Skocz do zawartości

Upragnione obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Po przesiadce na astrofoto, przez ponad pół roku byłem bez żadnego okularu więc właściwie zaniechałem obserwacji na rzecz foto. Ostatnio głód obserwacji ciągle rósł, nabyłem okular LET 28mm, który jest w tej chwili moim jedynym i od trzech dni poluję na możliwość obserwacji. Pierwszego dnia tj. 28.12.2014 pogoda całkiem zniweczyła plany obserwacyjne.

 

Drugiego dnia 29.12.2014 ok. 15 rozpogodziło się, więc przygotowałem stanowisko, przejrzystość była super! Więc dopóki widno pocykałem samoloty:)

post-1211-0-75935400-1420032724_thumb.jp

 

Niestety im ciemniej się robiło tym coraz więcej chmur przybywało, aż pojawił się gęsty ?baranek? który uniemożliwił obserwacje. Jednak ciągle miałem nadzieję na jakieś okienko, dlatego co 20 min kontrolowałem sytuację na niebie.

I tak ok. 22 było parę dziur w chmurach więc wyszedłem, chmurwy szybko się poruszały więc było ciężko w cokolwiek trafić. Aparat wycelowałem w kometę Lovejoy poniżej Oriona, bo na wizual nie było szans przez chmury, a tak liczyłem że może coś trafię.

Teleskopem jeździłem tam gdzie akurat nie było chmur, a to po pasie Oriona, a to chwilkę zerknąć na ?ramiona? M42.

Następnie dziura trafiła się w Woźnicy, więc tam błądziłem w pole widzenia wpadła mi któraś z gromad otwartych ale na tą chwilę nie byłem pewny która.

Cieszyłem się widokiem mnóstwa gwiazd hmmm ciekawe ile ich jest?1,2,3?16?28?50 ?jak ładnie samolot miga? kur?..cze ;/  1,2,3?.7 :D Nie zdążyłem doliczyć i przyszły chmury, dziury zmniejszyły się na tyle że obserwacja przestała być możliwa. Pozostało zebrać sprzęt i liczyć że coś udało się złapać na 4 klatkach które zdążyły się wykonać .

Oczywiście zaraz po wejściu do domu sprawdziłem co na zdjęciach. I jest mam kometę !

post-1211-0-03748800-1420033005_thumb.jp

To moja trzecia po C/2011 L4(Panstarrs) w 2013

post-1211-0-27680800-1420033041.jpg

 i C/2012 K1(Panstarrs) w 2014.

post-1211-0-25788900-1420033064.jpg

 

Sprzęt do foto sprzątnąłem, a dobsona zostawiłem licząc że przyda się później w nocy lub następnego dnia. Jak się okazało noc całą przespałem za to przedpołudnie przywitało mnie bezchmurną choć lekko mglistą pogodą. W przerwach między drobnymi pracami w domu, polowałem na samoloty,

post-1211-0-43495400-1420033135_thumb.jp

lecz znów im późniejsza godzina tym gorzej sytuacja się przedstawiała, nabrałem również podejrzeń że to zło chmurwne wychodzi od Warszawy?Panie prezesie co się tam wyrabia?! Proszę zaprzestać produkcji mrocznych chmur!

post-1211-0-33675800-1420033183_thumb.jp

 

Moje krzyki, i taniec odpędzający chmury który  brawurowo wykonałem nie pomogły i przed wieczorem niebo było całe w chmurach. Powoli traciłem już nadzieję, nie dość że Księżyc coraz bliżej pełni nie pomagałby w obserwacjach to jeszcze chmury całkiem mają je uniemożliwić? Ku mojemu zaskoczeniu ok. 19 warstwa chmur stała się na tyle cienka że jaśniejsze gwiazdy się przebijały. Więc bez wahania szybko przygotowałem miejscówkę(taras), ubrałem się, zrobiłem coś ciepłego do picia i wyszedłem.

GSO 10? chłodzi się od 30h więc powinno być dobrze:) dodatkowo wziąłem też Nikona 10x50.

post-1211-0-47999000-1420033576_thumb.jp

 

Obserwację zacząłem od luknięcia na Łysego, najpierw lornetką..wyglądał bajkowo w tych cieniutkich chmurach, następnie wycelowałem teleskopem, piękny widok ale też bardzo jasny, po odsunięciu oka od okularu przez chwilę nic nie widziałem tak jasny jest.

 

Dałem oczom chwilę odpocząć, złapałem za lornetkę i podziwiałem niebo  niestety znacznie rozjaśnione blaskiem Księżyca. Jak się okazało astro-krzesło które wykonałem świetnie mi odpowiada do obserwacji lornetkowej, wygodnie mogę się odchylić opierając plecami o główny ?pałąk?. Brakuje tylko jeszcze statywu do lornetki i będzie cud malina:)

post-1211-0-32309100-1420033627_thumb.jp

 

Na pierwszy ogień poszły Hiady, widać tylko najjaśniejsze gwiazdy z błyszczącym pomarańczowym Aldebaranem na czele. W kolejce ustawiły się Plejady które gołym okiem były ledwo widoczne, ale w lornetce prezentowały się pięknie jak zawsze. 

Przyszła kolej na przeczesywanie Woźnicy w poszukiwaniu gromad otwartych, lecz warunki nie rozpieszczały, przymglenie i blask Księżyca skutecznie je kamuflował. Nie wiem czy udało mi się te emki dostrzec w lornetce czy było to raczej urojenie wywołane tym, że wiedziałem że w tym miejscu muszą być. W planach było jeszcze przeczesanie Kasjopei, ale już była za gęstymi chmurami.

 

Szybko odłożyłem lornetkę, a przesiadłem się na teleskop, odtwarzając wcześniejszą lornetkową trasę.

Hiady nie mieszczące się w polu widzenia, dalej Plejady przy których chwilę się zatrzymałem i podziwiałem każdą z sióstr , oraz piękny warkocz Alkione.

Kolejne spojrzenie na Woźnicę, do tego gwiazdozbioru mam wielki sentyment gdyż emki Woźnicy były tymi na których zaczynałem przygodę z astro.

Patrząc w szukacz, gromad nie udało się dostrzec. Tu procentowało doświadczenie zebrane przy ręcznym celowaniu w ?dobsonowych strzałach?, gdzie wielokrotnie trafiałem w obiekt mimo niewielu punktów odniesienia.

Zerkam w okular i jest, m38 lecz bardzo słabo widoczna, tak na granicy jakiejkolwiek przyjemności z obserwacji. Na pierwszy rzut oka jednak poznałem że to właśnie w tą gromadę trafiłem poprzedniego dnia w dziurze w chmurach, lecz wczoraj widoczne było dużo więcej gwiazd.

Dalej prosta droga do kolejnych gromad m36 i m37, jednak obie bardzo słabe. Musiałem dobrze się skupić by je dostrzec. Chciałem jeszcze skoczyć do m35 lecz chmury zgęstniały uniemożliwiając to.

Pozostało tylko zrobienie pamiątkowego zdjęcia do tego opisu i schować się w domu.

post-1211-0-09279500-1420033843_thumb.jp

 

Obserwacje krótkie a relacja wyszła długa, może nie zanudzę Was wszystkich:)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)