Skocz do zawartości

jpatka

Współpraca
 • Zawartość

  632
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana jpatka w Rankingu w dniu 8 Sierpień 2016

jpatka posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

466 Excellent

O jpatka

 • Tytuł
  Wspópraca z "Gwiezdne Wrota" - Żagań
 • Urodziny 06.02.1965

Contact Methods

 • Website URL
  http://astronomia.zagan.pl

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Żagań
 • Interests
  astronomia, elektronika,informatyka,fizyka itd.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Żagań
 1. Obserwatorium Biały Słoń

  To bardzo dobra wiadomość. Cieszę się, że znaleźli sie ludzie, którzy doprowadzili ten projekt do takiego efektu. To niezły kawal porządnej historii polskiej astronomii i nie tylko astronomii. Super.
 2. Perseidy 2017

  Jeszcze jeden gość A tu samotny wędrowiec. Jego lot odbywał się dokładnie w przeciwnym kierunku do Perseidów i trwał aż 4 sekundy:
 3. Perseidy 2017

  No i jeszcze szybka składanka w jedno Oczywiście godzina na zdjęciu nie odpowiada zjawiskom. Tu wszystkie z przedziału od 22-23 godziny są ujęte na jednej fotce.
 4. Perseidy 2017

  Rejestracje za pomocą naszej kamery AllSky tego co latało na naszym niebie między 22:00 a 23:00 ... potem już tylko chmury i dalej jak widać ...
 5. Perseidy 2017

  Z zaplanowanych dwóch dni obserwacji udało się zrealizować zaledwie jeden i to tylko do północy. Wszystko za sprawą zachmurzenia, które zostawiło nas bez szans na dłuższe obcowanie z Perseidami. Na początek obserwacji zjawiali się wszyscy nasi członkowie sekcji astronomicznej. Jak się okazało od 21 osób zaczynało przybywać, ale zastosowaliśmy zasadę zero białego światła. Co zaowocowało dość licznymi okrzykami Och i Ach na widok rozbłyskujących na niebie meteorów. A przecież oto chodziło. Niestety nie udało nam się zarejestrować żadnego meteoru za pomocą aparatu fotograficznego. Jest jednak jeszcze materiał z kamery AllSky do przejrzenia i tam zapewne znajdzie się nie jeden nie dwa ślady odwiedzin z tej nocy. Zarejestrowały się za to samoloty i satelity.
 6. Pierwsza lornetka astronomiczna

  Zadaniem sprzętu optycznego dla astronoma jest skupienie jak największej ilości światła. Im większa powierzchnia obiektywu, lustra, tym lepiej. Powiększenie x16 nie zda się na nic. Do obserwacji planet, czy małych obiektów jak galaktyki - niektóre, większość - i tak jest to za mało. Małe pole widzenia będzie utrudniało obserwację z ręki, a do tego służy lornetka. Duże powiększenie lornetek powoduje, że wzmacniają się wady optyki. A przy obserwacjach obrazu ziemskiego jest to powiększenie skrajnie duże i bardzo niepraktyczne. Tylko w niektórych zadaniach wojskowych lub myśliwskich mogą się one sprawdzić - parametry. Przy tak dużym powiększeniu tak mały obiektyw spowoduje, że te galaktyki, które mógłbyś dostrzec raczej nie zobaczysz lub zobaczysz je w wyjątkowych sytuacjach. A i tak będziesz rozczarowany. Wiem co mówię, bo to przeszedłem. Wady optyczne układu spowodowały, że sprzedawca wymienił mi na mniejszą i wtedy przełknąłem jakość obrazu - ale i tak bez szału. Im większe powiększenie tym jakość optyki musi być lepsza. Optykę lornetek wykonuje się masowo. Selekcjonuje się ją i wybiera te które mieszczą się w normach, które ustala producent. A to, że obserwator nieba zobaczy komety nie gwiazdy, dystorsję czy chiromancję obrazu, przy obserwacjach astronomicznych to już nie jest w normach ujęte. Lornetki przeznaczone są do obserwacji ziemskich. Wyjątkowe konstrukcje robione dla astronomii kosztują konkretnie więcej i jest ich niewiele. I jeszcze jedna rzecz. To, że inni kupują, to nie znaczy, że ty musisz też. To nie tak. Jak kupisz w sklepie to jeśli ci produkt nie będzie odpowiadał nic z tym nie zrobisz. Przez Internet osoba prywatna ma prawo zwrotu. W stacjonarnym nie. Proponuję powiększenie nie większe jak 10 razy. Obiektyw 50 lub 60 i nie więcej, bo będzie ciężka. Jeśli statyw do lornetki się pojawi, to mogę być gogle 70mm. Lornetka da wtedy większe pole widzenia i zgromadzi tyle światła, że wzmocnienie oka pozwoli zobaczyć nie tylko M31.
 7. Perseidy 2017

  Tradycyjnie organizujemy pokazy nieba z okazji maksimum aktywności roju meteorów Perseidy. Spotkania obserwacyjne odbędą się w dwóch terminach z racji rozłożonego tegorocznego maksimum. Pierwsze spotkanie w nocy 11/12 sierpnia od godz. 19:00 Drugie spotkanie w nocy z 12/13 sierpnia od godziny 19:00 Miejsce spotkania: boisko przy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, ul. Lotników Alianckich - mapka orientacyjna na miejsce obserwacji poniżej
 8. W naszej grupie jest kolega po operacji obydwu oczu z powodu zaćmy. Prowadzi dalej obserwacje wizualne tak jak przed operacją. Jest nawet bardziej zadowolony bo więcej widzi niż wcześniej. A ma przeszło 70 lat.
 9. Budowa własnej kamery All Sky

  Ja wkręcałem obiektyw do samego końca i musiałem uważać gdyż w końcówce musiała to być dość spora siła. Można uszkodzić matrycę. Potrzebne jest wyczucie. Ostrość obrazu daje się oceniać tylko w centrum obrazu. Trzeba pamiętać o krzywiźnie obrazu z takiego obiektywu.
 10. Budowa własnej kamery All Sky

  Z kamerami tak bywa, że przełącza się w jakiś dziwny tryb niezgodny z odtwarzaczem i znika obraz oraz menu. Reset to jedyny sposób. Ale zaśniedzenie płytki kamery to też problem. Ja klosz uszczelniłem uszczelka do okien. I woda się nie dostaje do środka.
 11. Budowa własnej kamery All Sky

  Miałem ten sam problem. Na moim obiektywie był filtr IR. Więc go usunąłem. Obecnie nawet usunąłem filtr IR przed chipem kamery. Uznałem, że w nocy jest mi on zbędny. I obraz się poprawił. Obiektywy 180 Stopni maja niezwykle krótkie ogniskowe 1.2 mm do 2mm co może być problemem przy ustawieniu ostrości na nieskończoność.
 12. Astronomiczne Wiadomości z Internetu

  Najpierw mimo wszystko warto przeczytać co podaje się dalej.
 13. 17 czerwca zakończyła się kolejna edycja kampanii poszukiwania planetoid w ramach projektu IASC - Astronomical Search Collaboration. Członkowie sekcji astronomicznej uczestniczyli również w tym etapie tegorocznych zmagań. Wysiłek się opłacił. Konto odkrytych planetoid urosło do 13 kandydatów. Wszystkie one otrzymały tymczasowe oznaczenia i czekają na kolejne opozycje by wyznaczyć ich precyzyjne orbity. Jak widać jest proces żmudny. Wymagający nie tylko zaangażowania ludzi takich jak my, ale przede wszystkim czasu. Sprecyzowanie orbit może potrwać nawet 5 lat, pod warunkiem, że planetoidy nie zginą. To dlatego w tegorocznej edycji Asteroid DAY naciska się, by zwiększyć wydajność odkrywania x100. Da to potencjalnie szanse na wykrycie nieproszonych gości. Jak podają obecne szacunki astronomów odkrycie obecnie obiektu o rozmiarze 10km, który miałby uderzyć w ziemię za 10 lat stawia nas przed faktem globalnej katastrofy. Nie bylibyśmy w stanie zrobić nic co mogłoby nas uratować. To między innymi z tego powodu uczestniczymy w tym projekcie. Mamy nadzieję, że jednak się uda nie tylko znaleźć ale i przezyć. Oto kilka z odkrytych obiektów w drugim etapie kampanii:
 14. Pierwsza lornetka astronomiczna

  Tak, ten Nikon to już całkiem dobry sprzęt. Z lornetkami do astronomii to jest tak, że wiele jest nawet reklamowanych jako astronomiczne, Sky itp. a faktycznie dopiero przy obserwacjach wychodzą z tych tańszych co to za knoty. Niestety po ich zakupie niewiele da się zmienić. Reklamacja jest dość wątpliwa, a wiele zależy od sprzedawcy. Tu warto wybrać lepszego, nawet jeśli to więcej kosztuje. Dopiero po kilku obserwacjach zaczniesz dostrzegać mankamenty. Pierwszy to poprawne obrazy gwiazd w całym polu widzenia w obu lunetach lornetki. Kolimacja jest tu fundamentem dobrych obserwacji. Jeśli w czasie ostrzenia obrazy gwiazd przybierają kształty komet (są asymetryczne i mają z jednej strony rozczapierzony brzeg) to szkła wymagają korekty ustawienia. W większości egzemplarzy nic nie da się zrobić i trzeba sprzęt reklamować jak najszybciej. W przypadku obserwacji obrazów ziemskich nie ma tak wysokich wymagań jak przy obserwacjach rozgwieżdżonego nieba. Niestety dobra lornetka też kosztuje. Ja zaakceptowałem bolączki lornetki Delta Optical Lornetka Delta Optical StarLight 12x60 Ale osobiście polecam bardziej mniejsze powiększenie x10 jest aż nadto wystarczające. A lornetka jest wtedy lżejsza. 50mm obiektywów w zupełności wystarczy. Większe nie dają takiego uzysku jakiego byśmy oczekiwali. Za to wypełnienie jest super sprawą. Do lornetki nie odstaje sie powietrze z wilgocią z otoczenia.
 15. Teleskop dla 40 -latka :)

  Mowa jest srebrem a milczenie złotem. I tak nikt tego nie zrozumie.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)