Skocz do zawartości

jpatka

Współpraca
 • Zawartość

  729
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana jpatka w Rankingu w dniu 17 Maj

jpatka posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

602 Excellent

O jpatka

 • Tytuł
  Wspópraca z "Gwiezdne Wrota" - Żagań
 • Urodziny 06.02.1965

Contact Methods

 • Website URL
  http://astronomia.zagan.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Żagań
 • Interests
  astronomia, elektronika,informatyka,fizyka itd.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Żagań

Ostatnie wizyty

1568 wyświetleń profilu
 1. jpatka

  Extension tube Heq5

  Gdybyś miał problem z wykonaniem lub przeróbkami to możesz zlecić np. w takiej firmie - astroserwis. Trzeba będzie dołożyć, ale mogą nawet wykonać wszystko pod twoje wymiary, więc może być ok. Lub poszukać na forum jakiegoś wykonawcy. Będą wiedzieć o co chodzi i zrobią to najlepiej.
 2. jpatka

  Extension tube Heq5

  Może ktoś kto ją już ma poda Ci wymiary i sprawdzisz inaczej nie da rady.
 3. Dzisiaj miałem lepsze światło do chmur.
 4. jpatka

  Extension tube Heq5

  Mam wątpliwości co do jego przeznaczenia do HEQ5. Na stronie SkyWatchera jest to przedłużenie do EQ6-R Pier Extension czyli do tego montażu - EQ6-R Pro. Do HEQ5 jest ta przedłużka - Extension tube do montażu SkyWatcher HEQ5 Niestety od jakiegoś czasu w Polsce nieosiągalny. Delta po zmianie systemu sklepowego nie może dojść do ładu z ofertą.
 5. W czasie Rajdu trzeba szereg zadań. Pierwsze ot rozwiązać zadanie związane z informacjami dostępnymi na Szlaku Keplera. Do tego w trakcie trzeba tez rozwiązać zadania matematyczne, logiczne i astronomiczne przygotowane przez zespół Sekcji Astronomicznej. Czeka też Sudoku i nawigacja astronomiczna ... ale na końcu czeka pudło z miejscami dla trzech drużyn. Wygrywają najlepsi. Warsztaty Słoneczne Choć na dworze chmury, to my zajmujemy się słońcem, a dokładniej słonecznikami czyli zegarami słonecznymi. Jak działają, jakie są i gdzie się znajdują w naszym mieście? Oraz samodzielne wykonanie takiego zegara. Wyciąć, skleić i uruchomić. Mały ekranik. Ograniczone pole widzenia. To już nie nasze oczy, choć obraz widać. tak wygląda zdalne starowanie inteligentnym "robotem". Konkurencja kosmiczna ciuciubabka - idziesz na ślepo, koledzy za specjalną ścianą widzą obraz z twojej kamery i mówią Ci gdzie masz iść i co zrobić. Myślicie, że to łatwizna? Tylko tak myślicie. A zadania trzeba wykonać. Zwycięzcy otrzymali astronomiczne nagrody
 6. W dniu 16 maja 2019 r. w Żaganiu odbędzie się IX Rajd Szlakiem Keplera. Uczestnikami będą tradycyjnie zespoły ze szkół podstawowych naszego miasta. 10 lat temu, w 2009 roku, rozpoczęła swoją działalność, w Centrum Kultury, Sekcja Astronomiczna, a rok później odbył się pierwszy Rajd Szlakiem Keplera. Przez kolejne lata kultywowane były tradycje pamięci o Johannesie Keplerze, popularyzacji nauki w życiu naszych mieszkańców oraz rozwijania nieprzeciętnych umiejętności młodych ludzi w poznawaniu Wszechświata od największych głębin oceanów po najdalsze zakątki kosmosu.Przebiegiem przygotowanych przez nas imprez chcemy spopularyzować znajdujący się w mieście szlak Keplera, wiedzę historyczną oraz wiedzę z nauk ścisłych wśród młodzieży naszych szkół i wszystkich mieszkańców Żagania i okolic. Całość rajdu odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy wezmą udział w zawodach zorganizowanych na zasadzie podchodów. Przemierzając Szlak Keplera będą musieli rozwiązać szereg zadań, za które otrzymają punkty dające zespołom klasyfikacje i szansę na zwycięstwo. W drugim etapie wszyscy uczestnicy rajdu wezmą udział w Warsztatach Słonecznych. W ramach tych zajęć zawodnicy poznają najbliższą nam gwiazdę - Słońce, przeprowadzą jego obserwacje przez teleskop oraz skonstruują narzędzia do pomiaru czasu z wykorzystaniem naszej gwiazdy dziennej. Na koniec warsztatów do wykonania będzie zadanie astronomiczne, za które uzyskane punkty doliczone zostaną do ogólnej klasyfikacji.Wygrają najlepsi.
 7. Często czytelnicy forum rzucają pytanie bo liczą, że od razu dostaną gotowe odpowiedzi. Często już nie chce się im przeczytać tego co już tu jest, mimo że jest to zebrane w specjalne bloki i poradniki. Czasem aż ręce opadają. Ale jak sobie to przeczytają to pewnie poproszą zaraz o tłumaczenie z polskiego na nasze [emoji16] Wysłane z mojego moto g(6) play przy użyciu Tapatalka
 8. No i mamy maj 2019 i materiał nadal się sprawdza, przydaje i dobrze czyta. Teraz dostana go w ręce jeszcze bardziej ciency ode mnie ... to dopiero będzie zabawa ... z mojej strony.
 9. jpatka

  Teleskop za ok. 600zl

  Nie. Nic sensownego za te pieniądze nie kupisz, no chyba, że lornetkę. Tu coś można wywalczyć. Ale szału tez nie będzie. Poza tym zasady na forach, wszystkich na świecie, są takie, że najpierw się przegląda zasoby forum i jeśli nie znajdę odpowiedzi to zadaję pytanie - szukajka. Akurat na forach astronomicznych jest zawsze dział o tym jak wybierać pierwszy teleskop czy teleskop za małe pieniądze i dlaczego nie. Nikt ci tu nic nowego nie powie. Teleskopy to precyzyjne narzędzie, a te są kosztowne. Zabawki to raczej nie ten dział. Ale by nie przedłużać. To co wskazałeś jest generalnie zabawką. Większość komponentów z tworzywa a jakość optyki jest poza skalą. Ale jeśli dziecko ma samo odkrywać i nie mamy rozpaczać jak mu się to cacko rozleci, popsuje czy porysuje szkiełko, to warto faktycznie od tego zacząć. Znam zaledwie kilkoro z dzieci w swojej już wieloletniej drodze edukacji astronomicznej, które zaciekawiło się oglądaniem kosmosu przez teleskop. Przede wszystkim dlatego, że dzieci w tym wieku nie maja jeszcze wiedzy by zrozumieć co widzą. Galaktyki to ledwie widoczne mgiełki a do planet potrzebny jest porządny power. Kiedy dziecko widzi w telewizji czy książce zdjęcia z ESO lub Hubble'a to nijak ma się to do tego co zobaczy przez teleskop. Szybko odstawia sprzęt i już do niego nie wraca. Nawet dorośli zaczynający przygodę z teleskopem rozczarowują się. Bo niebo jest tak zanieczyszczone, że większość lokalizacji nie pozwala na obserwację słabych obiektów. Z tego jest taki wniosek, że ważne jest na jakim etapie zainteresowania się astronomią jest siostra. Z tego trzeba wyciągnąć wnioski, czy przyda jej się takie narzędzie już teraz. Ale obserwacja Księżyca, jego kraterów i wspólne wieczory pod gwiazdami to jest to czego teraz ona najbardziej oczekuje. Ja tak bym to zaczął. Ale trudno mi tu wyrokować, bo za mało jest informacji.
 10. jpatka

  Budowa Newtona 200/1200 na EQ3-2

  Dostaliśmy w prezencie taka tubę na EQ3-2 a w zasadzie mniejszą bo 150x1200. Niestety masakra ze stabilnością. Co prawda mam HEQ5 ale i na nim to w zasadzie dużo. Teleskop 1200 mm to długa tuba a 200, to będzie jeszcze słabiej. Nie polecam. Poza tym, 1200 mm da Ci małe pole widzenia. No chyba, że przez aparat, ale bez CCD to pomiary astronomiczne są raczej zabawą a nie pomiarami. Stosowanie filtrów nie wchodzi w grę. Musi być kamera CCD. A te im większa matryca tym cena bardziej kosmiczna. Moja Atik 314E z refraktorem 900 mm daje 25x18 minut kątowych. Przy około 1 stopniu na wizualu to jest malutko. Pewnie zmniejszę ogniskowa, ale jeszcze nie wiem co to uczyni z polem obrazu. Warto więc najpierw policzyć co nieco. Z tego co widzę większość kolegów pracuje na 400 do 600 mm. No i w miarę duże obiektywy. Jasność powinna być najlepiej 5 lub mniej (czyli jaśniej) Choć przy moim f10 CCD radzi sobie całkiem dobrze. Ale wiadomo, że wtedy materiału musi być więcej, kompensacja błędów prowadzenia musi być lepsza itd, itp. Policzyłem ile zapłacę za modernizację naszego newtona 1200x150. Skrócenie tuby, wymiana lustra i wyciągu (obecny jest straszny - zębatkowy). Taniej wychodzi kupić tubę już gotową. Masz odpowiedź.
 11. Mam taką uwagę co do problemu z nowymi przepisami odnośnie praw autorskich, które mogę się pojawić w tym kanale. U zarania Internetu, a dokładnie WWW obowiązywała koncepcja, że tworzone strony mają w swojej treści linki do innych stron artykułów uzupełniających treść. Coś takiego jak przypisy tylko bardziej rozbudowane funkcjonalnie. Związane to było głównie z prawem ochrony intelektualnej własności. WWW w pierwszej odsłonie powstało dla sieci naukowych. Chodziło o to by n ie trzeba było generować papierowych informacji a szybko przekazywać dane o odkryciach itd. I w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by do tego jakby wrócić w tym rozwiązaniu. W zasadzie to nikt nas z tego nie zwolnił. Oczywiście będzie to znacznie więcej pracy, bo trzeba artykuł przeczytać. Napisać kilka zdań streszczenia i dodać link do oryginalnej lokalizacji i pełnej treści. Jest jeszcze kwestia własności co do zdjęć i grafik, ale je też można linkować. Problemem może być transfer serwerów dla takiego linkowania. To generuje ruch i czasem takie linkowanie jest wyłączone. Ale to już jakby mniejszy problem. Są fora gdzie w ogóle nie ma możliwości wstawiania grafik. I żyją. Niestety nawet zgodnie z obecnym już prawem nie zawsze można przekopiować treść strony w inne miejsce. Sam prowadzę serwis o podobnej koncepcji popularyzacji treści astronomicznych i czasem muszę się przyznawać do błędów i kasować coś co źle zrobiłem. Często serwisy nie roszczą większych pretensji o takie działania, ale jakby to jest nie w porządku wobec nich. W takich serwisach jak Nauka PAP czy Kosmonauta.net a nawet w Urania PA są informacje w stopce lub w oddzielnym miejscu o tym jak można korzystać z ich treści. Np. Urania PA zastrzega wprost kopiowania zawartości artykułów. Nauka PAP dopuszcza to i umieszcza stosowny baner dla każdego artykułu. Ale AstroNet chroni prawa autorów. Bez ich wyraźnej zgody nie wolno kopiować treści. I to nigdzie a nie tylko do innych serwisów. Cytowanie winno być wyraźnym cytowaniem. Są zasady cytowania dość ściśle określone - co jest cytowaniem a co nie jest. Ponieważ już teraz takie działania mają znamiona naruszenia praw autorów warto się nad tym zastanowić co z tym fantem począć. Może nieco przesadzam bo nasz kraj to dziwny kraj. Ale to nas sięgnie prędzej czy później a wyczyszczenie bazy będzie kłopotem. Prawda jest taka, że trzeba to zrobić za wczas. Faktycznie szkoda takiego kanału. Można zmienić jego formę i rozwiązać problem raz na zawsze. Fora mają zawsze największy problem, bo kto inny pisze na nich, a kto inny zarządza serwisem. Gdyby treść mojego wpisu odbiegała od wymagań tego kanału proszę o przeniesienie lub skasowanie.
 12. Laptop tylko po teleskop i wyłączyć aktualizacje dla Win 7 i Win 10. Choć Win 7 jakoś sobie radzi na razie. Ale z 2 to i ja zrezygnowałem. Szkoda mi czasu na walkę i szukanie dziury w całym. Wyznaję zasadę, że jak coś działa, to nie warto grzebać. Przesiądę się jak będzie ku temu wyraźna potrzeba.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)