Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja z mitologią w tle


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum. Od nie dawna jestem posiadaczem teleskopu Sky-watcher 150/750, 17 lutego udało mi się przeprowadzić pierwszą w życiu obserwację przez teleskop 8)
Ponieważ niebo było wczoraj czyste i nic nie zapowiadało opadów deszczu lub śniegu, wystawiłem teleskop na balkon przed wyjściem do pracy aby gdy wrócę do domu był gotowy do użycia. Niebo nocą było w miarę przejrzyste, nie było chmur chociaż w powietrzu unosiły się jakieś zanieczyszczenia. Widziałem jednak sporo gwiazd jak na miejskie niebo. Nie wiele się zastanawiając skierowałem teleskop w stronę Plejad, które znajdowały się przed moim balkonem. To co ujrzałem zaparło mi dech w piersiach. Tak wiele gwiazd tak blisko siebie. Takich spokojnych, trwających od wieków w tym samym miejscu, a przecież uciekających przed wielkim łowczym- Orionem. Orion stał się moim kolejnym celem. Chciałem wypatrzeć Wielką Mgławicę w Orionie ale bez rezultatu. Nie potrafiłem jej odnaleźć w szukaczu ani w okularze teleskopu :-[ . Być może dlatego, że gdy patrzyłem w tamtym kierunku w moje oko świeciła jedna z lamp ustawionych na osiedlu. No cóż, trudno. Może następnym razem uda mi się ją odnaleźć. A jeżeli nie na balkonie to poza miastem. Skierowałem jeszcze wzrok w stronę bardzo jasnej, migoczącej gwiazdy, wydaje mi się, że był to Syriusz. A więc tak! Scena mitologiczna jest niemal pełna. Przecież to Syriusz przynależy do gwiazdozbioru Wielkiego Psa, wiernego towarzysza Oriona. Aby jednak cieszyć się w pełni potrzebowałem jeszcze Jowisza. I on stał się ostatnim obiektem na jaki skierowałem teleskop. Około północy zaczął wyłaniać się znad dachu bloku. Jupiter, rzymski bóg-ojciec,który zlitował się nad ściganymi kobietami i przemienił je w piękną gromadę otwartą- Plejady. Ten sam który na niebie umieścił Oriona by kontynuował swój pościg. Jowisz stał się pierwszą planetą którą oglądałem, na żywo przez teleskop. Nie dostrzegłem co prawda Wielkiej Czerwonej Plamy. Widziałem natomiast dwa pasy Jowisza i jego księżyce. I to mi na wczorajszą noc wystarczyło ^-^

 

 

P.S.

Wielka Mgławica w Orionie udało mi się zobaczć jako dość wyraźną migiełkę 3 dni później i była to pierwsza mgławica jaką w życiu widziałem. A więc cierpliwośc popłaca ^-^
Tego samego dnia postanowiłem odnaleźć Kometa C/2014 Q2 Lovejoy, ciężko było ją znaleźć, męczyłęm się z godzinę. Przeszkadzało mi światło z latarni na osiedlu. Pomagałem sobie wyznaczając kierunek za pomocą Ipada i programu NightSky oraz Stellarium, ratowałem się gwiazdozbiorem Kasjopei. Widziłem ją jako delikatną mgiełkę w okularze 25mm, nie dostrzegłem jądra komety. Ponieważ jeszcze tak dobrze nie znam nieba (ale się uczę) to rano porównywałem widok z okularu ze szkicami komety i jestem tak na 90% pewny, że to włąśnie ją widziałem ::)

  • Like 7

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego samego dnia postanowiłem odnaleźć Kometa C/2014 Q2 Lovejoy, ciężko było ją znaleźć, męczyłęm się z godzinę. Przeszkadzało mi światło z latarni na osiedlu. Pomagałem sobie wyznaczając kierunek za pomocą Ipada i programu NightSky oraz Stellarium, ratowałem się gwiazdozbiorem Kasjopei. Widziłem ją jako delikatną mgiełkę w okularze 25mm, nie dostrzegłem jądra komety. Ponieważ jeszcze tak dobrze nie znam nieba (ale się uczę) to rano porównywałem widok z okularu ze szkicami komety i jestem tak na 90% pewny, że to włąśnie ją widziałem  ::)

To równie dobrze mogła być M31. Zabierz sprzęt z balkonu i jedź pod ciemne niebo - będziesz miał pewność.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko nadarzy się okazja to tak zrobię, narazie jednak będę musiał żyć w tej niepewności i będę oglądać niebo z balkonu O:-)

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super jest gapić się w niebo mając na uwadze, że większość konstelacji została "zaprojektowana" jakieś 3 tys. lat temu przez Greków, co? To na pewno dodaje frajdy podczas obserwacji. Trzymam kciuki za kolejne relacje! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe przyjęcie. No starożytni Grecy to był szczwany lud. W gruncie rzeczy to oni wymyślili naukę:) na studiach poznawałem Greków od strony ścisle filozoficznej, trzeba by przypomnieć sobie coś więcej z mitologii.

sky_paparazzi naprawdę swietnie piszesz. Czytam twój blog z przyjemnością.

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe przyjęcie. No starożytni Grecy to był szczwany lud. W gruncie rzeczy to oni wymyślili naukę :) na studiach poznawałem Greków od strony ścisle filozoficznej, trzeba by przypomnieć sobie coś więcej z mitologii.

sky_paparazzi naprawdę swietnie piszesz. Czytam twój blog z przyjemnością.

Jest moc, skoro tyle czasu przetrwali na niebie :)

Dziękuję ślicznie za miłe słowa :)

Ja czekam na kolejne Twoje relacje i życzę powodzenia w obserwacjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)