Skocz do zawartości

U przyjaciół w Krauschwitz


jpatka

Rekomendowane odpowiedzi

W te ferie udało nam się zorganizować wyjazd członków Sekcji i uczniów Gimnazjum nr 2 im Johannesa Keplera do Krauschwitz. Zostaliśmy do niego zaproszeni przez miłośników astronomii z tego miasta w tym Burmistrza Sternwartego Möncha - wielkiego miłośnika gwiazd. Stworzył on Stowarzyszenie Obserwatorów Gwiazd oraz Zbudował własnoręcznie w ciągu trzech lat obserwatorium Astronomiczne w tym mieście.

Na naszym spotkaniu odbyły się prelekcje w jego wykonaniu oraz prezentacja samego obserwatorium. Kopuła jest jedną z kilku stanowiących skład Stowarzyszenia. Głównym celem obserwatorium jest edukacja młodzieży od przedszkola przez szkoły po spotkania i pokazy nieba w terenie. O ich działalności często piszę się w prasie i pokazuje w programach TV. Obserwatorium jest pięknie wyposażone w sale dydaktyczną ze sprzętem prelekcyjnym oraz kopułę, pod którą znajduje się 25cm Cassegrain. Członkowie stowarzyszenia zbudowali samodzielnie teleskop w systemie Newtona na Dobsonie o średnicy 50cm. Systematycznie biorą udział w spotkaniach Niemieckich miłośników nieba, na które zjeżdża nawet 3000 uczestników.

Więcj przeczytacie w naszym serwisie - notatka ze spotkania w Krauschwitz

Dołączona grafika

Spotkanie pod kopułą obserwatorium

Dołączona grafika

Prezentacja 50cm Newtona - kratownica

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Serwisie Gwiezdne Wrota znajdują się już pierwsze zdjęcia z naszej wyprawy: Galeria

Wkrótce znajdzie się też i film.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestniczyłem w tej wycieczce i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobało. Najbardziej prywatne obserwatorium Sternwartego Möncha. Byłem pod wrażeniem gdy usłyszałem, że to obserwatorium zostało zbudowane od fundamentów przez tego właśnie miłośnika astronomi. Samo wnętrze miało astronomiczny klimat :D . W środku znajdowały się nawet zbudowane gwiazdozbiory z lampek świątecznych oraz mała sala do prezentacji multimedialnych.

Już nie mogę się doczekać naszego obserwatorium  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na tej wycieczce i przyznaje, że było fantastycznie. Strasznie podobało mi się prywatne obserwatorium Sternwartego Möncha. Byłem zafascynowany wnętrzem obserwatorium.  Byłem pod wielkim wrażeniem gdy dowiedziałem się że ten pan, burmistrz sam zbudował to obserwatorium wraz ze swoimi kolegami, miłośnikami astronomii. Chciałbym, żeby takie obserwatorium znalazło się w naszym mieście :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)