Skocz do zawartości

Statyw


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Może to nie jest nic spektakularnego, ale postanowiłem zmienić statyw od montażu AZ/EQ Bresser Skylux NG na coś bardziej stabilnego niż nogi z aluminiowych rurek grubości paznokcia. Decyzja zapadła kiedy po zamontowaniu EQ 3-2 na taki cieniutki statyw jego nogi po prostu się zwichrował :D

Przynajmniej teraz 30 letnie nogi od stołu spełniają teraz lepszą funkcję niż opał do pieca :D Statyw wyszedł stabilny i to jest najważniejsze. Nie miałem zamiaru robić z regulacją wysokości, bo miało być jak najniżej i jak najbardziej stabilnie, specjalnie do astrofotografii :)

post-296-0-07462200-1386441210_thumb.jpg

post-296-0-35577800-1386441423_thumb.jpg

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz Super statyw  8)  i stół z powyłamywanymi nogami ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i piknie  ;) Bardzo dobra decyzja o zmianie statywu na drewniany . Mi do mojego eq3-2 udało się kupić statyw geodezyjny carl zeiss jena za 90zł!!!! i satbilność niewiarygodnie wielka .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę ? -> zamiast łańcuszków zastosuj blaszki z otworami. wolniejszy montaż ale dużo stabilniejszy będzie ;) . na stałe z jednej strony a na drugim końcu tylko motylek do szybkiego montażu (unieruchomienia). Jak nie wiesz o co mi chodzi to mogę wysłać Ci rys. na PW.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsunąłeś mi jeszcze lepszy pomysł. Można zastosować trzy długie zawiasy, przykręcone na stałe z jednej strony (tej prostokątnej) do każdej nogi i wszystkie trzy blokować śrubą na środku tak, żeby było sztywno, ale po usunięciu śruby można było złożyć zawiasy do góry i złożyć nogi :D

 

post-296-0-61040900-1386459840.jpg

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomysł fajny ale przy sumie ciężaru statywu + montażu + teleskop + osprzęt - będzie się równało ,,wejściu" w ziemię po drewniane nogi.

Przy małej nierówności terenu będzie trudny do wypoziomowania (a to w astrofoto ważne bardzo).

Ostre i dające mało oporu te ,,dzidy"

Powinieneś  pomyśleć nad zaradzeniem temu ;)

O Kapral też na to zwrócił uwagę. Choć równe to są tylko korty trawiaste a nie nasze miejscówki ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na trawiaste, miękkie podłoże to będzie b. dobre rozwiązanie, po wbiciu aż do oporu będzie mega sztywno. Gorzej gdy podłoże będzie innego rodzaju...ale skoro piszesz że trawa to podstawa myślę że się sprawdzi.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poziomowania można by pokusić się o wygięcie dolnej części zawiasu (bo to przecież zawiasy) i zamontowanie zwykłych śrub z nóżkami (takie jak od mebli) - kręcąc nimi miałbyś duży zakres regulacji poziomu.

 

coś takiego np:

post-2832-0-52833200-1387737729.jpg

Powinno pomóc ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Z wypoziomowaniem nie ma problemu, mam na to sposób ;)

Jeśli tak - choć jestem ciekaw jak ??? ;)  To nie widzę problemu. Jeszcze raz powtarzam - wypoziomowanie jest bardzo ważne.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poziomowania można by pokusić się o wygięcie dolnej części zawiasu (bo to przecież zawiasy) i zamontowanie zwykłych śrub z nóżkami (takie jak od mebli) - kręcąc nimi miałbyś duży zakres regulacji poziomu.

 

coś takiego np:

attachicon.gif1.jpg

Powinno pomóc ;)

 

Tak, pomogłoby w regulacji poziomu, ale zupełnie straciłoby pierwotne zastosowanie, czyli wbicie w ziemię ;)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... fakt - ale do nóżek możesz "przykleić na gorąco" gwoździe - przykleją sie i nie stracisz ustawienia. Oczywiście nie 10cali! tylko jakieś grube ale przycięte na powiedzmy 15mm ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uporem maniaka jeszcze raz zapytam o sposób na wypoziomowanie ???

To wbicie w ziemię nie spowoduje ochrony przed wiatrem.

Na wiatr o ile jeszcze pozwala na obserwacje czy foto najlepsza jest krótka tuba i solidny montaż.

Jeszcze miesiąc temu nawet podmuchy do 20km/h nie stanowiły (w wizualu) problemu dla C11" + CGEM-a gdzie wszystko w sumie ważyło około 50 kg.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mcmaker możesz na trawie połozyć betonową  lub jakąś drewnanią płyte i wtedy  nic ci się  nie zapadnie pod cieżarem montażu .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wylewał ławy fundamentowe pod dobudówkę w przyszłym roku (stąd to pisanie o wydatkach - rozbudowuję dom) i chcę wylać słup pod mocowanie montażu. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie - jeśli miejsce pozwala... Nie wiem jak u Ciebie mcmaker?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wylewał ławy fundamentowe pod dobudówkę w przyszłym roku (stąd to pisanie o wydatkach - rozbudowuję dom) i chcę wylać słup pod mocowanie montażu. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie - jeśli miejsce pozwala... Nie wiem jak u Ciebie mcmaker?

 

Też myślałem nad pierem, ale mieszkam w miejscu przecięcia lin wysokiego napięcia + dużo drzew i do różnych obiektów muszę instalować się w różnych miejscach działki ;)

 

 

Z uporem maniaka jeszcze raz zapytam o sposób na wypoziomowanie ???

 

 

Jak na razie maksymalnie prymitywnie, ale skutecznie :) Oddalając lub przybliżając nogi ;)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024