Skocz do zawartości

Gravity


ladynorthman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ! Gnebi mnie takie male pytanie, w sumie sie dlatego zarejestrowalam :) na fali filmu Gravity tak sie zaczelam zastanawiac... Zalozmy, ze ktos by sie naprawde oderwal od stacji kosmicznej I polecial w kierunku Ziemi, powolutku do celu, zakladajac, ze ma wystarczajaco powietrza w skafandrze... Dolatuje do ziemi i... no wlasnie I co? Odbija sie od atmosfery? Czy wchodzi w nia I pod wplywem grawitacji zaczyna spadac na ziemie? A jesli spada to 'w calosci' (poniewaz predkosc wejscia w atmosfere nie byla duza) czy sie spala? Wiem, ze to moze glupie pytanie ale geniuszem z fizyki nie jestem a mnie nurtuje wiec pomyslalam, ze to odpowiednie miejsce zeby zapytac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomą, która się raz mnie zapytała "Jak ten cały Baumgartner przekroczył tą barierę dźwięku, to się odbił, nie?". To tak przy okazji. A więc, odpowiadając na Twoje pytanie:

 

1. Wlatuje w atmosferę.

2. Zaczyna spadać coraz szybciej i szybciej. (fakt, że na samym początku spada bardzo wolno, potem bardzo szybko, a potem traci (po wolutku) prędkość; ale to tylko moja kolejna dygresja- chciałem się pochwalić znajomością fizyki, więc nie zwracaj po prostu na to uwagi)

3. Jak ma odpowiedni skafander, to raczej się nie spali w atmosferze, ale jak nie ma spadochronu to jego ciało przy kontakcie z ziemią zmieni swój stan skupienia na gazowy.

 

 

A jeśli chodzi ogólnie o spalanie, to jest tu ważna prędkość średnia przez cały czas jak dane ciało spada sobie w kierunku ziemi, a nie prędkość, jaką to ciało posiada wchodząc w atmosferę.

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos nagle "wyskoczyłby" ze Stacji i poleciał w kierunku Ziemi to logiczne ze leciałby z prędkością z jaką ISS okrąża Ziemię a wiec 27 tys km/h. Jesli z taka prędkością ,nawet w skafandrze jaki obecnie maja na wyposażeniu astronauci, wszedłby w atmosferę spaliłby sie i wyparował. Lub odbił od niej i poleciał dalej w kosmos, niestety tez martwy bo podejrzewam ze takiego odbicia tez by nie przeżył. Film Grawitacja tyłka mi nie urwał, choć przyjemnie było unosić sie 350 km nad Ziemią:)

  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jesli ktos nagle "wyskoczyłby" ze Stacji i poleciał w kierunku Ziemi to logiczne ze leciałby z prędkością z jaką ISS okrąża Ziemię a wiec 27 tys km/h. Jesli z taka prędkością ,nawet w skafandrze jaki obecnie maja na wyposażeniu astronauci, wszedłby w atmosferę spaliłby sie i wyparował. Lub odbił od niej i poleciał dalej w kosmos, niestety tez martwy bo podejrzewam ze takiego odbicia tez by nie przeżył. Film Grawitacja tyłka mi nie urwał, choć przyjemnie było unosić sie 350 km nad Ziemią:)

Pewnie nawet przy odbiciu od atmosfery spalili bysmy się.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)