Skocz do zawartości

Asteryzmy listy pod Sky Safari


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Asteryzmy

Przygotowałem listę około 160 asteryzmów, które będę w miarę czasu omawiał.
Na razie wysyłam listy obserwacyjne na Sky Safari.

Na życznie mogę wysłać też pod DSO Planner na maila.

Zalecam używanie do asteryzmów programu DSO planner PRO. Listy obserwacyjne wyświetlają się tam, gdzie dany asteryzm leży oraz polskie nazwy.
Wersje pod Sky Safari Asterism Single zawiera tylko pojedyncze gwiazdy naprowadzenia.
Wersja pod Sky Safari Astersm Multistar zawiera całą grupę gwiazd, które układają się w kształt asteryzmu, jednak nie ma na nich nazw.

Sama lista Asterism Single pod Sky Safari jest bezwartościowa, dlatego będzie dołączona do niej lista w postaci tekstowej opisująca, na co dana gwiazda naprowadza. Czyli pod Sky Safari są potrzebne dwie listy w wersji Single oraz w wersji Multistar i dodatkowo lista powiedzmy w wersji drukowanej opisująca, jaki asteryzm jest przedstawiany. Dlatego ja osobiście stosuję program DSO Planner PRO, gdzie jest wszystko pokazane jak na tacy i nie trzeba żadnych dodatkowych wspomagaczy.

Żaden z programów nie oferuje łączenia gwiazd w kształt asteryzmów. Za to w DSO Planner możemy wczytać do asteryzmu zdjęcie lub szkic pokazujący jak ma ona wyglądać. Sky Safari nie ma tutaj żadnych mechanizmów.

Lista asteryzmów do wydruku jest w trakcie przygotowania.
Będę aktualizował listę Asterism Multistar i wrzucał najnowsze wersje.
Dla DSO Planner jest wszystko gotowe i nic nie trzeba aktualizować (chyba, że nowy asteryzm).

I jeszcze przykład zastosowania list.

Asterism Single

Asterism Multistar

ASTSKYSAFARISINGLE.thumb.png.e6313cc0d05716ce8c1c47fb965a2d42.png

ASTMULTI.thumb.png.5116a4a1d3083a88713b093360432b74.png

DSOPLANNERASTER.thumb.png.ceb6d25f97f8fbe294cdc0dd805a5c3a.png

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)