Skocz do zawartości

Modyfikacje SYNTY 8" Dobson po TZMA 2010


felcia97

Rekomendowane odpowiedzi

Zlot TZMA2010 na Barbarce oprócz masy wspaniałych wrażeń, przyniósł również parę refleksji sprzętowych.

Po rozstawieniu sprzętu, uzbrojeniu w okulary nastąpiła długo oczekiwana przez okoliczną ludność możliwość obserwacji obiektów na niebie. Statystycznie rzecz ujmując w obserwacjach udział wzięli:

45 % dzieci, 40 % ich rodzice, 15 % młodzież, reasumując 90 % po raz pierwszy dotykało teleskopów.

W czasie obserwacji przez laików teleskop praktycznie został wgnieciony w ziemię. Dzieci i nie tylko chcąc oglądać wchodziły na obrotową podstawę, traktując ją jako platformę obserwacyjną. Moja synta została ułożyskowana, dlatego wykorzystano ją również jako karuzelę. Rodzice wsadzali dziecko na podstawę i obracali całym telepem wraz z dzieckiem. Zabawę mieli pyszną. Zauważyłem również, że prawie każdy z "obserwatorów" przy teleskopie stawiał prawą nogę na podstawie, wykorzystując tą nogę jako napęd dobsona. Po tych zabiegach telep był skopany, zarysowany, zapiaszczony, okleina wytarta, czyli normalne objawy eksploatacyjne.

Postanowiłem temu zaradzić i posadzić platformę na nóżkach. cd jak kogoś to zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysty horror opisałeś...

Jak coś to polecam nóżki meblowe regulowane aluminiowe. Używałem plastikowych i do niczego się nie nadawały (drgania).

Osobiście przymierzam się do mojej synty do klona dobsona z LB - prace ATM trwają (na razie projekt w głowie) :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie horror, to normalne, popełniłem błąd, byłem cały czas przy obserwacjach, pokazywałem laserem, tłumaczyłem i naprowadzałem. Demonstrowałem przez lornetkę Drogę z Mleka od Kasjo do przerwy w Cyg. http://www.tzma2010.pl/index.php?id=galeriaTo był ubaw. http://www.tzma2010.pl/index.php?id=galeria Tutaj jeszcze nie zdjąłem dekla http://www.tzma2010.pl/index.php?id=galeria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem plastikowe nóżki f-my Wurth stosowane do skrzyń narzędziowych. Wg producenta ich nośność wynosi ok. 90 kg, są niekurczliwe w temp. od -40 do +60 stopni C. Mają gwintową regulację wysokości. Wysokość przy pełnym wkręceniu stopki min=10 cm a max=15 cm.

post-31-137699793005_thumb.jpg

post-31-137699793007_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by się kręciło gdyby Chińczycy zastosowali grubszą i twardszą płytę a poza tym inne rozwiązanie połączenia tych dwóch dolnych płyt. Ja wykonałem dobsa korzystając z pomysłu Janusza Wilanda, w którym pomiędzy dwiema płytami toczą się 3 łożyska ustawione co 120 stopni. Sam nie raz opieram kolano na płycie i nic się nie dzieje. Moje płyty mają grubość 22 mm. Jak ktoś będzie zainteresowany mogę przesłać fotki i szczegółowy opis budowy dobsa.

Pozdrawiam!

Tadek

Na przyszłość ludziom trzeba zwrócić uwagę, że jest to sprzęt optyczny.

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by się kręciło gdyby Chińczycy zastosowali grubszą i twardszą płytę a poza tym inne rozwiązanie połączenia tych dwóch dolnych płyt. Ja wykonałem dobsa korzystając z pomysłu Janusza Wilanda, w którym pomiędzy dwiema płytami toczą się 3 łożyska ustawione co 120 stopni. Sam nie raz opieram kolano na płycie i nic się nie dzieje. Moje płyty mają grubość 22 mm. Jak ktoś będzie zainteresowany mogę przesłać fotki i szczegółowy opis budowy dobsa.

Pozdrawiam!

Tadek

Na przyszłość ludziom trzeba zwrócić uwagę, że jest to sprzęt optyczny.

W moim telepie też zostały zastosowane 3 łożyska między płytami oraz po dwa łożyska przy mocowaniu tuby (modyfikację wykonał TOM). Jednym słowem wszystko jest łożyskowane, teraz pracuje nad wymianą tarcz ciernych. Chcę zastosować podobne rozwiązanie jak w LB 16".  Mariusz, w Twojej sprawie, czekam zakończą się urlopy.Pozdrawiam.

post-31-137699793022_thumb.jpg

post-31-137699793024_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pada deszcz i nic się nie dzieje w innych tematach, to dodam tylko, że w komplecie były jeszcze dwa mocowania, które wykorzystałem jako dodatkowe uchwyty do okularów. Zwiększyłem w ten sposób "podręczny magazynek okularów" na obudowie. To rozwiązanie razem z fabryczną listwą jest rozwiązaniem tymczasowym, do czasu wyfrezowania z aluminium półeczki na 6 okularów 1 1,4", 4 okulary 2" i barlowa, filtru polaryzacyjnego celestrona oraz filtrów 4 barwnych wraz z kołem filtrowym. Ale to już inna opowieść i inny wątek, który umieszczę po wykonaniu półeczki z aluminium.  pozdrawiam.

post-31-137699793025_thumb.jpg

post-31-137699793027_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Super :D Też muszę wykonać łożyskowanie, bo na standardowym teflonie nawet avikować się nie da.

;/

Pozdro,Daniel

ASTROPOZDRO

Synta 8",Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2" ,Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm, i obrotowa mapka nieba,3 sztuki SPC880NC, zielony laser (green laser pointer) 100mW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)