Skocz do zawartości

Sgr A*


Alice

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie znacie te słynne zdjęcia gwiazd obiegających Sgr A*

 

 

Ja patrząc na te filmiki nie mogłem się nadziwić jak oni znaleźli to w takim gąszczu gwiazd na ogromnym obszarze, ale jak doczytałem na wiki:

 

"Idea poszukiwania czarnej dziury w centrum naszej Galaktyki narodziła się, gdy odkryto czarne dziury w innych galaktykach, w szczególności w kwazarach. W roku 1971 Donald Lynden-Bell i Martin Rees zaproponowali przeprowadzenie w tym celu obserwacji radiowych. Kilka grup radioastronomów podjęło to wyzwanie i w roku 1974 Balick i Brown odkryli jasne, zwarte (o rozmiarze kątowym mniejszym niż 0,1? łuku) radioźródło, położone w dynamicznym centrum Galaktyki. Badania przy pomocy techniki VLBI pozwoliły na jeszcze dokładniejszą ocenę rozmiaru źródła: jest to zaledwie 0,126?0,017 milisekundy łuku na długości fali 3,5 mm (Shen i in. 2005), co odpowiada rozmiarowi 10 minut świetlnych."

 

Czyli silne radioźródło "rzuciło się w oczy" spośród gąszczu gwiazd. Tylko, że patrząc na te wszystkie zbliżenia na ten obiekt jakoś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest on słaby jak na tak dużą galaktykę. Jakby nie patrzeć Sgr A* ma jedynie jakiś wpływ na gwiazdy w swojej okolicy. Zmierzam do tego, że mam silne wrażenie, że tych obiektów może być w naszej Galaktyce więcej. Jakoś mi się nie chce wierzyć, żeby tylko ta jedna mała i słabiutka Sgr A* na całą Galaktykę. Pytanie więc, czy faktycznie nie ma w okolicach centrum Drogi Mlecznej innych supermasywnych czarnych dziur, czy może po prostu czekają na odnalezienie, bo trzeba trochę szczęścia, żeby taki obiekt znaleźć? I w związku z tym, czy komuś wiadomo o ewentualnych dalszych poszukiwaniach innych czarnych dziur w naszej Galaktyce?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ciekawy, a pytanie jeszcze bardziej. Rzeczywiście masa SGR A* jest tak mikroskopijnym ułamkiem masy gwiazd DM, że można powiedzieć, że nic nie znaczy w większej skali - niż jej bardzo wąska okolica :)

Dlatego też zakładałbym się, że jest jeszcze nie jedna porównywalna czarna dziura w DM. 

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To troszke nie tak Panowie....

 

To co widac na tym filmiku to obrazy z dwoch teleskopow VLT i Keck, i oczywiscie Sag A* nie jest tam widoczna w ogole. W falach radiowych czy rentgenowskich obaszar ten wyglada troche inaczej - tzn. jasno w porownaiu z otoczeniem :)

Co do ewentualnego wystepowania innych supermasywnych czarnych dziur(nazwe to SBH) w DM to raczej nie ma szans. Nalezy pamietac, ze SBH nie moga powstac jako efekt koncowy zycia gwiazdy. Najmasywniejsze, znane nam gwiazdy maja mase 100 - 150 mas Slonca(np. Eta Carine). Zreszta jest to taka graniczna wartosc dla mas gwiazd - tzn. masywniejszych sie nie obserwuje. Tymczasem masa SBH w DM jest okolo 4.3 MILIONA razy wieksza od masy Slonca!

 

Dwa obrazki: po lewej Sag A* w rentgenie(Chandra) i po prawej w falach radiowych.

post-3139-0-35326100-1417984130_thumb.jp

post-3139-0-87139900-1417984151.jpg

  • Like 5

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uproszcze trochę. Nie chcę też przekłamywać. Tak więc dlaczego Super Masywna Czarna Dziura nie zajmuje za dużo miejsca bo ma masę jak sama nawa wskazuje ogromną(patrz post wyżej) zdjęcia ukazują tylko fragment tego wszystkiego. Niestety z powodu tej masy mało co może w naszym kierunku wysłać jakiś sygnał. Z tąd na filmie jak i na zdjęciu nie wygląda taj jak by można sobie wyobrazić. A to że gwaizdy w około zachowują się tak a dalej już nie tak bardzo wynika z masy całej galaktyki i wzajemnych oddziaływań. Tak ją to rozumiem. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uproszcze trochę. Nie chcę też przekłamywać. Tak więc dlaczego Super Masywna Czarna Dziura nie zajmuje za dużo miejsca bo ma masę jak sama nawa wskazuje ogromną(patrz post wyżej) zdjęcia ukazują tylko fragment tego wszystkiego. Niestety z powodu tej masy mało co może w naszym kierunku wysłać jakiś sygnał. Z tąd na filmie jak i na zdjęciu nie wygląda taj jak by można sobie wyobrazić. A to że gwaizdy w około zachowują się tak a dalej już nie tak bardzo wynika z masy całej galaktyki i wzajemnych oddziaływań. Tak ją to rozumiem. Pozdrawiam

Super Masywna oznacza, ze ma duza mase a nie ze jest duza objetosciowo. To jest wlasnie ta jedna z podstawowych cech czarnych dziur - duza masa i male rozmiary, co daje bardzo silne pole grawitacyjne. Ogolnie czarne dziury, w skali kosmicznej sa malymi obiektami i ich rozmiary liczy sie od kilku, do kilkudziesieciu kilometrow. Gdyby scisnac nasze Slonce, tak aby stalo sie ono czarna dziura to miala by ona promien ok. 3 km. Dla Ziemi mielibysmy ok. 9 mm! :) Dla czarnej dziury Sag A* wychodzi az 8 975 872 km!

 

Osobna kwestia jest to ze tak naprawde to mowiac o rozmiarze czarnej dziury mowimy o tzw. promieniu Schwarzschilda i zwiazanym z nim horyzontem zdarzen. Tymczasem ze strony matematycznej wynika ze materia z ktorej powstaje czarna dziura zapada sie w nieskonczonosc, czyli do punktu(w sensie matematycznym). Jest to oczywiscie klopotliwe dla fizykow i matematykow bo rownania matematyczne zalamuja sie przy probie wyliczenia czegokolwiek pod horyzontem zdarzen.

 

Z tym blokowaniem sygnalu to owszem nie widzimy nic, ale tylko wewnatrz horuzontu zdarzen. Poza nim wszystko widac - np. dyski akrecyjne. I nie wiem jak Ty, ale widok takiego ala "ukladu slonecznego" w ktorym zamiast Slonca masz czarna dziure, a zamiast planet - gwiazdy, robi na mnie wrazenie :) Co to odzialywania samej czarnej dziury na cala Galaktyke to coz... grawitacjaa jest bardzo slaba sila...

 

 

Na koniec polecam dwie ksiazki : "Alchemia nieba" i "Czarne dziury i wszechswiat" - obie wydawnictwa Pruszynski i SP. Mimo, ze maja one juz okolo 10- 15 lat to sporo sie z nich dowiesz.

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Są jakieś nowe wieści o tej drugiej w kolejności czarnej dziurze:

https://www.theguardian.com/science/2017/sep/04/supermassive-black-hole-discovered-near-heart-of-the-milky-way

 

Cytuj

An enormous black hole one hundred thousand times more massive than the sun has been found hiding in a toxic gas cloud wafting around near the heart of the Milky Way.

f the discovery is confirmed, the invisible behemoth will rank as the second largest black hole ever seen in the Milky Way after the supermassive black hole known as Sagittarius A* that is anchored at the very centre of the galaxy.

 

Nie wiem, czemu zmienił się link do filmu z pierwszego posta tematu:

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)