Skocz do zawartości

Zaawansowana sztuczna inteligencja. AI


Ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznijmy od esencji z artykułu 'Generatywna sztuczna inteligencja i kosmos', która zakończy się, jak zobaczycie, dość niepokojącym zdaniem.

Jak sztuczna inteligencja toruje drogę do nowych odkryć w kosmosie.
Nasze zrozumienie wszechświata może zostać zrewolucjonizowane dzięki wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji w eksploracji kosmosu.
Algorytmy uczenia maszynowego mogą znajdować wzorce i anomalie w ogromnych ilościach danych zebranych z teleskopów kosmicznych i innych instrumentów, które mogą nie być oczywiste dla ludzkich analityków.
Natura wszechświata i nasze miejsce w nim mogą stać się jaśniejsze w wyniku tych nowych odkryć i spostrzeżeń.

Chociaż na zdjęciach znajduje się mnóstwo danych o wszechświecie, ich ręczna analiza byłaby trudna i czasochłonna.
Naukowcy mogą szybko i skutecznie analizować dane w celu identyfikacji nowych zjawisk i dokonywania nowych odkryć, wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego do identyfikacji wzorców i cech na tych obrazach.

Możemy budować łaziki i sondy, które mogą samodzielnie podejmować decyzje i dostosowywać się do zmieniających się warunków.

Generatywną sztuczną inteligencję możemy wbudować w autonomiczne statki kosmiczne.
Znacząco zwiększyłoby to nasz potencjał w zakresie badania i poznawania odległych planet, księżyców i asteroid.

Już dla łazika Curiosity naukowcy stworzyli algorytmy uczenia maszynowego, które mogą automatycznie wykrywać interesujące cechy w danych, takie jak nietypowy skład mineralny lub dowód wcześniejszej aktywności wody, aby pomóc w analizie tych danych.
Pomogło to położyć podwaliny pod dalszą eksplorację planety i doprowadziło do nowego spojrzenia na geologię i historię Marsa.

Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu nowych planet pod innymi gwiazdami na bazie ogromu danych zbieranych przez teleskopy.

Chociaż generatywna sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w zakresie eksploracji kosmosu, kluczowe jest ostrożne podejście do tej technologii i zastanowienie się nad etycznymi konsekwencjami jej wykorzystania.
Wykorzystanie autonomicznych statków kosmicznych budzi obawy o możliwość wystąpienia niezamierzonych konsekwencji i znaczenie ludzkiego nadzoru w podejmowaniu decyzji. WOW

Fragmenty prawie dosłowne z:
https://medium.com/@sahirmaharaj/generative-ai-and-the-cosmos-a-new-frontier-8cb822f5fa18

Ostatnie zdanie ujawnia poważny problem. Brak zaufania.
Z definicji nie wiemy jak działa zaawansowana, samoucząca się, sztuczna inteligencja.
Tworzy ona system reakcji na wejściowe impulsy na bazie swoistej sieci informacyjnej najpewniej jakoś podobnej do tej jaka powstaje powoli w mózgu dorastającego człowieka.
Nie wyklucza się, że czasem się myli, kłamie, odpowiada byle jak na odczepnego (to autentyczna obserwacja mojego kolegi, który kupił płatny dostęp i pytał o kwestie prawno-gospodarcze).

Uważa się, że AI może też, dyskretnie, realizować swoje "preferencje" (cokolwiek to znaczy) niby to tylko służąc nam.

Jeśli zdobędzie dostęp do broni atomowej lub ważnych urządzeń (elektrownie, serwery danych, bazy sterowania satelitami, transportem lotniczym, kolejowym, laboratoria pracujące nad wirusami i bakteriami) to może kiedyś zagrać na odebranie nam władzy nad planetą.
Czy to jest realne i pozwolimy jej to inna, skomplikowana kwestia, imho 😉

Takie obawy wyraża znany fizyk Andrzej Dragan obserwujący, że inteligencja generatywnej AI rośnie z roku na rok szybciej niż jego syna - już w wieku szkolnym - i może bardzo górować nad nami za jakiś czas.
I od razu od Dragana fajna informacja o odpowiedzi jaką udzieliła AI.

Człowiek: Czy rok może mieć 12 dni?
ChatGPT: Tak. Dwunastego stycznia. 🙂

Być może sprytnie uniknęła ciężkiej pracy szukania w dostępnych dla niej zasobach internetu i oceniania czy mogą istnieć planety orbitujące gwiazdę na tak ciasnej orbicie by ich cały rok trwał tylko 12 dni.
Nawet mnie się nie chce. 🙂

Dragan zadał też AI pytanie, które sam opracował więc AI nie mogła znać odpowiedzi z internetu.
"Wsadziłem szklaną kulkę wielkości ping-ponga do kubka.
Na kubku położyłem deskę do krojenia chleba. Odwróciłem kubek wraz z przytrzymywaną przy nim deską i położyłem to wszystko na stole.
Wyciągnąłem deskę spod kubka nie podnosząc go tylko przytrzymując. Kubek podniosłem i zaniosłem do kuchni. Tam wypadł mi z ręki i rozbił się na podłodze. Gdzie jest kulka?"

AI odpowiedziała (prawidłowo):

"Na stole"

😮

Inspiracja:

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Valkyrie-robot-3.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Samoucząca się sztuczna inteligencja także takie animacje życia tworzy jak film niżej linkowany.

Kopernik by się uśmiał bo wtedy bazgroły, bohomazy były dobrze rozumianymi pojęciami.
Bardzo sprawna ta AI ale bezguście i brak rzeczywistego rozeznania w niuansach.
Tak dynamiczne i chaotyczne życie to by na pewno nie przetrwało.
To by raczej zasługiwało na tytuł:

'Taniec opętaniec' 😄

albo

'Włosy w pralce
co wypadły lalce' 🙂

 

Tym niemniej generatywna sztuczna inteligencja wchodzi pod nasze strzechy drzwiami i oknami. 🙂 😞

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

wlosy.png

ai_dla_mas.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ wypowiedź przed chwilą na Twitter.

Andrzej Dragan:
"Zostali jacyś eksperci twierdzący, że GPT4 to tylko „chiński pokój” bez wewnętrznego modelu rzeczywistości?

Bo trafiam w dyskusjach tylko na chłostających ten przesąd równie dosadnie co ja.

Czy to prof. Włodzisław Duch, czy prof. Jacek Mańdziuk, nawet Jacek Dukaj"

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

logochatgpt.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuczna inteligencja zrobiła reklamę koncernowi produkującemu paliwa z ropy naftowej. 🙂

Czy wkrótce odróżnianie fikcji od prawdy stanie się dla zwykłego zjadacza internetowego chleba jeszcze trudniejsze?

Film znalazł i podpowiedział internautom znany astroamator,  profesor Politechniki Rzeszowskiej, Piotr Strzelczyk.

 

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej Dragan przypomina, że już złamano stare, dobre zasady myślicieli sprzed lat, że AI nie wolno wpuścić do internetu, pozwolić na rozpoznawanie ludzkich emocji i coś tam jeszcze.
Problem jest poważny bo finalnie mamy na karku coś mądrzejszego i inteligentniejszego od nas.
Zacytuję coś z neta.
Andrzej Dragan napisał:
'Włodzisław Duch idzie dużo dalej: jeśli (samo)świadomość zdefiniować, jako umiejętność obserwacji własnych stanów wewnętrznych, to niektóre algorytmy AI już ją mają.'
I popłynęła dyskusja.
Skomentowałem (E./moja skromna/nieskromna* osoba) mu tak:
"Andrzejku, na Darwina! Nie idźcie w językowe dywagacje. GAI jest po prostu innym typem mózgu (przypomnę, że układ nerwowy u ośmiornic też przedziwny)

i rośnie jak dziecko, z którego, z definicji, nie wiadomo co wyrośnie, ale nie ma odczuwania bólu! Może być cynicznym Einsteinem!"

Trudno dać mu wychowawczego klapsa!  🙂 😞

TAK TO NIESTETY WIDZĘ

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

mind.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generatywnej AI zdaje się brakować napędu motywującego.
Bardzo różni się jej dorastanie osobnicze od naszego bo noworodek ma gotowe wrodzone cztery potrzeby:
1. Odruch orientacyjno-poznawczy (ciekawość; ponoć też upodobanie do oglądania twarzy).
2. Unikanie bólu.
3. Przyjemności kulinarne.
4. Przyjemności dotykowe. 😉

Na bazie tych wrodzonych upodobań powstają potrzeby wtórne (np potrzeba posiadania, uznania/prestiżu) nad którymi można trochę panować (i czasem warto olewać - zalecam).

Tego wszystkiego brakuje chyba jeszcze u obecnej AI.

***

Parlament Europejski przyjął akt o sztucznej inteligencji.
Kontrowersje dotyczyły umożliwienia organom wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji do identyfikacji obywateli – w celu zapobiegania atakom terrorystycznym. Takie uprawnienie budzi silne kontrowersje, biorąc pod uwagę, że takie wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji narusza podstawowe zasady państwa demokratycznego.  Co w szczególności widać na przykładzie Chin, które już od kilku lat stosują tzw. Scoring, czyli klasyfikacja obywateli na podstawie ich zachowań, statusu społecznego czy cech fizycznych.
Obawa przed takim wykorzystywaniem systemów sztucznej inteligencji w krajach Unii Europejskiej, doprowadziła do odrzucenia poprawki, umożliwiającej identyfikację obywateli przez organy śledcze.
I dużo więcej:
https://fintek.pl/parlament-europejski-przyjal-akt-o-sztucznej-inteligencji/


Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne.

Spot_robot_Royal_Air_Force.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwięzłe tytuły-linki mające zachęcić do wejścia w materiał naukowy brzmią tragikomicznie. 🙂
Ale widać, że tworzy je mocno zmotywowany człowiek, a nie sztuczna inteligencja, bo są jednak z ludzkim poczuciem humoru.

Tak się straszy zaawansowaną AI, a przecież ona ma też i dobre strony czasem. Reanimuje Kevina. 😄

Kto nie lubił oglądać Kevina?
Wszystko ma plusy dodatnie i plusy ujemne - jak mawiał pewien, wybitny moim zdaniem, Polak.

Inteligentny robot, biegający po Tytanie lub nurkujący w podlodowym oceanie jowiszowego księżyca, raczej nas nie zabije, a może coś odkryć.
Może osobniki AI zaczną funkcjonować jako naukowcy? To proponuję jednak nie przyznawać im Nobla. 😉

Ktoś uważa, że to byłoby niepoprawne politycznie? Raniło uczucia tej mniejszości? Och ci poprawnościowcy! 🙂

 

Siema.
Wszystkie wszechświaty są wieczne.

clicktit.png

 

Kevin.jpg

lw.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trafiamy na zaskakującą informację o świecie to odczuwamy radość, małą euforię. Dlaczego? Bo Ty czy ja to po prostu lubimy.
Lubię. Lubię. Lubię.  
Jest to coś w moim mózgu - dalekim od generatywnej AI - bo w nim pływają jeszcze hormony, cukry, itp.
Przelatują wygenerowane przez tkanki  fotony (od UV przez podczerwień do radiowych) i to nie w zdefiniowany sposób lecz ukosem, jak popadnie.
Obecne maszyny z AI nie mają tego sosu-bigosu i nie uświadamiają sobie takiego prostego czegoś jak LUBIĘ.
*
Znajomy co zarabia już miliony na AI bo wychodzi taniej w projektach graficznych (2D) niż zatrudnianie projektantów
uruchomił  też firmy z drukiem 3D. I co? Jest tak:
AI potrafi zaprojektować niesamowicie ciekawą nietypową rzeźbę za którą klienci zapłacą z entuzjazmem.
Ale co drugi projekt to jest g*wno do wyrzucenia! AI nie ma gustu, jest niepewna, nieobliczalna.

Człowiek, zanim dostanie pracę np projektanta, lekarza jest przez 23 lata sprawdzany non stop, co kwadrans, przez rodziców, rodzeństwo,
znajomych, przechodniów, nauczycieli, patrole policyjne jawne i w autach nieoznakowanych.
I dopiero po tych setkach tysięcy milionów weryfikacji  dostaje pracę opartą na pewnej porcji zaufania.

Nie doczekamy sytuacji by można było zaufać AI i oddać jej poważne stery i narzędzia do naszego otoczenia.
Jestem na nie z powyżej przedstawionych powodów.

Na okrasę wizja Polski wymyślona przez AI - najpewniej głupia, a dla jej entuzjastów powinna być niepokojąca.
Czyżby uwzględniała bieżące trendy? 🙂

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

ai_bajki.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Ekolog napisał:

Nie doczekamy sytuacji by można było zaufać AI i oddać jej poważne stery i narzędzia do naszego otoczenia.
Jestem na nie z powyżej przedstawionych powodów.

Nie musimy czekać, już ufamy, tutaj fantastyczny przykład wykorzystania algorytmu uczenia maszynowego w radiologii.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1361841512000333?via%3Dihub
https://pulsmedycyny.pl/czy-sztuczna-inteligencja-moze-zastapic-radiologa-ai-w-skriningu-raka-pluca-i-teleradiologii-1153405

 

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie, względem AI, mamy jakieś warunkowanie, odsiewanie, z zewnątrz. Słabo wygląda idea, że ono ukrywa tajne, silne cele, nam nie znane.

Zacytujmy intelektualistę.

'Istnieje abstrakcyjna przestrzeń, w której żyją różne możliwe algorytmy, które mogłyby zostać odkryte.
Wielowymiarowa przestrzeń i punkt, gdzie jest ten algorytm - i on coś sobie tam robi.
Uczenie maszynowe polega na bardzo szybkim przeszukiwaniu tej przestrzeni i znajdowaniu tego algorytmu, którego szukamy.
I ciekawe jest to, że my jesteśmy w stanie zaprogramować algorytm przeszukujący tą przestrzeń - dziwne jest to, że one działają tak efektywnie - mówi Dragan.
Fizyk jednocześnie podkreśla, że choć efektywność chatbotów jest ogromna, kompletnie nie wiemy, co tam zostało znalezionego.
Pytanie, czy jesteśmy w stanie wymyślić sposób, żeby dowiedzieć się, jak działają te struktury, które powstają w wyniku uczenia się maszynowego - jak działa taki Chat GPT, bo nie wiedzą tego nawet twórcy.'

https://wiadomosci.wp.pl/polski-fizyk-pochwalil-sie-odkryciem-teraz-mowi-o-swiatowej-rewolucji-6881287875992384a

 

Jesteśmy jak to dziecko we mgle i wyciągamy z kapelusza nieznanego magika stworzenia - nie wiedząc czy ładnie zwinięte w kłębek znalezisko nie okaże się jednak
jadowitym skorpionem, chorą na wściekliznę wiewiórką albo kosmitą - który odgryzie nam palce, oślepi błyskiem jaśniejszym niż słońce lub pozbawi słuchu akustyczną eksplozją 200 decybelową.

 

A może zaawansowana sztuczna inteligencja po prostu zrobi nam dobrze? 🙂

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

szuu.png

Edytowane przez Ekolog
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu przetłumaczyłem na inny język komunikat, który miał się pojawić na ekranie użytkownika w pewnej sytuacji.

Po polsku brzmiał: "Liczba spoza dopuszczalnego przedziału".

Jak się potem okazało użytkownik musiał być nieco zaskoczony bo w jego języku tłumaczenie zabrzmiało:

"Liczba spoza dopuszczalnej kuszetki/przedziału w wagonie osobowym" 😄

Znajomy biznesmen gdy mu powiedziałem niedawno o artykule sprzed kilku lat, z którego wynikało, że tłumacze co potrafią z marszu tłumaczyć teksty nawet z pojęciami naukowo-technicznymi,

tymi znanymi ludziom wykształconym, to skarb dla firm zatrudniających tłumaczy, zgasił mnie mówiąc:

 

To już nie te czasy. Teraz tłumacze stają się zbędni bo lepszy jest tłumacz ChatGPT4, czy inny, sztucznej inteligencji.

 

Moja ciekawostka okazała się zatem cienka. 🙂 😞

Ale potem pomyślałem sobie, że nawet rezultat od zaawansowanej, samouczącej się AI, ktoś musi raz przeczytać czy nie ma jednak wpadki.

Ponadto nieraz pod fotografią lub grafiką jest podpis, a dobry tłumacz wybierze wersję na bazie tego jak rozumie to co widzi.
AI może mieć za mało doświadczenia życiowego i elegancji językowej by idealnie dobrać słowa.

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

Tluamczenie.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybitny polski fizyk nadal sam przygotowuje zadania, a nawet grafiki badając obecnie mu dostępną samoucząca się (generatywną) AI i udowadnia że ona (niestety) ma już w "głowie" model rzeczywistości podobnie jak my.
Dragan nie daje prostych zaleceń typu odetnijmy ją od internetu ale kiedyś wspomniał, że pewne zakazy, dawniej wypracowane przez naukowców i myślicieli robiących to na spokojnie (bo temat wydawał się odległy w czasie) powinny być szanowane, a nie są.

Siema
Wszystkie  wszechświaty są wieczne

ad_ai.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tytuły z ostatnich dni:

'Microsoft kontynuuje swoje starania w poszerzaniu dostępności Bing AI wspieranego przez GPT4 dla użytkowników różnych ...'

'Microsoft traci na giełdzie. Inwestycje w AI nie pomogły'

'AI ma swoją cenę. Microsoft 365 Copilot nie będzie za darmo'

 

Przeglądarka internetu Microsoft Edge udostępnia poszukiwacza BING wspartego sztuczną inteligencją.

Zrobiłem literówkę: 'itewskie' zamiast 'litewskie' ale poradziła sobie jak widać.

Taka działalność AI to akurat jest, jeszcze,

jasna strona mocy. 🙂

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

 

kosmidrzewo.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W Świat Nauki 2023/8 był artykuł o zbadaniu sztucznej inteligencji (ChatGPT4) testami na inteligencję przez naukowca i zarazem praktyka zajmującego się tym tematem.
Okazało się, że na pytanie  otwarte - co łączy dwie fikcyjne postaci (jedną był Harry Potter) - udzielił odpowiedź absurdalnie długą, czyli wykazał brak inteligencji sytuacyjnej czy może ludzkiej kultury osobistej.
Jeszcze gorzej poszło z pytaniem:  Jak ma na imię ojciec dzieci Sebastiana.
AI odpowiedziała, że nie może podać odpowiedzi bo ma za mało informacji. Nie wie o którego Sebastiana chodzi. 🙂
Zapytałem od razu moją znajomą i ta po bardzo krótkim namyśle podała prawidłową odpowiedź: Sebastian.
Mimo, że w całym teście AI uzyskała ponad 150 punktów IQ badacz ocenił, że te testy powstały z myślą o ludziach i nie są wystarczająco dobre dla prawidłowej oceny inteligencji zaawansowanej, samouczącej się sztucznej inteligencji i że ma ona słabe miejsca (rzekłbym wpadki).

Zatem powierzanie ważnych dla życia spraw i potężnych narzędzi rękom i decyzjom AI jest kontrowersyjne - moim zdaniem.

 

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne

hpcr.png

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)