprawić w obróbce itd :)

Czystego nieba!
 

post-901-0-20224300-1380966202_thumb.jpg

  • Like 3

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle , mi osobiście się podoba . Jak ustawiasz ostrość ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię krótsze ekspozycje, rzędu 2.5 minuty, w APT wchodzę w tools, wybieram magnification, i tą "lupę" na jakąś dość jasną gwiazdę. No i obiektywem ustawiam ostrość metodą prób i błędów tak, żeby gwiazdy były jak najmniejsze :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip dla mnie bomba  8)

Z tymi programami użytymi do obróbki (kosmetyka w PS znacznie poprawi). Gdybyś się troszkę czerwieni na gwiazdkach pozbył to i inne nabiorą już swojego koloru. Oczywiście maska potrzebna i wtedy będzie żyleta :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od razu lepiej moim zdaniem ;), oryginał potrzebny jest jak składamy z RGB ale to i tak wykorzystujemy tylko mgławicę bez gwiazd. Czy nie za bardzo sztucznie odszumiłeś ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip w tutkach Masz jak składać materiał z kolorowej matrycy z H-alpha - Jacka Bobowika i Tadzia Statka.

Pomogli mi paroma mądrymi zdaniami 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip w tutkach Masz jak składać materiał z kolorowej matrycy z H-alpha - Jacka Bobowika i Tadzia Statka.

Pomogli mi paroma mądrymi zdaniami 8)

Jacek jak dobrze rozumiem temat, to jest samo H-alfa i nie robił dodatkowo koloru.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to tak - rzeczywiście - miał chyba cały czas nałożony Clip Eos H-alpha ??? No to Filip tak jak Zdzichu napisał nie wyciągaj tyle to będzie w B/W ładnie zarejestrowany wodorek. A tutki warto przeczytać to będzie jak znalazł do złożenia wszystkiego :)

Filip nie rozumiem - jak udało Ci się 600 s prowadzić to dlaczego nie zrobisz tego z wyklipowanym filtrem ??? Dlaczego niby ma być materiału tylko 150 s ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ha to nie problem robić i po 1200s bo tyle światła nie dociera jak w zwykłej fotce. A zwykła w stosunku do Ha może i być prześwietlona jak jest duże LP przy 150s 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem co znaczy "z wyklipowanym filtrem" ???

Jak wklipujesz to i wyklipujesz ;)  Z wyjętym oczywiście. Szkoda, że takie duze zaświetlenie. Musisz się rozejrzeć za ciemniejszą miejscówką lub zainwestować w IDASka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Dzisiaj w nocy znowu było trochę pogody. Warunki niestety kiepskie. Udało mi się zebrać kilkanaście klatek 20-to minutowych, ale do obróbki nadawało się jedynie 8.

Tak więc materiał z dwóch nocy:

16x600s ISO 800
8x1200s ISO 800

Łącznie 5 godzin 20 minut

Do tego darki, wszystko składane z DSS i jakże słaba obróbka w Fitswork4

Wersja "czerwona" i B/W
Może być?

Pozdrawiam!!

 

post-901-0-69559400-1381058800_thumb.jpg

post-901-0-81321200-1381059002_thumb.jpg

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ale znów strasznie powyciągałeś i odszumiłeś - mgiełki poginęły - daj surowego B/W

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BW mam zrobione z gotowej wersji "czerwonej" i wyciągnięte na histogramie przy pomocy "points". Rzeczywiście za mocno wyciągnięte,

Toż wiadomo skąd go masz, ale sam widzisz że aż tyle wyciągając jednocześnie wiele zgubiłeś - poprawka ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Próbowałem zdjąć trochę tej żółci, i zmniejszyłem trochę gwiazdki co wg mnie bardzo pozytywnie wpłynęło na odbiór zdjęcia jako całości.
Na tą chwilę widzę to tak, wrócę do materiału jak będę miał PS'a

Czystego (wreszcie) nieba!

post-901-0-28174200-1381525475_thumb.jpg

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blisko 5 minut patrzyłem to na jedno, to na drugie zdjęcie i nie potrafię wskazać które bardziej mi się podoba. Chyba Twoja wersja, ale w tej mojej "niepoprawnej" czerwieni jest coś, co mi się podoba ::)

Czerwieni nie tknąłem - ,,zjechałem" jeszcze z żółci ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip co raz lepiej idzie ci obróbka gratuluje.

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą "bolączką" tego zdjęcia jest brak ostrości. Tutaj radziłbym się więcej przykładać,bo to jednak rzecz najważniejsza. Ja sam wolę poświęcić nawet pół godziny na ustawienie ostrości,niż jak mam wywalić cały materiał do kosza. 

 

Natomast co tyczy się obróbki;nie tak dawno sam bawiłem się Canonem i Ha. Z mojego doświadczenia mogę poradzić Tobie jedno. Filtr Ha rejestruje pasmo w okolicy 656nm,w tym przypadku o szerokości pasma 12nm co oznacza,że na kolorowej matrycy rejestruje się kolor czerwony. Reszta pikseli jest zupełnie ślepa,dlatego trzeba je usunąć.

Wg. mnie najlepsze efekty uzyskałem kiedy przed stackowaniem rozbiłem każde zdjęcie na pojedyńcze kanały i zestakowałem tylko kanał R. Jest to jednak bardzo czasochłonne. Druga metoda,to stackowanie materiału tradycyjnie (czyli tak jak w przypadku materiału RGB) i wywalenie kanału G i B do kosza. Tam rejestruje się tylko szum,który psuje odbiór fotki. Po skończeniu obróbki,przekonwertuj obraz z ze skali szarości do RGB. Tak przygotowany kanał Ha może posłużyć  do materiału RGB bez filtra Ha,gdzie dopalisz kolor i kanał  Ha pomieszasz z kolorem czerwonym. I masz fotkę HaRGB.

Problem braku ostrości powinien się rozwiązać gdy w końcu uda się wypalić maskę Bahtinova. Laser do którego mam dostęp obsługuję inne rozszerzenie pliku niż to, które podaje dostępny w sieci generator masek, i przy konwersji wychodzi kiszka. Np. do Newtona 150/750 wyszła maska o średnicy ok. 60cm ::)  W poniedziałek może się uda

 

 

Filip co raz lepiej idzie ci obróbka gratuluje.

Dziękuję :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)