Skocz do zawartości

mcmaker

Użytkownik
 • Zawartość

  337
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  7

Ostatnia wygrana mcmaker w Rankingu w dniu 24 Maj

mcmaker posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

478 Excellent

1 obserwujący

O mcmaker

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 24.07.1995

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Kraków

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Kraków

Ostatnie wizyty

1410 wyświetleń profilu
 1. Niestety, ale ESy moim zdaniem nie nadają się do obserwacji jasnych obiektów. To okulary typowo DSowe i mają sporą aberrację na krawędziach.
 2. W noktowizorze podpiętym do wyciągu dwunastocalowego Newtona gwiazda centralna jest oczywista i świeci
 3. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Po kilku obserwacjach wyszło parę błędów przez co wpadło trochę modyfikacji Największą z nich jest pająk wraz z osłoną LW i wyciągu. Bez niej niestety obserwacje możliwe są tylko w bardzo ciemnych miejscach, bo nawet światła latarni na horyzoncie które są oddalone o kilka kilometrów uniemożliwiają obserwacje. Ich światło wpada prosto w okular rozjaśniając 3/4 pola widzenia. Idealną sytuacją byłoby gdyby mocowanie LW było przymocowane od razu do osłony, a sama osłona do teleskopu. Nie mam jednak odpowiednio sztywnego materiału do tego zadania więc na chwilę obecną LW musi być na pająku jednoramiennym z pręta nierdzewnego fi5 zeszlifowanego w miejscu wchodzenia w światło LG do 3 mm. Dodatkowo przeniosłem laser na drugą stronę ze względów bezpieczeństwa, bo znajdował się on zdecydowanie za blisko oka w sytuacji kiedy był włączony, a oko było blisko okularu. Usztywniłem również sam montaż który teraz sporo szybciej wygasza drgania.
 4. Również widziałem błyskający obiekt w tamtym roku, trwało to może niecałe 10 minut i zaczynał od jasności 0-1 magnitudo pulsacyjnie i równomiernie zmniejszając i zwiększając jasność. Gołym okiem i lornetką sprawiał wrażenie stojącego. Udało nam się go nawet namierzyć teleskopem i dopiero przy większym powiększeniu okazało się, że bardzo powoli rusza się na tle gwiazd. Do dzisiaj nie wiem co to było, może jakiś kosmiczny śmieć?
 5. mcmaker

  okulary

  Słownik języka polskiego.
 6. Użyj pokrętła wyciągu...
 7. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Sam robiłem z płaskownika alu 2 mm grubości
 8. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Doszło kilka modyfikacji, tj. dwucalowa kwasówka w "wyciągu" nalepka kolimacyjna na LG, nawiew na lustro wtórne do odraszania, laser zasilany z aku, grzałka na laser i wentylator chłodzący LG Waga wzrosła do 2400g
 9. mcmaker

  okular

  No jak to jakie parametry, takie żeby było widać dwa kominy z 50 m, nie jeden 😆
 10. To jest to, szerokie kadry i inne oklepane skale mogą się schować
 11. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Sprawdzałem kolimację przy przyłożonej sile rzędu 3-5 kg na wyciąg, nie ma żadnego ugięcia
 12. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Dzięki Tak, da się jeżeli odkręcę stopkę szukacza. Wsunąłby się nawet głębiej gdyby długość większego profilu nie była przeze mnie przyjęta z tak dużym zapasem.
 13. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Jak do tej pory udało mi się skolimować Newtona i sprawdzić go pod nocnym niebem, chociaż maj nas nie rozpieszcza... Jestem miło zaskoczony jakością obrazów, szczególnie widok Jowisza mnie urzekł, gdzie przy powiększeniu 108x było widać w momentach poprawy seeingu całkiem sporo detalu Oczywiście nie jest to 12 cali jak mój ostatni normalny teleskop, ale spisuje się super Lecą do mnie śruby na podmianę i cały osprzęt elektroniczny potrzebny do uruchomienia wentylatorów. Na razie nie zdradzam pomysłu na odraszanie LW ale zapewniam, że nikt nigdy takiego patentu nie wymyślił
 14. mcmaker

  130/650 UltraLight

  Zamontowałem dzisiaj już ostatecznie ślizgi teflonowe i jestem w 100% zadowolony z kultury pracy. Jest gładko, bez luzów, zacięć i bardzo precyzyjnie Teleskop powiesiłem na moim ATMowym montażu AZ, a całość siedzi na równie ATMowym statywie drewniano-aluminiowym. Pozostało mi powyczerniać kilka elementów, zamontować gniazdo wentylatora i dopasować jakiś dekielek na LG Tak, wiem że mam zły kolor pająka, ale to tylko chwilowa sytuacja
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)