Skocz do zawartości

Flat frame dla DSLR


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Małe pytanko do Canonierów  :) Czy ?flat frame? powinien być robiony na minimalnej ustawieniu czułości  ISO, czy na takiej samej jak ?light frame??

Spotkałem się też z opinią, że flat nie może być kolorowy i trzeba go przekonwerterować  do  skali szarości. Czy to prawda?

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z helpa DSS :

"The Flat Frames are used to correct the vignetting and uneven field illumination created by dust or smudges in your optical train.

To create good flat frames it is very important to not remove your camera from your telescope before taking them (including not changing the focus).

You can use a lot of different methods (including using a flatbox) but I found that the simplest way is to put a white T shirt in front of your telescope and  smooth out the folds. Then shoot something luminous (a flash, a bright white light, the sky at dawn...) and let the camera decide of the exposure time (Av mode),

The flat frames should be created with the ISO speed of the light frames. The temperature is not important.

Take a few of them (between 10 and 20 is usually enough). DeepSkyStacker will combine them automatically to create and use a clean master flat frame. "

Ja robię flaty na tym samym iso co klatki light, stosuje się do powyższej procedury. DSS sam je przerabia więc nie trzeba ich konwertować do skali szarości.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię flaty na tym samym iso co klatki light, stosuje się do powyższej procedury. DSS sam je przerabia więc nie trzeba ich konwertować do skali szarości.

No to jest rozbieżność, bo na Celestii napisali, że na minimalnym ISO, a w helpie DSS, że na tym samym ISO co light frames.  :-\

Jest to dla mnie istotne z tego względu, że potrzebuję je do CMuniwina, a nie do DSS.

Zdzisiu, a możesz mi szacunkowo podpowiedzieć w jakim przedziale czasowym operujesz przy robieniu flatów?

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

no to są różne szkoły, szczególnie jeśli chodzi o ISO...

Ja zawsze robiłem flaty na zmierzchowym niebie na ISO100 nisko nad horyzontem (ale nieraz i tak łapały sie już jakieś gwiazdki). Na takim samym ISO (i czasach 1/10 - 1/8s) robię też teraz, ale za pomocą flatownicy która jest po prostu idealna...

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie oprócz rasowej flatownicy dość istotny był program którym składałem master flata.  W tej chwili masterflata składam Pixem i po wcześniejszych nieudanych próbach z maximem i dssem okazało się, że to jest to :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

A ja mam pytanie bo raz czytam tak raz inaczej, ile powinno robić się flat klatek? przyjmijmy że robimy serie 10 ekspozycji i 10 ciemnych klatek w takim wypadku wystarczy jeden flat czy też 10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie bo raz czytam tak raz inaczej, ile powinno robić się flat klatek? przyjmijmy że robimy serie 10 ekspozycji i 10 ciemnych klatek w takim wypadku wystarczy jeden flat czy też 10?

Jeden Ci nic nie da nie powstanie Master Flat, jak są dobre to można i np. 5 ale to jak zwykle trza sprawdzić doświadczalnie.

Ja robię średnio 10 szt.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie bo raz czytam tak raz inaczej, ile powinno robić się flat klatek? przyjmijmy że robimy serie 10 ekspozycji i 10 ciemnych klatek w takim wypadku wystarczy jeden flat czy też 10?

Zgadzam się z opinią Alien'a 7101, że powinienieś sprawdzić to eksperymentalnie. Ale master flat utworzony z zaledwie kilku fotek może wprowadzić znaczny szum do wynikowego obrazu.

Gdybyś zdjęcia nieba chciał wykorzystywać do fotometrii to w manualu CCD AAVSO (http://www.aavso.org/files/CCD_Manual_2011_revised.pdf) zalecają składanie master flata z minimum 16 fotek płaskiego pola porządnie doświetlonych (stosunek sygnału do szumu >= 500):

Take at least 16 flat field images, this is the lowest number required in order to avoid adding noise to your final calibrated image. For 0.01 mag accuracy photometry keep your signal to noise ratio to 500:1 or better.

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024