Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hey wszystkim! Udało mi się na Zatomiu zrobić pierwszą fotkę w tym roku (brak czasu), lecz z powodu obecnej tam mgły nie spodziewałem się jakichkolwiek efektów.

Mimo wszystko coś z tego wydłubałem, od razu mówię, że tła już nie dałem rady bardziej naprawić, a naprawdę długo nad nim siedziałem :(

Najpierw usuwałem paskudny szum mgły, a następnie starałem się zakryć te oto odszumianie, które zostawia paskudne kolorki. ( częściowo się udało ) 

 

Przez te wszystkie dni zrobiłem dwie wersje, a która lepsza to pozostawiam wam :)

Najciemniejszy obiekt jaki udało mi się złapać to galaktyczka o mag.14 NGC 5477 ( z tego co na oko zauważyłem ) 

Co do 5474, to miałem nadzieję, że się zmieści, no ale coś jakąś 1/10 przycięło.

 

W filmikach polecam włączyć FULL HD

Jeszcze tutaj speedart mojej roboty: 

A tu krok po kroku :

 

 

 

Jeszcze za kilka dni dodam drugi obiekt z Zatomia, czyli Sowa i okolice. 

Jeżeli ktoś zapytałby mnie, czy jestem zadowolony z efektu - pół na pół, na pewno podejdę do tego ponownie w lepszych warunkach.

Z drugiej strony cieszę się, że udało mi się tyle z tej mgły wyciągnąć.

 

14x20min ( 280min - 4h 40min)

SBIG 2000XCM

WO98 FLT SE

 

Wersja 1 full klatka: https://www.dropbox.com/s/imwl4y0f4hk2nsp/M101%20Zatom%202014.jpg

Wersja 2 full klatka: https://www.dropbox.com/s/wrbzaygtfepv8jw/M101%20Zatom%202014%20v2%20.jpg

post-535-0-96318700-1396694710_thumb.jpg

post-535-0-63674200-1396694719_thumb.jpg

post-535-0-28797000-1396694729_thumb.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan super i te ja nazywasz ,,wypociny" mam nadzieję, ze na konkursie wylądują :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do krs-a zobaczymy co odpowie bo mnie zaczyna wkurzać ta kompresja. Były ustalone zasady na początku jak przechodziliśmy na nowy silnik a teraz widzę że ktoś ma to gdzieś.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan - napisz proszę - ile wagi ma Twoja fotka przed wstawieniem do wątku (na Twoim komputerku) ??

Ta po zassaniu ma 227164KB, a ta którą wstawiłeś na konkurs 671783KB - zobaczymy ile ewentualnie ,,wcina" ?????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z linków Allana pełne wersje niby są całe. Ale to nie reguło ostatnio wstawiałem Księżyc 2.50MB a forum skompresowało mi do 1.60MB?

Więc ktoś zmienił zasady które były przyjęte od początku nowego silnika nie informując nawet userów i udaje że nie ma problemu.

 

 

post-10-0-24608000-1396714055_thumb.jpg

 

post-10-0-77288200-1396714104_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 671 783 tyle waży fotka na pulpicie, zresztą tę samą wrzuciłem na konkurs! :/ 

No to nic nie ,,wcięło" ??? :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu defekty wynikają z warunków w jakich był zbierany materiał ( mocna  mgła ). Na innych ( wcześniejszych ) fotkach nie ma tych problemów.

Gdyby nie to, że był to wyczekiwany zlot, to sprzęt pozostałby w bagażniku. 

 

Odnośnie flattenera - Alan zażyczył sobie flattener z reduktorem, celem uzyskania światłosiły F5. Niestety firma WO nie pokusiła się o zrobienie takiego wypłaszczacza do teleskopów z serii FLT . U Williama można kupić dedykowany flattener o przeliczniku 1,0 i rzeczywiście sprawuje się on wyśmienicie nawet z dużymi matrycami , a drugi FF IV który ma przelicznik 0.8 akurat z naszą tubą daje odwrotny efekt i ma przelicznik 1,2 !!

Dlatego kupiłem sprawdzony sprzęt TeleVue TRF2008. Przy naszej matrycy praktycznie nie musimy prostować pola , chodzi nam tylko o redukcję ogniskowej.

 

P.S.

Z ciekawości - Marvas czym Ty prostujesz pole ?

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu defekty wynikają z warunków w jakich był zbierany materiał ( mocna  mgła ). Na innych ( wcześniejszych ) fotkach nie ma tych problemów.

Gdyby nie to, że był to wyczekiwany zlot, to sprzęt pozostałby w bagażniku. 

 

Odnośnie flattenera - Alan zażyczył sobie flattener z reduktorem, celem uzyskania światłosiły F5. Niestety firma WO nie pokusiła się o zrobienie takiego wypłaszczacza do teleskopów z serii FLT . U Williama można kupić dedykowany flattener o przeliczniku 1,0 i rzeczywiście sprawuje się on wyśmienicie nawet z dużymi matrycami , a drugi FF IV który ma przelicznik 0.8 akurat z naszą tubą daje odwrotny efekt i ma przelicznik 1,2 !!

Dlatego kupiłem sprawdzony sprzęt TeleVue TRF2008. Przy naszej matrycy praktycznie nie musimy prostować pola , chodzi nam tylko o redukcję ogniskowej.

 

P.S.

Z ciekawości - Marvas czym Ty prostujesz pole ?

Zaskakuje mnie to co piszesz.

Z tego co wiem WO opisuje flattener  z serii IV jako dedyjowany do refraktorow FLT. Skad ta informacja,ze z flt98 daje odwrotny efekt i dziala raczej jako teleextender z mnoznikiem 1.2?

Ja wlasnie stosuje ten flattener pod matryce znacznie wieksza niz wasz sbig i uwazam ze daje naprawde rade. Wprawdzie wciaz walcze ,aby uzyskac w pelni skorygowane pole ( odleglosci musze byc bardzo precyzyjne w jego przypadku ). :)

 

http://www.williamoptics.com/accessories/flattener4_features.php

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz małą próbkę testu praktycznego z matrycą Full Frame. Jak widać z porównania TV TRF2008 jest najjaśniejszy, a korekcja pola jest podobna do WO IV.  Wymiar matrycy w SBIG 2000XCM jest na tyle "przyjazny" że korekcja jest bez znaczenia.

 

http://www.spacerock.nl/wp-content/uploads/2012/07/FLT98-reducer-test1.jpg

 

Info na temat odpowiedniego flattenera do FLT czytałem parę lat temu głownie na Cloudy Nighst, trzeba by poszperać w archiwum, ale wnioski były takie , że przy odpowiedniej regulacji odległości matrycy od FF , TV TRF2008 spisuje się najlepiej pod każdym względem ( płaskość pola i redukcja ogniskowej ), a FF WO IV zamiast redukować , zwiększał ogniskową !!??

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)