Skocz do zawartości

IDAS montowany w Canonie 350D


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Czy ten filtr LPS-P2-37 ( http://www.sciencecenter.net/hutech/prices/filters.htm )  dało by się zamontować w Canonie 350D, tak jak np. H-alfa od Astronomika? 
Chodzi mi o to mocowanie "Eos Clip"
Na stronie Hutech'a są wymienione tylko nowsze modele lustrzanek. Czym to mocowanie różni się od starej 350D?
I co to jest to MFA? 
Pozdrawiam!
 

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, a czemu sobie chcesz komplikować życie, nie lepiej ,,normalnego" IDASka wkręcać w nos dokręcony do złączki Canonowskiej. Lub w jakąś złączkę z gwintem filtrowym ?? (miałem taki gwint w środku złączki nakręcanej na drawtubę)

Taniej i prościej. Tak mi się wydaje :)



 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obiektywu bezpośrednio nie, choć i to nie problem i rozwiązanie proponowane prze mnie jest bardziej uniwersalnym. Zwłaszcza, że Filip nosi się z zamiarem zakupu refraktorka.

To będzie dodatkowy wydatek bo fotografując z miasta (pisał wielokrotnie o tym) będzie musiał i z tym sobie poradzić. Wszystko można niewielkim kosztem zrobić i mieć ,,podzespoły" bardziej uniwersalne (taka cieniutka złączka z gwintem filtrowym w środku - na zewnątrz gwinty wedle życzenia kosztuje około 60 - 70 zł - wiem bo mam 2 sztuki) . Idaski nie są tylko 2" myślę też że należy myśleć przyszłościowo. IDAS nie jest tanim filtrem.

Na sprzedaży filtra H-alpha dedykowanego do Canonka straciłem 50% ceny mimo, ze był w stanie sklepowym - dlatego jestem za tym aby zakup był uniwersalnego przeznaczenia.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Patryku, ale czy na Canonie poprzestanie - mnie się wydawało jeszcze rok temu, że tak - za cholerkę nie zmienię - no ale mi się tylko tak wydawało.

Clip Eos Astyronomika H-alpha 800 zł - sprzedałem za 400 i musiałem kupić nowy (za cholerkę nie dało się go nijak dopasować - w coś ubrać).

IDASka mam już 3 lata i był do Canonka i jest do kamerki (do planetarnej też) i do wizuala. Myślę, że to też ważne.

Drogie hobby nie musi być jeszcze droższe, można planować przyszłościowo.
 

Oczywiście to jest tylko podpowiedź - rozważy sobie wszystkie za i przeciw :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się zdecyduję na IDASA, to pewnie kupię w tej oprawie do Canona. Oczywiście, jeśli będzie pasował? Nawet jeśli dorobię się refraktora, to będę mógł z Canonem używać. Na kamerkę w ciągu najbliższych lat się nie przesiądę. Czeka mnie dalsza nauka, potem studia- raczej nie znajdę funduszy na jakąś dobrą kamerkę. Z resztą, jeśli kamerka, to raczej mono i narrowband, a wtedy mi IDAS chyba nie potrzebny.
Poza tym, wydaje mi się, że nie byłoby problemu z odsprzedażą filtru w tej oprawie. Spójrzcie ilu mamy canonowców ;) Wiadomo, ze stratą, pewnie 50%, ale tą drugą połowę funduszy można odzyskać.

Oczywiście to są tylko takie rozmyślania, a IDASA jeśli pasuje być może w ciągu najbliższych miesięcy nabędę.
Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LPS-P2-37

EDIT: Filtr ten musi być montowany razem z MFA (czymkolwiek to jest).
Znalazłem na stronie Hutech'a ten link http://www.sciencecenter.net/hutech/idas/mfa/mfa.pdf

 

A tam pisze, że MFA (czyli jakby to mocowanie) jest kompatybilne z Canonem 350D. Czyli mogę brać IDAS'ka. Niestety, mając zamontowane MFA, chyba nie wsadzę H-alpha EOS Clip :-\


 

Edytowane przez tranox

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IDAS-a i Ha w zasadzie razem się nie używa,  a i tak po zamontowaniu tego filtru w body to Ha nie wstawisz bo nie mam miejsca.

 

Przy Ha, SII, OIII  z tego co mi wiadomo filtrów LP się razem nie stosuje same filtry prawie całe widmo wycinają.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien- wiem. Nie chcę używać dwóch filtrów razem. Narrowbandu teraz też nie będę uprawiał, bo nie wiem czy to ma sens przy DSLR.

Chodzi mi teraz właśnie o to, że mając wkręcony MFA (po to, żeby w niego wmontować IDAS'a) nie starczy miejsca na EOS Clip z Ha. Tak mi się wydaje, i z porównania zdjęć na to wychodzi. Napiszę w wolnej chwili do niech maila, zobaczymy co odpiszą.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wkręcisz MFA, samo przez się zmniejszy ci się średnica otworu więc nie wejdzie Eos Clip. Są to dwa różne sposoby mocowania filtrów musiałbyś kupić idas-a eos clip

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to taki clipek jak masz Astronomika - popatrz na giełdach - nóż widelec znajdziesz w dobrej cenie ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z wyżej wymienionych filtrów sprawi się lepiej? Chodzi mi również o rozjechane kanały RGB.  Balans kolorów chyba nie jest jakimś strasznym problemem.

Poczytałem trochę po angielsku tu i tu i szczerze mówiąc mam mętlik w głowie. Trochę napisane jest też na AP

Co wybrać? IDAS, czy CLS od Astronomika? A może jeszcze coś innego, np. UHC Astronomika? Macie jakieś doświadczenie w tej materii?

Czy oprócz mgławic wodorowych nadadzą się te filterki do gromad/galaktyk?

Przepraszam za laickość pytań, ciągle się uczę :)

Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - żadnego UHC o ile już UHCS - stałem przed takim wyborem 3 lata temu Astronomik czy IDAS - parametrami nie wiele się różnią - jednak w IDASku wychodzą najbardziej realistyczne kolorki ale wielu ludzi chwali sobie Astronomika.

Na Rika stronie masz charakterystyki, a ja postaram sie poszukać wykresu barwnego - gdzieś go mam.

Nic więcej nie kombinuj do kolorowej matrycy - Masz H-alpha i bez niego do zaświetlenia nabędziesz ALP i wszystko.

To taka moja skromna propozycja.

O masz recenzję http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/astronomik-cls-w-walce-z-zaswietleniem-miejskim/

Masz znalazłem porównania.

post-476-0-24982800-1384366799.jpg  post-476-0-17472000-1384366856_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Astronomik CLS i sam kiedys mialem ten dylemat. Zadna z dyskusji ktore czytalem nie dala mi jednoznaczenej odpowiedzi. Biorac pod uwage moje warnki bez wahania moge powiedziec ze CLS robi swietna robote i jak najbardziej jest z niego zadowolony. :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tajulek w moim poście z giełdy podrzucił mi stronkę - jest filterek dla Ciebie http://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=75263

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Podepnę się pod temat.

 

Jako że nie używam tego filtra moja wiedza o nim jest ograniczona. Czy taki filtr (IDAS) wycina tylko zaświetlenie lamp? Czy radzi on sobie także z naszym naturalnym satelitą?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

 

Jako że nie używam tego filtra moja wiedza o nim jest ograniczona. Czy taki filtr (IDAS) wycina tylko zaświetlenie lamp? Czy radzi on sobie także z naszym naturalnym satelitą?

Z Muniusiem to raczej nie poradzi choć wydaje mi się, że jak mam go zakręconego to jest lepiej - gdzieś mam w domciu takie fotki do porównania i wychodziło ,,ciemniej" jesli chodzi o pojedyncze ujęcia przy ekspozycjach np 120 czy 300 s. Z lampami jest super. Jak fociłem Panstarsika nad zaświetlonym portem to z IDASkiem i bez była kolosalna różnica na korzyść IDASa

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)