Skocz do zawartości

jpatka

Współpraca
 • Zawartość

  771
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez jpatka

 1. Imprezka się udała bo pogoda dopisała
 2. Nocne Planet Zwiedzanie tylko w piątek 23 sierpnia 2019r. od 21:00 ... a potem już tylko koniec wakacji
 3. Chyba kolejni kandydaci na prezesów nie za bardzo są zadowolone z tego czym maja się zajmować w tej agencji skoro taka szybka roszada tam następuje. Co chwila zmiana.
 4. jpatka

  Ignisdei 100 lat

  Aż miło takie życzenia składać. Dołączam się do powyższej opinii. To jest jedyna takie forum w kraju. A przecież wszystko zależy od ludzi. 100 lat i jeszcze więcej.
 5. jpatka

  Apollo 11 - ciekawostki

  Transmisji nie robiły ZSRR i Chiny. Ale władcy tych dwóch światów oglądali lądowanie na żywo.
 6. Każda gwiazda się porusza. Więc może tylko przyśpieszyły? Ale tak nieco poważniej, to pewnie satelity i samoloty. Musiałbyś podać więcej szczegółów co widziałeś. Kolory, kierunki, względnie prędkości, intensywność blaski i kiedy - co do minuty a nawet sekundy - ilość. Można wtedy szukać w bazach danych o satelitach. A tak ... można się tylko pośmiać. też fajnie.
 7. jpatka

  Apollo 11 - ciekawostki

  Amerykanie wiedzieli o wystrzeleniu potężnej rakiety przez Rosjan i domyślali się, że mogli wysłać ją w kierunku Księżyca, ale bez ludzi.
 8. Piękna pogoda i mieszkańcy dopisały nam na wczorajszym zaćmieniu Księżyca. Wspaniałe doświadczenie.
 9. Nie. To jest słaby sprzęt, jakich mało. Szkoda zachodu. Osobiście nie polecam po swoich doświadczeniach. Wady ma takie jak opisałem powyżej.
 10. Niestety lornetki są jak refraktory. Dobry kosztuje sporo, ale to będą lepiej wydane pieniądze, niż przy tzw. tanich zakupach. Kto tanio kupuje, tan w najlepszym wypadku, dwa razy kupuje. Jakość wykonania tanich lornetek, nawet tych niby astro jest żenująca. Nie ma urządzeń uniwersalnych. Jeśli lornetka ma być do obserwacji nieba, to może być duża, ale jeśli ma z Tobą jechać na wakacje i wycieczki, to zapomnij o takich gabarytach. Wiem, bo sam woziłem taką. Dwie rzeczy są ważne w lornetkach. Jakość mechaniki i jakość optyki. Obie są dość kosztowne w produkcji, więc to one podnoszą cenę. Ale rozjechane lunety czy wyginające się okulary i układ ostrości zniweczą obserwacje nawet u początkujące i niewymagające obserwatora. Niestety, ale trzeba się przygotować na kwotę co najmniej 1000 zł. Dobry sprzęt zawsze da się odsprzedać z mniejszą stratą niż za szmelc. I będzie na nią kupiec. A jak jest dobra, to pewnie jej nie sprzedasz.
 11. Zestaw składaj z części. Nie kupuj oferowanego w sklepach zestawu. No chyba, że MEADE, bo oni się w tym specjalizują. Nie polecam GoTo. Jeśli ci będzie potrzebne lub będziesz ciekawy to podłączony laptop sprawę załatwia a jest taniej i skuteczniej. SCT to wspaniała konstrukcja. Ale do wizualnych obserwacji konieczna jest większa jasność. Więc coś za coś. Nie masz doświadczenia udaj się na zlot, do klubu astro lub spotkaj się z ludźmi z twojej okolicy. Szybko dojdziesz do wniosku co jest robić z teleskopem najlepiej.
 12. jpatka

  Góry Izerskie

  Przy Orlu stoi zegar słoneczny z modelem słońca a na szlaku są planety. Cały US w skali jest zrobiony. To chyba z 10 km jest w sumie. Na stogu Izerskim koło wyciągu jest Eris. Z buta jest co deptać Model US
 13. jpatka

  Góry Izerskie

  Byłem w Orlu. Super miejsce. Czasem chłodno. Strumień za oknem. Widoki nieziemskie ... jak nie ma chmur.
 14. O tym czy antymateria działa odpychająco w stosunku do materii to badania dopiero trwają. Ponieważ do tej pory naukowcy mieli do czynienia tyłka z bardzo małymi ilościami antymaterii nie obserwowali jak ona oddziałuje grawitacyjnie. Grawitacja jest bowiem 10 do potęgi 40 razy słabsza od oddziaływania elektromagnetycznego. Trudność w obserwacji grawitacji jest więc oczywista.
 15. Krótkie i rzeczowe wyjaśnienie - Rotacja galaktyk
 16. Nie czarna materia a ciemna materia. Ona nie przyśpiesza gwiazd a jedynie powoduje inny rozkład grawitacji. Im dalej od centrum galaktyki tym gwiazdy powinny poruszać się wolniej (tak wynika z praw Keplera) a jednak poruszają się z tak samo szybko jak te bliżej centrum. Ale te całkiem blisko poruszają się zdecydowanie szybciej niż te dalsze. Także to nie jest tak, że wszystkie poruszają się w takim samym tempie. Ciemna materia w dużych ilościach znajduje się na peryferiach galaktyk i gromad galaktyk. Wielkie ilości ciemnej materii w której zanurzona jest galaktyka powoduje, że rozkład masy jest inny niż gdyby istniała sama materia barionowa. W przypadku naszego Układu Słonecznego większość masy skupione jest w Słońcu i tego spodziewali się naukowcy w przypadku galaktyk. Planety bliżej gwiazdy krążą szybciej niż te w większym oddaleniu. Niestety masa galaktyk nie jest skupiona w centrum lecz rozkłada się prawie równomiernie na dużo większych odległościach od centrum niż zwykła widzialna materia. Przypuszczam, że dlatego podejrzewa się, że może to być antymateria. Jeśli antymateria odpycha się grawitacyjnie od zwykłej materii - czego nie udało się jeszcze wykazać - to będzie ona uciekać z wnętrza galaktyki na jej obrzeża oraz działać antygrawitacyjnie. Ale to tylko hipoteza - choć ciekawa.
 17. jpatka

  Silnik DEC do EQ3-2

  Silnik jest dokładnie taki: Podłączany wprost przez sprzęgło do osi.
 18. Ale w ESO w Chile ludzi na górce koło anteny? Masa. Z pustyni się naszli czy jak?

 19. jpatka

  Silnik DEC do EQ3-2

  Typowy silnik z napędu od tego montażu będzie ok. Ale nie wiem za bardzo po co go zmieniać, skoro korzystasz tylko z jednego silnika? Nie wykorzystasz porty ST4 a reszta jest taka sama. Ma tylko prędkość x16, normalnie jest x8, ale nie wiem po co to komu za takie pieniądze. W tym pilocie nie widzę niczego lepszego od typowego pilota z napędu. Mam typowy napęd i wszytko działa jak trzeba.
 20. jpatka

  Dzień Asteroid 2019

  Kilka fotek z naszych obserwacji:
 21. jpatka

  Pomocy!

  Pewnie obrazków z Hubble'a szukasz? Nic z tego. Mgliste plamki biało-szare i ledwo widoczne. Tak to jest. Na 14" 16" Dopiero ludzie coś widzą. Ale jak masz 50 latek to oczka robią się brązowe i tez niewiele zobaczysz. Wizualne DS wymaga cierpliwości i znajomości nieba. Cierpliwość się ma lub nie. A nieba można się nauczyć tylko trzeba ćwiczyć. I cieszyć się z każdego odkrytego mglistego obiektu. To ma być przyjemność a nie walka o być albo nie być. To nie egzamin z anatomii
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)