Skocz do zawartości

MEADE LX90 SC pierwsze kroki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Post powstaje powstaje szybko i w wolnej chwili więc przepraszam za ewentualne bledy. Moja szkoła ma kopułę astronomiczna z ww. teleskopem oraz znalazła jakiś program grantowy, który finansuje projekty do 10 000 zł. Zlecono mi napisanie projektu gdzie te pieniążki można było wykorzystać. Mając taki teleskop pomyślałem o astrofotografii. Szczerze się przyznaje że sam jestem całkiem zielony z tego tematu choć kiedyś chciałem zacząć coś działać w tym temacie. Z tego co zdążyłem już przeczytać, choć czasu miałem mało, pomyślałem o jakieś lustrzance (może Canon 350) i filtrach LRGB ale co jeszcze będzie potrzebne sam nie wiem. W kwestii przejsciowek i adapterow też nic nie ogarniam wiec liczę na waszą pomoc i pomożecie laikowi skompletować taki sprzęt, żeby wykorzystać w 100% możliwości teleskopu. Czasu do końca składania projektów wiele nie zostało (czas jest do 26.07) i nie ukrywam ze liczę na szybka pomoc :-)

Na wyposażeniu mamy jeszcze kamerę ImagingSource ale nie powiem teraz jakie ma parametry bo nie pamiętam.

Pozdrawiam i pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to 8" teleskop taki jak ten ?? http://www.amazon.co.uk/Meade-LX90-UHTC-Schmidt-Cassegrain-Telescope/dp/B0029EEDMG

Canonek 350D to b. dobra lustrzaneczka do astrofotografii - jednak nie potrzebuje filtrów gdyż ma matryce kolorową.

Przy dużej ogniskowej tego teleskopu do fotografowania obiektów DS potrzebny jest korektor f6,6 aby go rozjaśnić.

Potrzebny jest również guider i kamerka guidująca.

Z tego co napisałeś macie kamerkę IS - jeśli to DMK, DFK (sprawdź dokładnie jaki model) - to b. dobre kamerki do avikowania planetek i  można nimi z powodzeniem guidować.

Jak jest teleskop i dobry montaż pod nim to 10000 zł wystarczy w zupełności do astrofotografii amatorskiej.

Dodatkowo potrzebny, laptop, jakiś komercyjny program do obróbki.

Jednak warunek - dokładnie musisz podać parametry posiadanego sprzętu i co chcecie fotografować - czy Słonko, Księżyc planety, czy tak zwane DSO, czyli to co poza Układem Słonecznym, bo to inna bajka.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, teleskop jest prawie taki jak w linku, z tą roznica, że u mnie jest to SC i teleskop wisi na metalowym slupie, pilot też AutoStar. Jak mnie pamięć bardzo nie myli to kamera IS jest z modeli DMK. Fotografowane były by wszystkie dostępne obiekty nieba. Ale większa uwagę poświęcałbym galaktykom i gromadom gwiazd. Potem leciałyby planety, Słońce i Księżyc.

A czy do guidowania będzie potrzebny drugi teleskop? Jak tak to też bym prosił o jakieś propozycje co do modeli.

Do Slonca mamy folie Baadera i Coronado P.S.T a do Księżyca jest już zamówiony filtr polaryzacyjny. Też myślałem nad jasnymi planetoidami i kometami.

Na początku tygodnia podam wszystkie parametry sprzętu jaki mamy to wtedy będzie się lepiej rozmawialo i już konkretnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupujesz sprzęt z grantu to pewnie musisz kupić nowkę sztukę prosto ze sklepu, a Canona 350D pewnie juz od kilku ładnych lat nowego w sklepie nie dostaniesz. Czy nie lepiej jest zamiast kupować sprzęt do astrofoto, którego moim zdaniem w pełni nie wykorzystacie, kupić teleskop dedykowany obserwacjom Słońca w linii Halfa? Przy takim zakupie możliwość skorzystania z nabytku będzie miała cała szkoła, a nie garstka zapaleńców (bez urazy).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... kupić teleskop dedykowany obserwacjom Słońca w linii Halfa? Przy takim zakupie możliwość skorzystania z nabytku będzie miała cała szkoła, a nie garstka zapaleńców (bez urazy).

Dokładnie - na obserwacjach większa liczba uczniów skorzysta oprócz słonecznika, dobre okularki do obserwacji, natomiast na astrofotografię jak dzieciaki łykną bakcyla przyjdzie czas.

IS DMK są do Avi Słonka, Księżyca i planet - tylko.

Guider przy takim teleskopie to taki dodatkowy mały teleskopik w tym wypadku to jakaś SW 80/400.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, na zajęcia i tak uczęszcza skromna grupa, ale nawet trochę dzieci jest. Ale ogólnie zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży jest dość kiepskie, byc może to kwestia przesłania i dotarcia do nich lub ogólna niechęć do nauki poza szkoła.

Do Słońca jest już Coronado choć zapewne Lunt byłby o niebo lepszy ;-) ale wymiana teleskopu jest trudna sprawa. Ostatnio rzuciłem temat dokupienia refraktora z osobnym wyposażeniem to skończyło się na zdziwieniu po co drugi teleskop jak już jest jeden.

Kopuła i cały sprzęt jest kupiony za kasę z unii więc przynajmniej pasuje to chwilę używać żeby w kącie nie leżało i nie było mówione ze kasa poszła na marne.

Jestem też w stowarzyszeniu które powstało żeby kopułą mogła działać i funkcjonować poprawnie i ustaliliśmy ze będziemy też uczyć czy pokazywać dzieciakom jak się fotografuje niebo oraz na własna stronę jakaś galerie chcemy stworzyć. Ewentualnie będę to wykorzystywać do własnych zainteresowań i do poszerzania swoich umiejętności :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wszystkie dane kamery:

DMK 31AU03.AS - jest oprogramowanie ale nie pod tę kamere, sterowniki stare ale i na nowych nie wykrywa jej. Kamera bez problemu działa pod programem 'FireCapture' i wykrywna jest jako zwykła kemera USB

Dla przypomnienia i żeby tez wszystko było w jednym miejscu, do fotografowania nieba będzie wykorzystywany teleskop MEADE LX90 Schmidt-Cassegrain o średnicy lustra 8", system AutoStar.

Skoro Canona 350D nowego nie ma już w sprzedaży to jaka inna lustrzanka była by odpowiednia do focenia nieba.

I teraz podstawowe pytanie - jak dluga jest lista sprzetu potrzebnego do astrofotografii i co dokładnie trzeba kupić.

O pokazach nieba też myślałem, jest złożone zamówienie na słupa mobilnego pod ten teleskop oraz zielony laser jako wskaźnik. Okulary mamy lantanowe więc na początek chyba będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wszystkie dane kamery:

DMK 31AU03.AS - jest oprogramowanie ale nie pod tę kamere, sterowniki stare ale i na nowych nie wykrywa jej. Kamera bez problemu działa pod programem 'FireCapture' i wykrywna jest jako zwykła kemera USB

Zassaj sobie te ze strony i jej program do avikowania i najpierw sprawdź z nim jak działa. Te kamerki bez problemu zawsze przez FC były widziane.... http://www.theimagingsource.com/en_US/products/cameras/usb-ccd-mono/dmk31au03/

Może coś z nią nie tak ..... Sprawdź też sam kabelek USB - często one były powodem kaszanienia. Do sprawdzenia weź jak najkrótszy - max 1,5 m.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu miałem czas i sprawdziłem kamerę pod różnymi sterownikami i programami i jest niespodzianka.

Najdziwniejsze jest to, że pod Win XP system kamerę znajduje i nawet programu nie trzeba żeby zobaczyć podgląd obrazu. Na Win 7 x64 kamerę widzi, ale nie może do niej znaleźć sterowników i dedykowany program IC kamery nie widzi. Już nie pamiętam na których, ale chyba na nowszych program kamerę widział ale nie odczytywał obrazu bo było tylko czarne tło. Ostatecznie kamera działa na szkolnym komputerze z systemem XP w programie FC i ma się nawet dobrze. Ważne że da się nagrywać filmy avi do późniejszej obróbki. 

 

Czyli ta kamera, która jest, najlepiej nada się do Księżyca, Słońca i planet tak? A gdybym chciał zrobić zdjęcia gromad, mgławic (z odpowiednimi filtrami) i galaktyk to raczej średnio to wyjdzie? Ewentualnie może jakiś zamiennik czy inny odpowiednik pod Canona 350D by się nam przydał. Podsumowując potrzeba:

-) lustrzanki

-) lunety do guidowania SW 80/400

-) kamerki do guidowania (kamerka już jest)

-) filtry mgławicowe (już zamówione, czekają na zakup)

-) jakieś obejmy + szyna dovetail ? (do mocowania lunetki do tubusu teleskopu)

-) jakieś zasilacze, przewody itp? 

Coś jeszcze będzie potrzebne czy to będą takie podstawy, z którymi można zacząć fotografowanie nieba?

 

Fotografowanie nieba, jak napisał wyżej mkowalik, rzeczywiście będzie dotyczyło tylko wąskiej grupki osób (nie czuję się urażony :) ) , takich które są w naszym kółku astronomicznym. Chcemy też wykorzystać teleskop do robienia fotografii jako materiałów, które stworzą naszą galerię w postaci plakatów na ścianach czy też zdjęć na stronie internetowej a które w przyszłości może wykorzystamy w jakiś celach edukacyjnych. Zamiast pożyczać zdjęcia od kogoś chcemy sami wykonać tę pracę i pokazać, że otrzymanie takiego ładnego zdjęcia, które można znaleźć w książce wymaga sporego nakładu pracy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze z tym komputerkiem W 7 64 bit na innym gnieździe USB - bo to dziwne, że nie pracuje ...

Ta kamerka jest tylko do US i tak jak napisałem wcześniej można nią ewentualnie guidować.

Jak kupujesz rurkę SW 80/400 do guide to już jest w komplecie z mocowaniem http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-%28SK804-OTA%29-teleskopy-1894.html musisz tylko obmyślić sposób do zamocowania jej na MEADE.

Kamerki guide czy lustrzanki nie będzie trzeba dodatkowo zasilać a lustrzanki mają zasilacze na wyposażeniu.

Zapewne będzie potrzebny aktywny HUB, najlepiej też ,,dobry" moim zdaniem niezawodne są HUBki D-Link, powieszony gdzieś na rurce i od niego będzie szedł 1 kabelek do laptoczka.

A przewody to dobre kable USB nie po 5 zł z Allegro - coby nie było problemów.

Potrzebne będą programy: do guide - np. darmowy PHD - opis znajdziesz na FA, FC do awikowania a jeśli chodzi o lustrzankę to wszelkie wymagania spełnia APT - też bardzo ładnie opisany na forum - jest niestety płatny.

No i poczytanie troszkę tutoriali - co jak zbierać, jak i czym wydobywać i jak prezentować :)

A - jeszcze grzałeczki na teleskop główny i guiderek - bez nich w naszym klimacie ani rusz :( najlepiej ze sterownikiem. W wypadku astrofotografii - suszarka odpada.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)