Skocz do zawartości

Jowisz 2013 - Problemy podczas nagrywania avi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) ,

 

Chcialbym poruszyc 2 problemy z ktorymi borykam sie nagrywajac aviki Jowisza :-\ .

 

Po pierwsze, bardzo ciezko jest mi ustawic optymalne ustawienia dla Sharpcap na Jowisza. Mam dwie zmodyfikowane kamerki (SPC900nc oraz MS Life cam). Uzywam tej pierwszej do planet poniewaz daje wiecej kolorow. Bardzo duzo czasu spedzam na ustawianiu kamerki tak aby bylo widac ksiezyce oraz tarcze planety. Niestety bez dobrych rezultatow. Bylbym wdzieczny jesli macie jakies porady lub ewentualnie alternatywy dla SharpCap.

 

Drugim problemem jest rosa osiadajaca na lustrze i parowanie glownego lustra teleskopu. Moj teleskop to MAK150. Wiem ze teleskop potrzebuje duzo czasu na ochlodzenie lecz zawsze wystawiam go na conajmniej godzine na zewnatrz i jest okay. Do teleskopu doczepiam tube (dlugosc ok 40cm) z materialu plastik/kauczuk ktora nakladam na Maka jako swego rodzaju odszronnik. Dziala on do pewnego czasu natomiast po 2 godzinach kiedy planeta jest wysoko na niebie, cale lustro jest juz zaparowane i widocznosc jest kiepska.

 

Prosze dajcie znac jesli wiecie jak rozwiazac te dwa problemy. Ciezko jest mi osiagnac dobry wynik jak dla Maka.

 

Pod linkiem jest filmik, dotychczas najlepszy obraz jowisza jaki udalo mi sie osiagnac moim teleskopem:

 

 

Pozdrawiam

 

Piotr

 

 

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy problem spróbuj zmienić kamerkę, to że daje więcej kolorów nie znaczy to że jest lepsza.

Z Life camem uzyskasz lepsze rezultaty. ,,bardziej kolorowe" tego typu kamerki mniej się nadają na obiekty US.

 

Jeśli chodzi o roszenie to niestety odrośnik pomoże mniej więcej na tyle ile pomaga Tobie - dalej to tylko grzałeczka na tubus przy płycie.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie paramety pliku? ile FPS

Czy firecature obsługuje tą kamerkę ?

Widać że przy prowadzeniu walczysz  z dwoma osiami. Jeżeli masz montaż  paralaktyczny ustaw na polarną będzie prościej prowadzić na jednej osi. Czas expozycji jakby za długi co skutkiem jest za jasny obraz planety. Po stacku będzie przypalony.

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie paramety pliku? ile FPS

Czy firecature obsługuje tą kamerkę ?

Widać że przy prowadzeniu walczysz  z dwoma osiami. Jeżeli masz montaż  paralaktyczny ustaw na polarną będzie prościej prowadzić na jednej osi. Czas expozycji jakby za długi co skutkiem jest za jasny obraz planety. Po stacku będzie przypalony.

Witam,

 

Jak bede w domu to sprawdze czy kamerka pojdzie pod firecupture, jesli tak to napisze i mam nadzieje ze cos poradzisz z parametrami. Jesli chodzi o FPS to kamerka spokojnie wyciaga 30fps. SPC900nc daje duzo lepszy obraz niz life cam cinema hd. To prawda ze musze pracowac obiema osiami zeby ustawic planete w centrum dlatego postaram sie ustawic na polarna. Duzy problem sprawia szron ale to musze pomyslec nad grzalka jak wspomnial Jacek

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy problem spróbuj zmienić kamerkę, to że daje więcej kolorów nie znaczy to że jest lepsza.

Z Life camem uzyskasz lepsze rezultaty. ,,bardziej kolorowe" tego typu kamerki mniej się nadają na obiekty US.

 

Jeśli chodzi o roszenie to niestety odrośnik pomoże mniej więcej na tyle ile pomaga Tobie - dalej to tylko grzałeczka na tubus przy płycie.

Czesc Jacek,

 

Masz moze jakis link albo nazwe grzalki ktora bedzie pasowac do mojego MAKa ?

 

Pozdrawiam

 

Piotr

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega, który mi robił aktualnie zawiesił działalność - są tutaj ponad połowę tańsze niż w sklepach astro http://dsa.ebay.co.uk/sch/dewheater/m.html?_ipg&_from&_nkw&_armrs=1&_sop=15
Z tego co się orientuję to oferentem jest nasza krajanka ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jak bede w domu to sprawdze czy kamerka pojdzie pod firecupture, jesli tak to napisze i mam nadzieje ze cos poradzisz z parametrami. Jesli chodzi o FPS to kamerka spokojnie wyciaga 30fps. SPC900nc daje duzo lepszy obraz niz life cam cinema hd. To prawda ze musze pracowac obiema osiami zeby ustawic planete w centrum dlatego postaram sie ustawic na polarna. Duzy problem sprawia szron ale to musze pomyslec nad grzalka jak wspomnial Jacek

 

1. Jak ustawisz na polarna to jeszcze dla ułatwienia ustaw tak kamerkę w okularze żeby planeta była prostopadle . To znaczy pasy Jowisza w poziomie do kadru wówczas nie latasz po całej klatce tylko powtarzalnie cofasz

R.A.( oś rektascensji) czyli oś czasu.

 

2. 30 fps to do kręcenia plików planet to takie minimum jeżeli mała ilość klatek przekłada się na czas ekspozycji wtedy rejestrujemy obraz rozmyty co wyklucza wydobycie większej ilości szczegółów . Jeżeli Twoja kamerka obsługuje FireCapture. W Twoim przypadku pilnuj żeby fps były na maksymalnym poziomie 30 fps. Czas expozycji musisz ustawić tak żeby nie spowalniał rejestracji . Jak kręcisz Jowisza to nie musi być taki jasny jak pokazałeś na filmie . Obróbka w autostakkert 2 lub registaxie odpowiednio wyrówna poziom jasności.

 

3. Mój stary teleskop nigdy mi nie zrobił psikusa z powodu zaparowania luster . Bywało że była taka wilgoć że wszytko pływało a lustra suche . W twoim przypadku trudno mi jest się odnieść wiem że wszelkie grzania przy takich powiększeniach mocno degradują obraz . W tej materii może zapytaj riklaunima . Będzie wiedział co zrobić z tą kondensacją.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi Jacek, na parowanie opaska nagrzewająca, rewelka! Ja tez posłuchałem Jacka, mam spokój z parowaniem niesamowita wygoda. Jeśli masz możliwość ustawienia jasności nagrywanego obrazu, Jowiszka mozesz nieco przyciemnić, będzie bardziej kontrastowy. Po stackowaniu jasnosc będzie ok. Jeśli niema tego w ustawieniach kamery, moze jakiś filtr polaryzacyjny, niezbyt mocno przyciemniający obraz... Masz tez kłopot z ostrością... trzeba ćwiczyć... Posłuchaj rad, to naprawdę pomaga:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)