Skocz do zawartości

jpatka

Współpraca
 • Zawartość

  766
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana jpatka w Rankingu w dniu 17 Maj

jpatka posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

643 Excellent

O jpatka

 • Tytuł
  Wspópraca z "Gwiezdne Wrota" - Żagań
 • Urodziny 06.02.1965

Contact Methods

 • Website URL
  http://astronomia.zagan.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Żagań
 • Interests
  astronomia, elektronika,informatyka,fizyka itd.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Żagań

Ostatnie wizyty

1834 wyświetleń profilu
 1. jpatka

  Apollo 11 - ciekawostki

  Transmisji nie robiły ZSRR i Chiny. Ale władcy tych dwóch światów oglądali lądowanie na żywo.
 2. Każda gwiazda się porusza. Więc może tylko przyśpieszyły? Ale tak nieco poważniej, to pewnie satelity i samoloty. Musiałbyś podać więcej szczegółów co widziałeś. Kolory, kierunki, względnie prędkości, intensywność blaski i kiedy - co do minuty a nawet sekundy - ilość. Można wtedy szukać w bazach danych o satelitach. A tak ... można się tylko pośmiać. też fajnie.
 3. jpatka

  Apollo 11 - ciekawostki

  Amerykanie wiedzieli o wystrzeleniu potężnej rakiety przez Rosjan i domyślali się, że mogli wysłać ją w kierunku Księżyca, ale bez ludzi.
 4. Piękna pogoda i mieszkańcy dopisały nam na wczorajszym zaćmieniu Księżyca. Wspaniałe doświadczenie.
 5. Jutro spotykamy się na zaćmieniu
 6. Nie. To jest słaby sprzęt, jakich mało. Szkoda zachodu. Osobiście nie polecam po swoich doświadczeniach. Wady ma takie jak opisałem powyżej.
 7. Niestety lornetki są jak refraktory. Dobry kosztuje sporo, ale to będą lepiej wydane pieniądze, niż przy tzw. tanich zakupach. Kto tanio kupuje, tan w najlepszym wypadku, dwa razy kupuje. Jakość wykonania tanich lornetek, nawet tych niby astro jest żenująca. Nie ma urządzeń uniwersalnych. Jeśli lornetka ma być do obserwacji nieba, to może być duża, ale jeśli ma z Tobą jechać na wakacje i wycieczki, to zapomnij o takich gabarytach. Wiem, bo sam woziłem taką. Dwie rzeczy są ważne w lornetkach. Jakość mechaniki i jakość optyki. Obie są dość kosztowne w produkcji, więc to one podnoszą cenę. Ale rozjechane lunety czy wyginające się okulary i układ ostrości zniweczą obserwacje nawet u początkujące i niewymagające obserwatora. Niestety, ale trzeba się przygotować na kwotę co najmniej 1000 zł. Dobry sprzęt zawsze da się odsprzedać z mniejszą stratą niż za szmelc. I będzie na nią kupiec. A jak jest dobra, to pewnie jej nie sprzedasz.
 8. Zestaw składaj z części. Nie kupuj oferowanego w sklepach zestawu. No chyba, że MEADE, bo oni się w tym specjalizują. Nie polecam GoTo. Jeśli ci będzie potrzebne lub będziesz ciekawy to podłączony laptop sprawę załatwia a jest taniej i skuteczniej. SCT to wspaniała konstrukcja. Ale do wizualnych obserwacji konieczna jest większa jasność. Więc coś za coś. Nie masz doświadczenia udaj się na zlot, do klubu astro lub spotkaj się z ludźmi z twojej okolicy. Szybko dojdziesz do wniosku co jest robić z teleskopem najlepiej.
 9. jpatka

  Góry Izerskie

  Przy Orlu stoi zegar słoneczny z modelem słońca a na szlaku są planety. Cały US w skali jest zrobiony. To chyba z 10 km jest w sumie. Na stogu Izerskim koło wyciągu jest Eris. Z buta jest co deptać Model US
 10. jpatka

  Góry Izerskie

  Byłem w Orlu. Super miejsce. Czasem chłodno. Strumień za oknem. Widoki nieziemskie ... jak nie ma chmur.
 11. O tym czy antymateria działa odpychająco w stosunku do materii to badania dopiero trwają. Ponieważ do tej pory naukowcy mieli do czynienia tyłka z bardzo małymi ilościami antymaterii nie obserwowali jak ona oddziałuje grawitacyjnie. Grawitacja jest bowiem 10 do potęgi 40 razy słabsza od oddziaływania elektromagnetycznego. Trudność w obserwacji grawitacji jest więc oczywista.
 12. Krótkie i rzeczowe wyjaśnienie - Rotacja galaktyk
 13. Nie czarna materia a ciemna materia. Ona nie przyśpiesza gwiazd a jedynie powoduje inny rozkład grawitacji. Im dalej od centrum galaktyki tym gwiazdy powinny poruszać się wolniej (tak wynika z praw Keplera) a jednak poruszają się z tak samo szybko jak te bliżej centrum. Ale te całkiem blisko poruszają się zdecydowanie szybciej niż te dalsze. Także to nie jest tak, że wszystkie poruszają się w takim samym tempie. Ciemna materia w dużych ilościach znajduje się na peryferiach galaktyk i gromad galaktyk. Wielkie ilości ciemnej materii w której zanurzona jest galaktyka powoduje, że rozkład masy jest inny niż gdyby istniała sama materia barionowa. W przypadku naszego Układu Słonecznego większość masy skupione jest w Słońcu i tego spodziewali się naukowcy w przypadku galaktyk. Planety bliżej gwiazdy krążą szybciej niż te w większym oddaleniu. Niestety masa galaktyk nie jest skupiona w centrum lecz rozkłada się prawie równomiernie na dużo większych odległościach od centrum niż zwykła widzialna materia. Przypuszczam, że dlatego podejrzewa się, że może to być antymateria. Jeśli antymateria odpycha się grawitacyjnie od zwykłej materii - czego nie udało się jeszcze wykazać - to będzie ona uciekać z wnętrza galaktyki na jej obrzeża oraz działać antygrawitacyjnie. Ale to tylko hipoteza - choć ciekawa.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)