Skocz do zawartości

Teleskop SCT 6" .


Rekomendowane odpowiedzi

Witam pod dłuższej przerwie.

 

Jako bierny forumowicz jestem codziennie, a że w sprawie lornetki wiele mi pomogliście, to na razie nic nie pytam.

Tylko staram się poznawać niebo, tym co mam.

Teraz pragnąłbym Was zapytać i prosić o poradę w sprawie teleskopu.

Długo czytałem różne tematy na forum, książki i uznałem, że jako pierwszy będzie dla mnie najlepszy MAK-127, ze względu na jakość obrazu i mobilność. Na początek obserwacji pójdzie US, ale bojąc się, że apetyt na dalsze obiekty szybko wzrośnie, to mam obawę nad światłosiłą.

Dlatego postanowiłem, że zdecyduję się na SCT i to 150mm. Jest trochę jaśniejszy od Maka, mimo wszytko ma jeszcze dość dużą ogniskową, której istnieje możliwość zmniejszenia okularem. Najchętniej kupiłbym 8", ale na to niestety mnie już nie stać. Myślę o zakupie CELESTRONA  C-S XLT . Doradźcie koledzy czy dobrze sobie to obmyśliłem, czy ktoś z Was miał taki albo podobny teleskop? Zależy mi szczególnie na ostrym, szczegółowym obrazie oraz jakimś sensownym powiększeniu. Synta 8" odpada, bo mieszkam w mieście, w bloku. Na wyjazdy nie mam zbyt dużo czasu, więc chciałbym coś mobilnego, choć SCT się chyba dłużej studzi.

 

Pozdrawiam

Przemek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do studzenia to krócej od MAKa a troszkę dłużej od Newtona ale bez przesady. Zapewne jest to w Twoich warunkach b. dobry wybór. Miałem to wiem - będzie Pan zadowolony.

Długa ogniskowa będzie bardzo dobra do US, Bardzo ładnie po założeniu folii Baadera widać Słonko no i oczywiście obrazy Księżyca są piękne. Z Obrazów DSO też będziesz zadowolony.

Mobilny, kompaktowy i lekki. Jakiś montaż z giełdy EQ3-2 i będzie super :)

Z czasem możesz w napęd wyposażyć, jakiegoś przerobionego webcamka i US Twój ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do studzenia to krócej od MAKa a troszkę dłużej od Newtona ale bez przesady. Zapewne jest to w Twoich warunkach b. dobry wybór. Miałem to wiem - będzie Pan zadowolony.

Długa ogniskowa będzie bardzo dobra do US, Bardzo ładnie po założeniu folii Baadera widać Słonko no i oczywiście obrazy Księżyca są piękne. Z Obrazów DSO też będziesz zadowolony.

Mobilny, kompaktowy i lekki. Jakiś montaż z giełdy EQ3-2 i będzie super :)

Z czasem możesz w napęd wyposażyć, jakiegoś przerobionego webcamka i US Twój ;)

Dziękuję Jacku, jeśli Pan pozwoli :) . Fajnie, że podzielasz mój wybór.

Żałuję troszkę, że zlot jest tak daleko od Krakowa, bo pewnie bym się wybrał, choć zastawiam się czy się nie wybrać na jedną noc, na pewno bym się dużo dowiedział i wiele zobaczył.

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)