-
Liczba zawartości
898 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
5
Ostatnia wygrana jpatka w dniu 22 Kwietnia
Użytkownicy przyznają jpatka punkty reputacji!
O jpatka
- Urodziny 06.02.1965
Contact Methods
-
Website URL
http://astronomia.zagan.pl
Profile Information
-
Płeć
Mężczyzna
-
Zamieszkały
Żagań
-
Interests
astronomia, elektronika,informatyka,fizyka itd.
Converted
-
Miejsce zamieszkania
Żagań
jpatka's Achievements
-
Canon 1100d problem z forografia bez obiektywu
jpatka odpowiedział Astronomb na temat - Szkoła astrofotografii
Są specjalne przejściówki do obsługi obiektywu manualnego lub pracy bez obiektywu. Chodzi o potwierdzenie ostrości. On chce komunikacji z autofokus. Myślę, że to https://primefoto.pl/m42canon/10-adapter-m42-canon.html ozwiąże problem. -
Poradnik dla poczatkujących - wybór teleskopu
jpatka odpowiedział Charon_X na temat - Pierwszy teleskop
Kup używaną Syntę 6". W tej cenie może się udać. Niestety ostatnio ceny rosną na rynku. Wszystko drożeje. Ja zawsze proponuje poczatkującym udać się do najbliższego klubu astro - sam taki prowadzę w Żaganiu właśnie dla takich ciekawych kosmosu. Czasem na forum można poznać kogoś ze swojej okolicy, kto ma już sprzęt do obserwacji. I tak zacząć. -
Co warto dokupić i wiedzieć, aby przez SW150/750 robić zdjęcia DS
jpatka odpowiedział Pioterex31 na temat - Szkoła astrofotografii
Wystarczy skutecznie przeszukać to forum a znajdziesz tu wszystkie informacje. Specjalne działy astrofoto zawierają odpowiednie tutoriale. Ale odpowiadając na pytanie w skrócie napiszę: Tak. Potrzeby montaż z napędem i to dość precyzyjnym. Całość trzeba precyzyjnie zgrać z orientacja na niebie i rotacją Ziemi. Odpowiedni system pozwala na bieżąco modyfikować to ustawienie w czasie rzeczywistym. Astrofoto DS to wręcz cała sztuka. Warto zacząć od jasnych obiektów jak M31. Zakup odpowiedniego wyposażenie to już wręcz konieczność. Aparat jest wystarczający. -
Jak robić zdjęcia lustrzanką przez teleskop
jpatka odpowiedział Pioterex31 na temat - Szkoła astrofotografii
Na aparacie masz znak gdzie jest matryca w obudowie korpusu. Do tego miejsca musi sięgać ognisko lustra. Jeśli tak nie jest to masz dwa wyjścia, Podnieść lustro. Lub zamontować soczewkę Barlow'a ale spadnie jasność i wydłuży się ogniskowa. Można też zmienić wyciąg na niski profil. Innym powodem jest, że w ogóle nie wyostrzyłeś obrazu. Możesz skierować się na Księżyc i tam szukać ostrości. -
Astrometry też można zrobić lokalnie. A po szczegóły używania NINA warto tez sięgnąć do Astromiasto Jeszcze nie zrobił playlisty ale myślę że się pokusi.
-
jpatka obserwuje zawartość Zaćmienie Słońca i niecodzienna wizyta
-
Przygotowując obserwacje zjawiska astronomicznego zawsze przygotowujemy się na wizytę gości. Im więcej tym lepiej. Jednych z nich przyprowadziła gąsienica (a może wąż). Mimo pogody w kratkę, chwilami nawet deszczu, frekwencja obserwatorów nagrodziła wszystkie niedostatki tego dnia.
-
- 10
-
-
Ja bym proponował udać się do jakiegoś klubu astro lub pojechać na zlot astro. Tam się przekonasz co i jak, pogadasz z ludźmi i pobawisz się różnym sprzętem.
-
Choroba dwucalowa. Tak to się nazywa. Oczywiście każde 2" więcej jest lepsze od 2" mniej. Ale większe znaczy mniej poręczne. Miałem 8" i była to super opcja. Mam w naszej sekcji 10" i wybranie się z nią w teren to wyzwanie logistyczne. To warto wziąć pod uwagę.
-
Słoneczny dzień przydałby się na takim festynie dla dzieci z okazji niedawnego ich święta. Do cierpliwych świat należy, bo takie jest życie astronoma. Słońce pokazało zza chmur piękne protuberancje i plamy.
-
- 10
-
-
Odkopuję temat. Na pilocie zapaliła się dioda pomarańczowa i silniki milczą. Napięcia są ok. Tranzystory też. Diody także. Zakładam, że padł układ główny. Czy ktoś to naprawia, ewentualnie modernizuje? Czy lepiej już kupić nowy pilot i po sprawie? Napęd spełnia swoją role na pokazach dla wielu. Fakt, że jakość lutowań w środku jest wątpliwa, ale przelutowałem w zasadzie wszystkie połączenia bez efektu. Nawet jak, któreś padło to pewnie już z robiło swoje szkody co miało zrobić. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
-
Jak avikujesz planety, to fireCapture ma funkcję wyrównywania obiektu na kolejnych kadrach. Kadr planety jest wtedy mniejszy do kadru całe matrycy, ale np. Jowisz jest na każdej klatce w tym samym miejscu. Jeśli planeta dryfuje ci z kadru ale w sumie masz ją na kilkuset klatkach, to programy mogą je później wyrównać np. Registax.
-
- 1 odpowiedź
-
- 13
-
-
-
Miejsce spotkań w środku miasta ma wiele zalet ale ma tez i swoje wady. Jak myślicie co mamy na myśli?
-
- 2
-
-
Już na wiosnę nowego roku zostanie odbudowany i zmodernizowany cały park w rejonie tej plenerowej ekspozycji.
-
Z okazji rocznicy urodzin Johannesa Keplera w Żaganiu ogłoszono rok 2021 Rokiem Keplera. Z tej okazji odbyło się wiele imprez kulturalnych na jakie tylko pandemia pozwoliła. Punktem kulminacyjnym było podsumowanie "Roku Keplera" i otwarcie Plenerowego Układu Słonecznego w parku nieopodal pamiątkowego kamienia Keplera (został on ufundowany przez mieszkańców Żagania w 1930 roku z okazji 300 lecia śmierci astronoma).