Skocz do zawartości

Optec ASCOM server


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno opisywałem w wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7235-poth-hub-w-natarciu/ zalety ASCOMowego POTH huba. Niestety podczas prac nad AstroHubem okazało się, że POTH ma sporo ograniczeń, między innymi co do typów obsługiwanych urządzeń, a co gorsza nie implementuje wszystkich dostępnych funkcji sterowników ASCOMowych. 

Z odsieczą przyszedł program Optec ASCOM Server http://www.optecinc.com/astronomy/downloads/ascom_server.htm

ascom_server_driver_picker.png

To ASCOMowy serwer lokalny dla wszystkich dostępnych typów urządzeń ASCOM, a dodatkowo lista obsługiwanych poleceń interfejsu ASCOM nie jest ograniczona. Program dostarcza nam dwa serwery lokalne, do których możemy podpiąć nasze urządzenia, a następnie sterować z nimi z dowolnej ilości programów. Nie testowałem jeszcze podłączenia kamerki ASCOM do więcej niż jednego programu i obawiam się, że może to być trochę karkołomne, ale już AstroHub czy koło filtrowe podłączałem do wielu programów jednocześnie i działają bardzo dobrze.

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko to przeczytałem to od razu rzuciłem się do testowania, na pierwszy ogień teleskop i Maxim - działa

No to dalej od strony programowej i porażka.

Jolo masz może jakiś pomysł dlaczego?

kod:

Dim Tel As ASCOM.Interface.ITelescope

Dim Wyb As ASCOM.Utilities.Chooser

Wyb = New ASCOM.Utilities.Chooser

Wyb.DeviceType = "Telescope"

Dim S As String

S = Wyb.Choose("ASCOM.Optec ASCOM.Telescope")

Tel = CreateObject(S)

błąd:

Unable to cast COM object of type 'System.__ComObject' to interface type 'ASCOM.Interface.ITelescope'. This operation failed because the QueryInterface call on the COM component for the interface with IID '{EF0C67AD-A9D3-4F7B-A635-CD2095517633}' failed due to the following error: Taki interfejs nie jest obsługiwany. (Exception from HRESULT: 0x80004002 (E_NOINTERFACE)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo, od tej strony nie próbowałem się podpinać do niego. Rozumiem, że chcesz do zmiennej Tel wybrać ASCOM.Telescope podpięty do ASCOM.Optec serwera, ale czy taki ciąg jest prawidłowy "ASCOM.Optec ASCOM.Telescope" ? Może samo "ASCOM.Optec" wystarczy, bo jak ustawisz Wyb.DeviceType jako teleskop, to już tam będą tylko instancje tego typu?

PS - nie, masz rację, zrobiłem szybki test i "ASCOM.Optec ASCOM.Telescope" jest prawidłową nazwą...

Jak zrobiłem szybki selektor w C# to teleskop się wybrał prawidłowo i obiekt się stworzył po wybraniu Optec server w selektorze:

2015-12-08_143541.jpg.83a3d3fd3453f5a49f

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024