Skocz do zawartości

Duży szukacz kątowy 11x70


Robert41

Rekomendowane odpowiedzi

Opis wykonania szukacza wiosną zamieściłem na innym forum, ale umieszczony tutaj być może komuś też się przyda i zainspiruje do własnego ATM ;)

 

Wiosną w moje ręce za przysłowiowego browara wpadła uszkodzona lornetka Bresser - ZOOMAR 12-36x70.
Sprzęt po licznych przejściach, z zepsutym zoomem, ustawiony przez poprzedniego właściciela na stałe powiększenie 12 x. Na dodatek gwinty w które wkręca się tubusy z obiektywami tak wyrobione od wielokrotnego wykręcania że wszystko się tam kiwało na boki i w żaden sposób nie szło doprowadzić obu osi optycznych do stanu równoległości. Zresztą bardzo małe pole widzenia i efekt "dziurki od klucza" nie zachęcał do użytkowania, nawet gdyby sprzęt nie był uszkodzony. Szczerze mówiąc zdziwiła mnie niska jakość wykonania elementów tej lornetki, bardziej pasująca do cen rzędu około 100 zł niż do sprzętu który nowy kosztuje w sklepach grubo ponad 500 zł. Dużo plastiku, wielkie luzy, w sumie taka ogólna bylejakość w szczegółach. W każdym razie nie polecam nikomu zakupu tej lornetki. Na tym tle pozytywne wrażenie zrobiły na mnie tylko elementy optyczne: okulary i obiektywy o ładnie prezentujących się zielonych powłokach, o dziwo mimo ogólnego stanu lornetki na obiektywach nie było żadnej nawet najmniejszej ryski, stan praktycznie idealny. Zrodziła się więc myśl wykorzystania tychże obiektywów w jakiś sposób , co ostatecznie doprowadziło do zagospodarowania jednego z nich jako podstawy budowy dużego szukacza z nasadką kątową dającego nieodwrócony obraz .

Obiektyw achromatyczny o średnicy 70 mm zbudowany jest z 2 klejonych soczewek, umieszczonych w plastikowej celi posiadającej gwint na całym obwodzie. Służy on do wkręcenia obiektywu w tubus - wykonany z tworzywa i kryty gumą, zakończony metalowym gwintem który wkręca się w korpus lornetki. Ponieważ w swoich refraktorach  używam 2 calowych lustrzanych kątówek wiadomo że dają one obraz odwrócony stronami. Stąd pomysł na szukacz o dużej średnicy, z nasadką kątową z pryzmatem Amiciego, który da mi komfort przeglądania nieba i wyszukiwania obiektów w prawidłowo zorientowanym widoku. Tubus z obiektywem wykorzystałem w całości, do tego doszła "kitowa " nasadka pryzmatyczna 90 stopni Sky Watchera i okular LER 25 mm (kitowy w zestawie refraktora Celestron ). Ogniskowa obiektywu wynosi około 270-280 mm , więc powiększenie które się uzyskuje to około 11 razy, zrenica wyjściowa trochę ponad 6 mm. Na gwint tubusa nakręciłem na gorąco plastikową rurkę o wewnętrznej średnicy takim jak nosek kątówki, na nią nakleiłem klejem epoksydowym kolejną rurkę o średnicy 50 mm, a na wierzch metalową rurkę uzyskaną z przecięcia puszki po aerozolu z odświeżaczem powietrza. Średnica takiej puszki to 52,5 mm, czyli prawie idealnie pasuje do standardowego mocowania szukacza GSO czy SW, która to średnica wynosi 53 mm. Przestrzeń pomiędzy kolejnymi rurkami wypełniłem klejem epoksydowym, całość wyrównałem i pomalowałem na czarno. Stworzona w ten sposób rurka ma odpowiednią zewnętrzną średnicę i długość, a wewnętrzna jest dokładnie dopasowana do średnicy kątówki, która jest mocowana mocno na wcisk. Wszystko idealnie się spasowało. By ustawić ostrość po zamontowaniu kątówki i okularu należy odpowiednio wkręcić lub wykręcić obiektyw w wewnętrzny gwint tubusa. Wykonałem odpowiedni metalowy kluczyk za pomocą którego można wkręcać i wykręcać obiektyw w razie potrzeby . W ten sposób ustawia się również ostrość. Aby dopasować ją do mojego wzroku należało nieco wkręcić obiektyw. Małe korekty ostrości można przeprowadzać okularem, podnosząc i opuszczając go w kątówce o milimetr czy dwa, a następnie dokręcając śrubkę mocującą.

Pole widzenia to około 4,2 stopnia , w kątówce 90 stopniowej Sky Watchera ten okular nie winietuje, ma też lepszą korekcję na brzegach pola niż typowy "kitowy" 25 mm od Synty.

 

post-2836-0-00618500-1386422732_thumb.jp

 

post-2836-0-07535000-1386422726_thumb.jp

 

Jesienią dodatkowo wykonałem odrośnik, bo obiektyw bardzo szybko zaczynał w terenie zaparowywać.Jako materiału do wykonania odrośnika użyłem tekturowych rolek po brązowej taśmie klejącej do pakowania - akurat idealnie nadawały się do tego celu po sklejeniu. Zewnętrznie wykleiłem okleiną imitującą carbon, a wewnętrznie - samoprzylepnym czarnym welurem. Przy okazji okleiłem też pokrywkę która dotąd chroniła obiektyw szukacza, a w tej chwili zamyka odrośnik.
Wszystko widać na zdjęciach, wykonanie nie trwało długo, a moim zdaniem wyszło w miarę estetycznie i tanio.

 

post-2836-0-58890800-1386422961_thumb.jp

 

post-2836-0-92570800-1386422963_thumb.jp

 

post-2836-0-16500300-1386422966_thumb.jp

 

post-2836-0-19997200-1386422968_thumb.jp

 

post-2836-0-45212600-1386422970_thumb.jp

 

Po różnych zmianach  w konfiguracji szukacza i sprzętu na którym jest zamontowany ostatecznie wygląd na dzień dzisiejszy:

 

post-2836-0-73533800-1386423507_thumb.jp

 

 

Zgodnie z planem dla uzupełnienia szukacza kątowego zamontowałem dodatkowo na teleskopie szukacz kolimatorowy. Służy on do szybkiego kierowania teleskopu na wybrany fragment nieba. Na popularnym portalu aukcyjnym nabyłem celownik kolimatorowy do ASG, jest on w zasadzie identyczny jak szukacz GSO red dot finder, tyle że nie ma stopki i nóżki, trzeba go więc umocować na tubie w inny sposób. Różnica w cenie jest ponad 2 krotna - za swój celownik zapłaciłem 99 zł, podczas gdy szukacz GSO kosztuje grubo ponad 250 zł. Celownik ten oferuje 4 siatki celownicze do wyboru, regulacje natężenia oświetlenia i dwa kolory siatek: czerwony i zielony. Porządne wykonanie - jest cały metalowy, poza osłoną dla diody z czarnego tworzywa, elementy optyczne są szklane, śruby mocowania i regulujące ustawienie punktu dokręcane kluczem imbusowym ( zawarty w zestawie, wraz z zapasową baterią , osłoną na szkiełko i szmatką do czyszczenia optyki ). Dodatkowo - fajne, sztywne kartonowe pudełko, dobre do jego przechowywania. Ogólnie- jakość pozytywnie mnie zaskoczyła. Tego typu celownik bez problemu montuje się na stopce od red dot-a Sky Watchera ( trzeba tylko pamiętać by był to celownik na szynę 11 mm ), więc jeśli kogoś razi "plastikowość" Sky Watchera bez problemu może go takim celownikiem zastąpić.

Całość bez problemu dała się wyregulować tak jak na szukacz przystało - w tej chwili zarówno szukacz kolimatorowy, optyczny jak i teleskop celują dokładnie w ten sam punkt. Oczywiście zdejmując kolimator z szyny, a potem zakładając go ponownie nie traci się ustawienia punktu celowania.

Celowników kolimatorowych do wiatrówek i ASG jest duży wybór- zarówno otwartych jak i zamkniętych, w różnych cenach. Dlatego jeśli ktoś planuje zakup takiego szukacza, warto rozważyć czy zamiast korzystać z dedykowanego do astronomii modelu nie warto zaopatrzyć się w inny, bardziej nam odpowiadający czy to ceną czy wyglądem.

 

Zdjęcie kolimatora - jeszcze na refraktorze który miałem kiedyś ( Star Sky 90 )

 

post-2836-0-38465000-1386423872_thumb.jp

 

post-2836-0-02930800-1386423876_thumb.jp

 

 

Z ponad półrocznego użytkowania tego ATM-owego szukacza jestem bardzo zadowolony, duża średnica obiektywu pozwala na bezproblemowe odszukanie wielu obiektów które bezpośrednio w nim są widoczne. Współpraca z kolimatorem też bez zarzutu - moim zdaniem w refraktorze taki tandem: szukacz red dot + kątowy, to najszybszy i najłatwiejszy sposób odszukiwania obiektów na niebie.

Jeśli ktoś ma dużą zepsutą lornetkę i nie wie co z nią zrobić to takie wykorzystanie polecam ;)

  • Like 5

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle :D wygląda rasowo ;) - gratulacje :)

Dzięki :)

 

Nie tylko dobrze wygląda ale i jest idealny do starhoppingu, dzięki dużej średnicy widać w nim nawet dość słabe gwiazdki, a nawet od razu dużą część DS-ów których się nim szuka. W połączeniu z red dotem bardzo zredukował czas odnajdywania obiektów, no i w refraktorze jest dużo wygodnieszy w użyciu niż szukacz prosty, szczególnie w zenicie.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Od ostatniego wpisu minęło prawie rok, w tym czasie wprowadziłem kilka poprawek nie wpływających jakoś wybitnie na sprawność szukacza, ale w wolnym czasie czasem można coś pogrzebać icon_wink.gif

Przede wszystkim szukacze mam w tej chwili już dwa- wykorzystując drugi tubus wykonałem kolejny egzemplarz na bazie posiadanej kątówki pryzmatycznej 45 stopniowej Sky Watchera i okularu "kitowego" 25 mm. Ten drugi egzemplarz leży nieużywany jako rezerwa, korzystam wciąż z tego z kątówką 90 stopni. Oba zostały wykończone w miarę elegancko okleiną "carbonową".

post-2836-0-19046600-1415488640_thumb.jp

 

Oba szukacze wyczerniłem wewnątrz matową farbą, bo tubusy bardzo mocno odbijały światło. Teraz w środku jest naprawdę ciemno.

post-2836-0-48218700-1415488629_thumb.jp

 

Zmierzyłem dokładniej ogniskową obiektywu- pierwotnie sądziłem że to około 270 mm, teraz wiem że bliżej jej do 250 mm. To powoduje że realne powiększenie zbliżone jest do 10 x. Próbowałem też szukacz z Hyperionami które posiadam i najlepszy efekt uzyskałem z Hyperionem 17 mm, przy powiększeniu 15x mając znacznie mniejszą źrenicę wyjściową, no ale Hyperiona na stałe do szukacza montować nie będę, pozostając przy tym okularze który jest- spełnia on swoją rolę wystarczająco dobrze.
Przez rok eksploatacji odrośnik sprawuje się bardzo dobrze- okazał się strzałem w dziesiątkę...od czasu jego wykonania szukacz ani razu mi nie zaparował, wcześniej zaczyna parować obiektyw teleskopu, a że zazwyczaj jest to po kilku godzinach to najczęściej i tak już czas zwijać się do domu icon_wink.gif
Nie umieszczałem jeszcze w temacie zdjęcia "klucza" do wkręcania i wykręcania obiektywu, w celu dostosowania do akurat używanego okularu.

post-2836-0-04900600-1415488642_thumb.jp

 

Przyrządzik wykonany najprościej jak można, z kawałka cienkiego stalowego płaskownika , deseczki z wyciętą szczeliną i czarnej taśmy izolacyjnej. Proste ale skuteczne. Pomysł na focuser umożliwiający szybkie dostrajanie do rożnych okularów oraz ostrości wzroku już mam, może wkrótce go zrealizuję, choć i bez tego z szukacza korzysta się wystarczająco dobrze.

 

 

  • Like 4

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł z tym szukaczem. Sam rozglądałem się ostatnio za nowym, większym szukaczem do moich 10". Wykonanie super, widać masz dryg go majsterkowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zbyt dużego zaplecza technicznego więc starałem się by wszystko zrobić w możliwie prosty sposób,a wyszło jak wyszło ;) Nie jest najgorzej :D

Każdą z lornetek 70 mm czy większych można łatwo przerobić na taki właśnie kątowy szukacz, dosłownie za pomocą kilku rurek z tworzywa + kątówka i okular. To dobra metoda by np. jakieś zdezelowane Sky Mastery czy inne popularne modele, uszkodzone i nie nadające się już do użycia jako lornetki mogły jeszcze coś z siebie dać ;)

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po zastanowieniu postanowiłem dokończyć modyfikacje szukacza i dodać focuser by łatwo było korzystać w kilka osób czy jeśli będę chciał użyć innego okularu.
W tym celu w Astrokraku zamówiłem przejściówkę z gwintu 28x1 jaki jest w kątówce na gwint T2 - złączka została wykonana bardzo szybko, elegancko i w dobrej cenie. Do tego dochodzi zakupiony na Astromaniaku focuser helikalny Baadera i dodatkowo przedłużka T2 o dł. 15 mm, którą kiedyś kupiłem na giełdzie wraz z przedłużką 7,5 mm.

 

post-2836-0-47192000-1417963125_thumb.jp
post-2836-0-87824800-1417963127_thumb.jp
 

Focuser daje możliwość zmiany ogniskowej o ponad 6 mm, co umożliwia wyostrzenie niezależnie od wady wzroku, na dodatek z dużą precyzją w porównaniu do ustawiania ostrości przesuwaniem okularu. W kombinacji z przedłużkami T2 daje możliwość dostosowania do różnych okularów, próbowałem z zoomem Hyperion a nawet z Hyperionem 5 mm i lunetka spisuje się zaskakująco dobrze, w powiększeniu 50 razy Jowisz wyglądał całkiem przyjemnie icon_wink.gif
Na razie na stałe pozostał w szukaczu okular LER 25 mm Sky Watchera.
 
post-2836-0-66086100-1417963121_thumb.jp
 
W razie potrzeby szukacz umożliwia oczywiście stosowanie filtrów 1.25 cala, chociażby UHC-S
Jeśli kątówkę zastąpimy noskiem z gwintem T2 za pomocą odpowiednich przedłużek można go użyć jako szukacz prosty albo guider.
  • Like 3

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) ile zapłaciłeś za ten wyciąg Baadera?

 

 

W sumie rzadko pojawia się na rynku wtórnym więc gdy jeden z kolegów wystawił na Maniaku zupełnie nową sztukę nie zastanawiałem się długo, w sklepie kupowałbym dopiero po Nowym Roku, a tak zawsze wyszło  taniej. Cena wywoławcza była 120 zł z wysyłką, ale coś tam jeszcze udało się "urwać " ;)

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024