Skocz do zawartości

Sesja 24.02.2014 ?Niech stanie się jasność!?


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja 24.02.2014 ?Niech stanie się jasność!?

 

Zapowiadała się niezła pogoda więc wyszedłem na dwie godzinki z Syntą 12?

Od 20:00 ? 21:00 i od 22:00 ? 23:00

 

Temperatura na początku +3 st. Bezwietrznie, iście wiosenne powietrze. Pod koniec sesji poniżej zera.

Warunki raczej mimo braku chmur kiepskie. Kiepski Seeing powiedziałbym gdzieś 1.5/5 zasięg też nie najlepszy 5 mag.

 

Widoczne bardzo duże pojaśnienie nieba. W powietrzu unosiły się jakieś drobiny i skutecznie rozjaśniały mi całe niebo rozpraszając światła. Na południu w odległości 150 metrów znajduje się Kościół a przy nich halogeny oświetlające wieże od dołu wieżę Kościelną i przy okazji i niebo. Na wschodzie 300 metrów dalej ponad 30 lamp 360 stopni.  W Wielkim Psie było widać Syriusza, po prawej stronie, Mirzama, ale Mulipheina po lewej stronie  (4.1 mag)  już nie!. Niknął w blasku światła.

Było tak źle, że miałem już spakować teleskop i wrócić do domu. Wszechogarniające światła! Masakra!

 

Mgławice na dzisiaj, planety i galaktyki odpadły z listy obiektów do obserwacji. Zostały gromady otwarte.

Cel na dzisiaj ? obiekty z listy  Herschell 400 ? to, co się da.

 

Na początek M 42. Ładne, ale wiele części mgławicy nie widocznych. W środku śliczny trapezik.

 

Mgławica Ogień. Tylko majaczy kątem oka lub na wprost. Kontur oraz ciemna szczelina niewidoczna.

 

NGC 2022. Po ostatnich komentarzach Postanowiłem wziąć jeszcze raz na tapetę tą małą planet arkę.

W okularze ES 4.7 mm  (320X) widoczne małe kółeczko. Okrągła, idealnie okrągła. Jasna. Natomiast w ES 14 mm (107X) widoczna, jako jasna gwiazda i nic więcej. Przydałoby się jeszcze większe powiększenie powiedzmy około 500 X.

 

Jowisz. Wiele razy wiedziałem tą planetę, ale obraz z dzisiejszej nocy był chyba najgorszym. Widoczne jedynie dwa pasy. Ten trzeci na górze czasami widoczny tylko przez ES-a 8.8 mm i to czasami. Cała planeta falowała jak nad garnkiem gotującej się wody. Nie pomogły żadne filtry i okulary. Widoczne były natomiast wszystkie cztery księżyce i WCP!

 

M82 ? pięknie widoczna supernowa. Porównywałem ze zdjęciem bez supernowy. Gwiazda rzeczywiście na dużą jasność. Super widok.

 

Nowe nabytki z katalogu Herschell 400.

 

NGC 2421

Gromada otwarta 8,3 mag. w Rufie. Rozległa, bardzo luźna, dużo słabych gwiazd. Mało atrakcyjna.

 

NGC 2343

Gromada otwarta 6,7 mag w Jednorożcu. Mała, kilkanaście gwiazd, średnio skompensowana. Łatwa.

 

NGC 2335

Gromada otwarta 7,2 mag w Jednorożcu. Mała, bogata w gwiazdy. Skompensowana. Niewielka GO jest ogólnie ładna. Szczególnie fajnie wygląda z ES-em 14mm przy powiększeniu 107X.

 

NGC 2423

Gromada otwarta 6,4 mag w Rufie.

Sąsiadka M 47. Przy jasnej m47 wygląda blado. Jest dużo od niej mniejsza. Średnio skompensowana. Kilkadziesiąt gwiazd. Ładnie obie gromady prezentują się w jednym polu widzenia. Zdecydowanie polecam!

 

NGC 2509

Gromada otwarta 9,3 mag w Rufie.

Rozległa, luźna, rzadka w środku. Widać nawet sporo jaśniejszych gwiazd. Mało (lub też wcale nie-) efektowna.

 

NGC 2479

Gromada otwarta 9,6 mag w Rufie.

Średnia wielkość, uboga w jasne gwiazdy. Widać kilkadziesiąt słabiutkich gwiazdek. Średnio skompensowana. Trudna do wyłowienia. Mało efektowna.

 

NGC 2395

Gromada otwarta 8 mag w Bliźniętach.

Trudna do obserwacji. Wiele razy byłem w tym miejscu, ale dopiero atlas potwierdził GO. Średnia, bogata w słabe gwiazdy. Trochę zlewa się z tłem innych gwiazd stąd trudność w jej dostrzeżeniu. Mało atrakcyjna. W szukaczu nie do wypatrzenia.

 

NGC 2355

Gromada otwarta 9,7 mag w Bliźniętach.

Bardzo ładna! Bardzo skompensowana, mrowie słabych gwiazdek. Wygląda jak rozsypany piasek. Śliczna! ES 14 mm.

 

NGC 2304

Gromada otwarta 10 mag w Bliźniętach.

Malo atrakcyjna. Mała, słabe gwiazdy. U góry widać asteryzm, który kojarzy mi się z ?Wielkim Wozem?, tylko w małej skali.

 

NGC 2266

Gromada otwarta 9,5 mag w Bliźniętach.

Bardzo ładna! mała, mocno skondensowana. Mrowie gwiazdek. Kształtem przypomina mi grecką literkę ?lambda?. Śliczna!

 

Mój aktualny wynik H400 to 189/400.

 

Sesja średnio udana.

Zobaczymy, może dzisiaj będzie lepiej.

  • Like 6

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)