Skocz do zawartości

Heart & Soul Nebula ze 135mm


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle, że ja potrzebuję .dxf  

Prześlij mi na mail wygenerowany plik w tym głupim rozszerzeniu generatora masek

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą "bolączką" tego zdjęcia jest brak ostrości. Tutaj radziłbym się więcej przykładać,bo to jednak rzecz najważniejsza. Ja sam wolę poświęcić nawet pół godziny na ustawienie ostrości,niż jak mam wywalić cały materiał do kosza. 

 

Natomast co tyczy się obróbki;nie tak dawno sam bawiłem się Canonem i Ha. Z mojego doświadczenia mogę poradzić Tobie jedno. Filtr Ha rejestruje pasmo w okolicy 656nm,w tym przypadku o szerokości pasma 12nm co oznacza,że na kolorowej matrycy rejestruje się kolor czerwony. Reszta pikseli jest zupełnie ślepa,dlatego trzeba je usunąć.

Wg. mnie najlepsze efekty uzyskałem kiedy przed stackowaniem rozbiłem każde zdjęcie na pojedyńcze kanały i zestakowałem tylko kanał R. Jest to jednak bardzo czasochłonne. Druga metoda,to stackowanie materiału tradycyjnie (czyli tak jak w przypadku materiału RGB) i wywalenie kanału G i B do kosza. Tam rejestruje się tylko szum,który psuje odbiór fotki. Po skończeniu obróbki,przekonwertuj obraz z ze skali szarości do RGB. Tak przygotowany kanał Ha może posłużyć  do materiału RGB bez filtra Ha,gdzie dopalisz kolor i kanał  Ha pomieszasz z kolorem czerwonym. I masz fotkę HaRGB.

Zastanawiałem się w jaki sposób rozbić kanały. Czy mogę to zrobić tak, że otwieram zdjęcie w PS, wchodzę w channels i ręcznie zaznaczam np. blue, klikam prawym i delete i tak samo z green?

Wtedy mi chyba zostaje sam kanał R  który nazywa się cyan. O to chodzi?  Powinienem teraz zestackować te wszystkie zdjęcia tylko z kanałem R?

post-901-0-47612200-1381652966_thumb.png

post-901-0-25666000-1381653004_thumb.png

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Chcę Wam pokazać ostatnią na tą chwilę wersję Serca i Duszy, do materiału pewnie wrócę za jakiś czas, a na tą chwilę już dostaję oczopląsu na samą myśl o tym zdjęciu- już za dużo nad nim siedziałem ;)

 

Tak więc materiał z dwóch nocy:

16x600s ISO 800
8x1200s ISO 800

Łącznie 5 godzin 20 minut

Obróbka Fitswork oraz Photoshop

 

Wielkie podziękowania należą się Jackowi za pomoc na PW, za porady co powinienem zmienić- zbombardowałem go chyba łącznie 20 wersjami... O:-)
Podziękowania należą się również Alienowi- w dużej mierze wszystko co próbowałem zrobić przy tym zdjęciu opierało się na jego tutorialach.

A co do zdjęcia- zastanawiają mnie tylko te pociemnienia, głównie wokół Serca. Czy to od syfków na matrycy, brudnego lusterka, czy od refleksów od latarni, albo ja je wprowadziłem nieumiejętną obróbką.

post-901-0-70466200-1381941989_thumb.jpg

Pozdrawiam!

P.S. Dodam, że mimo iż dla zaawansowanych astrofotografów to zdjęcie jest kiepskie, jestem z niego cholernie dumny- to moje pierwsze zdjęcie fragmentu niesamowitego i ogromnego Wszechświata  8)
 

  • Like 2

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)